Rzeszów - Środa, 24.12.2025
Reklama

RDK wspomni bohaterów walk niepodległościowych

Dodano: 01.10.2020 r. / Informacja prasowa

Mieszkańcy Rzeszowa, a szczególnie osiedla Słocina, po raz kolejny zyskają niepowtarzalną okazję przeniesienia się w czasie, by stać się świadkami ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Wszystko za sprawą projektu Rzeszowskiego Domu Kultury pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności”, czyli jednego ze zwycięskich zadań ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Koalicje
dla Niepodległej #wiktoria 1920”.

Po wielkim sukcesie ubiegłorocznego projektu „Dama z Kotylionem” poświęconego postaci Heleny Szajer, Rzeszowski Dom Kultury powraca z kolejna inicjatywą, której celem jest wspomnienie zasłużonych dla polskiej wolności mieszkańców dawnej wsi Słocina. Tegoroczny projekt pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności” ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat wybitnych słocińskich bohaterów z czasów Bitwy Warszawskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Motywem przewodnim projektu „Słocińskie Korzenie Wolności” będzie wystawa „Słocińscy bohaterowie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej”, poświęcona pamięci osób walczących z bolszewikami, które wychowały się w dawnej wsi Słocina – aktualnie jednego z osiedli Rzeszowa. Wśród broniących dopiero co odzyskanej wolności znaleźli się: Michał Aletański, Władysław Bereś, Tadeusz Gliwa, Józef Gnat, Stanisław Kaznecki, Antoni Kłapa oraz Władysław Stanio. Wcześniej, podczas I wojny światowej, o tę wolność walczyli między innymi Edward i Józef Beresiowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 4 października 2020 roku o godz. 16:00 w sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Wystawę będzie można oglądać do dnia 30 października 2020 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00. Dla zwiedzających przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe katalogi wystawy, stylizowane na gazety rzeszowskie okresu międzywojennego.

Projekt „Słocińskie Korzenie Wolności” jest realizowany przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Przeprowadzenie zadania wspierają koalicjanci: Szkoła Podstawowa nr 5 w Rzeszowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Słocińskiej, Fundacja Technika Militarna i Górska Szarotka oraz partner: Archiwum Państwowe w Rzeszowie.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Wtorek z klasyką

Seksmisja - kultowa komedia Juliusza Machulskiego na dużym ekranie

Dokładnie w dniu 40-lecia premiery, rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe przypomni kultową komedię Juliusza Machulskiego „Seksmisja”.

Aktualności

PDF. Jacek Stankiewicz o fotografiach Rzeszowa "z różnych szuflad"

29 kwietnia w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego odbędzie się kolejne otwarte spotkanie z cyklu „Poniedziałkowe Dyskusje Fotograficzne (PDF)”.

Aktualności

ESK 2024. Koncert Miss God z harfą laserową i interaktywna instalacja

Głosy Wschodu / East Voices to kolejny projekt artystyczny, który będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

Aktualności

Znamy pełny program tegorocznego Święta Paniagi

Jarmark rękodzieła, korowód zespołów, koncerty, pokazy i spektakle to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Rzeszowa podczas Święta Paniagi. Tegoroczne wydarzenie uświetni występ zespołu “Viva Santana” Cichoński - Torres Band.

Aktualności

Maj z dobrym filmem w DKF Klaps [REPERTUAR]

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny miesiąc z wyjątkowymi, nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.

Reklama