Rzeszów - Piątek, 10.04.2026
Reklama

Rusza nowa odsłona cyklu „Czas sztuki” wzbogacona o naukę czytania obrazów

Dodano: 07.04.2026 r. / Redakcja

9 kwietnia w Rzeszowskich Piwnicach startuje nowa odsłona cyklu Czas sztuki, wzbogacona o warsztaty poświęcone świadomemu odbiorowi i interpretacji dzieł malarskich. W ramach inicjatywy zaplanowano pięć spotkań. 

„Czas sztuki – interpretacje. Nauka czytania obrazów” to inicjatywna stworzona z myślą o osobach, które chcą nauczyć się uważnego patrzenia na sztukę oraz samodzielnego odkrywania znaczeń ukrytych w obrazach.

Program zajęć koncentruje się na analizie kompozycji, symboliki, emocji zapisanych w dziele oraz jego kontekstu historycznego. Uczestnicy będą pracować na przykładach motywów i obrazów obecnych w twórczości wybitnych polskich artystów, m.in. Jacka Malczewskiego, Władysława Podkowińskiego, Jana Matejki, Józefa Pankiewicza oraz Zofii Stryjeńskiej. Forma spotkań sprzyja rozwijaniu umiejętności samodzielnego „czytania” obrazów oraz pogłębianiu wrażliwości na język sztuki.

Warsztaty poprowadzi Jolanta Bobala – absolwentka historii sztuki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się malarstwem przełomu XIX i XX wieku, fotografią oraz metodami interpretacji obrazu. Publikowała w magazynie „Szum”, współpracuje z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, prowadzi autorskie wycieczki po Krakowie i krakowskich muzeach w ramach działalności Art to go!.

Terminarz spotkań w ramach cyklu:

• 9 kwietnia – Jacek Malczewski, Śmierć Ellenai
• 16 kwietnia – Władysław Podkowiński, Szał uniesień
• 23 kwietnia – Jan Matejko, Wernyhora
• 7 maja – Józef Pankiewicz, Dziewczynka w czerwonej sukience
• 14 maja – Zofia Stryjeńska, Piast (Aniołowie u Piasta)

Bilet na pojedyncze spotkanie kosztuje 45 zł, karnet na wszystkie spotkania 200 zł – dostępne w kasie Rzeszowskich Piwnic oraz online. Warsztaty odbywają się w sali kinowej rzeszowskich podziemi i trwają około 2 godzin.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

400 słuchawek i trzy rodzaje muzyki. Silent Disco w centrum Rzeszowa

W piątek, 15 lipca na Skwerze Kultury odbędzie się wyjątkowa impreza taneczna.

Aktualności

Kameralny koncert Asi Nawojskiej w parku na Słocinie. Wstęp bezpłatny!

Artystka zagra w nietypowym miejscu - na półwyspie w Parku im. Władysława Szafera.

Aktualności

Bezpłatny seans filmu "La La Land" na zakończenie Piątkowej Strefy Relaksu na osiedlu Budziwój

W najbliższy piątek, 15 lipca odbędzie się finał cyklu Piątkowa Strefa Relaksu, organizowanego przez Rzeszowski Dom Kultury w filii Country na osiedlu Budziwój przy ul. Herbowej 3.

Aktualności

"Niekończąca się historia" w Rzeszowskich Piwnicach

W najbliższą niedzielę, 17 lipca o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach wystawiony zostanie spektakl familijny Teatru Rawa zatytułowany "Niekończąca się historia.

Aktualności

Re: Rzeszów Festiwal. Oto niedzielny line-up sceny tanecznej

Niemoc, Rysy, Coals i AGIM dołączyli do wykonawców, którzy wystąpią na scenie TANECZNEJ podczas pierwszej edycji nowego, letniego festiwalu w Rzeszowie.

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Organowy. 12 koncertów w 6 miejscowościach

W dniach 16.07 – 21.08.2022 r. odbędzie się Podkarpacki Festiwal Organowy. DO udziału w tegorocznej edycji festiwalu zaproszono trzynastu artystów.

Reklama