Rzeszów - Środa, 30.04.2025
Reklama

Rossini, Grieg i Brahms w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

W programie piątkowego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej znalazły się trzy utwory: uwertura do opery „Wilhelm Tell” Rossiniego, koncerty fortepianowy a-moll Griega oraz I symfonia Brahmsa. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi czeski dyrygent Jiri Petrdlik. Za fortepianem zasiądzie Elżbieta Karaś. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00.

Wielka opera romantyczna Wilhelm Tell (1829) jest ostatnią w dorobku operowym Gioacchino Rossiniego (1792-1868). Dzieło opowiada historię legendarnego szwajcarskiego bohatera Wilhelma Tella, który walczy o wyzwolenie swojego kraju spod panowania Habsburgów. Na estradach koncertowych często gości mistrzowska Uwertura składająca się z czterech epizodów. Rozwija się ona powoli od chóru wiolonczel, będącego metaforą spokojnego życia bohatera. Niespodziewanie muzyka zmienia swój nastrój malując obraz szalejącej burzy. Następująca po niej scena pasterska ilustruje piękno alpejskiego krajobrazu. Przerywa ją  nagle sygnał trąbek, który zapowiada zbliżających się, bohaterskich jeźdźców – to symbol zwycięstwa szwajcarskiego ludu w walce o wolność.

A potem zabrzmi muzyka kompozytora nazywanego „Chopinem Północy”,  Edvarda Griega (1843–1907).  Norweski kompozytor, podobnie jak nasz wielki rodak czerpał inspirację z muzyki ludowej swojej ojczyzny. Koncert fortepianowy a – moll op.16 (1868) swój oryginalny koloryt brzmienia, melodykę i rytmikę wywodzi z bogatej skarbnicy norweskiego folkloru. Utwór wykonany po raz pierwszy w 1869 roku w Kopenhadze, z udziałem samego kompozytora, do dziś zachwyca wirtuozerią i liryzmem zrodzonym z romantycznego ducha swojej epoki.                                                

Koncert zwieńczy I Symfonia c- moll op. 68 Johannesa Brahmsa (1833 – 1897). Podjęcie tej formy po dziewięciu mistrzowskich symfoniach Beethovena było dla Brahmsa sporym wyzwaniem. Nie bez obaw – „słysząc za sobą kroki Tytana”, kompozytor przystąpił do pisania I Symfonii (1862 -76). Dzieło przywodzi na myśl Beethovena m. in. poprzez wybór tonacji c- moll, skład orkiestry, lapidarny motyw I części, kojarzony ze słynną V Symfonią Beethovena, jaki i z powodu czwartej część przypominającej charakterem Odę „Do radości” z IX Symfonii Mistrza z Bonn. Pierwsze wykonanie Symfonii c- moll Brahmsa zrodziło konflikt między sceptycznym obozem „wagnerowskim” a „barhminami” – zwolennikami dzieła. Wybitny dyrygent Hans von Bülow, określił ją nawet mianem „Dziesiątej” Beethovena. Mimo wielu pokrewieństw do wielkiego klasyka, dzieło Brahmsa jest utworem bardzo osobistym. To prawdziwie romantyczna Symfonia ciesząca się zasłużoną sławą.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Czwartki Jazzowe – kontynuacja: Krystyna Stańko Sextet Tribute to Chick Corea

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza 8 maja o godz. 19.00 na drugi w tym roku koncert z cyklu „Czwartki Jazzowe – kontynuacja”. Tym razem na scenie WDK wystąpi znakomita wokalistka jazzowa...

Aktualności

„Wszystkie dzieci świata” – nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej

9 maja 2025 r. w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. J. Matejki 10 w Rzeszowie, odbędzie się wernisaż wystawy podsumowującej 18 edycję międzynarodowego konkursu fotograficznego “Wszystkie Dzieci Świata”, organizowanego przez Europejskie Centrum...

Aktualności

Majowy repertuar DKF Klaps z projekcją „Mulholland Drive” Lyncha w 4K

Majowe spotkania z dobrym filmem w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” rozpocznie projekcja włoskiego filmu „OPERA!”. W kolejne poniedziałki widzowie zobaczą polski dramat obyczajowy „Utrata równowagi”, dokument o Dalajlamie oraz odrestaurowaną wersję...

Polish Women Photographers

Plenerowa wystawa zdjęć polskich fotografek w ogrodzie Pałacu Lubomirskich [ZDJĘCIA]

W pięknych okolicznościach przyrody można oglądać zdjęcia polskich fotografek, które uwieczniły w kadrach wydarzenia ubiegłego roku. Wystawa prezentowana w ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich będzie dostępna do końca maja br.

Aktualności

Wracają spacery z przewodnikiem po rzeszowskim Zamku

Po kilkutygodniowej przerwie, Zamek w Rzeszowie znów będzie dostępny dla ruchu turystycznego. Półtoragodzinne zwiedzanie z przewodnikiem obejmuje m.in. salę balową, wieżę zamkową i podziemia dawnego więzienia.

Aktualności

Kaliber 44 i Serhii Babkin to kolejny kolektyw Koncertu Głównego ESK 2025

Legenda polskiego hip-hopu Kaliber 44 i jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości ukraińskiej sceny muzycznej Serhii Babkin to trzeci kolektyw, który wystąpi podczas Koncertu Głównego Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury.

Aktualności

Czwarty koncert jubileuszowy w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Malawskiego i Kilara

W niedzielę, 27 kwietnia w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się czwarty i zarazem ostatni koncert jubileuszowy organizowany z okazji 70. sezonu artystycznego. W programie utwory Artura Malawskiego i Wojciecha Kilara. Orkiestrę poprowadzi Tadeusz...

Aktualności

Widowisko „Circus Melody” z 2-godzinnym programem już wkrótce w Rzeszowie

Ewolucje na trapezie, kaskaderzy na latających huśtawkach, pokaz iluzji mentalnej, gimnastyka na sztrabatach i wiele więcej będzie można zobaczyć podczas nowego widowiska cyrkowego "Circus Melody".

Reklama