Rzeszów - Poniedziałek, 29.12.2025
Reklama

Rusza trzecia odsłona spotkań filmowych „Północ–Południe” [PROGRAM]

Dodano: 05.11.2025 r. / Redakcja

W dniach 6–9 listopada miłośnicy kina będą mieli okazję obejrzeć znakomite produkcje filmowe pochodzące z krajów naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Wszystko to w ramach kolejnej, trzeciej już edycji wydarzenia pn. „Północ–Południe – Spotkania Filmowe”.

Ideą festiwalu jest prezentacja najciekawszych i wartościowych produkcji filmowych, pochodzących z regionów położonych symbolicznie na północ i południe od Podkarpacia: krajów skandynawskich, państw bałtyckich, Europy południowo-wschodniej czy bałkańskich.

Cztery dni intensywnych spotkań z filmem

Organizatorzy chcą pokazać produkcje nagradzane i doceniane na festiwalach, których nie znajdziecie w repertuarach komercyjnych kin. Oprócz projekcji filmowych, wydarzenie obfituje również w inspirujące dyskusje i spotkania z twórcami, pasjonatami kina - gośćmi przyjeżdżającymi do Rzeszowa z różnych stron Polski i zagranicy.

Tytułowe spotkania filmowe odbywają się w trzech miejscowościach: Rzeszowie (Kino Zorza, Kino za Rogiem Café, Wojewódzki Dom Kultury), Krośnie (artKino), oraz Stalowej Woli (Kino Wrzos).

Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny

Tegoroczny program, oprócz projekcji filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych oraz spotkań z ich twórcami, przewiduje także „Spotkania warsztatowe” - rozmowy z wybitnymi przedstawicielami dyscyplin filmowych, które w ogromnym stopniu wpływają na kształt i przekaz dzieła filmowego.

PÓŁNOC - POŁUDNIE W RZESZOWIE [PROGRAM]


czwartek, 6 listopada

16:30 - 19:15

16:30 / kino Zorza / Jedyny gatunek z rodzaju człowieka (Polska 2023) 96' / spotkanie: producentka Katarzyna Zakrzewska, reżyser Piotr Chrzan

18:45 / kino Zorza / wernisaż wystawy plakatów filmowych Mirosława Rymara

19:00 / kino Zorza / oficjalne rozpoczęcie

19:15 / kino Zorza / Fale (Czechy/Słowacja 2024) 131' – trzeci pokaz w Polsce!


piątek, 7 listopada


15:00 - 21:30

15:00 / WDK / Jesteś wszechświatem (Ukraina 2024) 90'

17:00 / WDK / Pociągi (Polska 2024) 80' – przedpremiera!

18:00 / KzR Café / Pokaz filmów animowanych - Laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich w dziedzinie filmu animowanego za rok 2024

19:00 / WDK / Larp. Miłość, trolle i inne questy (Polska 2025) 94' / spotkanie z reż. Konradem Kądzielą - online

21:30 / WDK / koncert Michała Jurkiewicza Ludzie ptaki

sobota, 8 listopada

17:00 - 20:00

17:00 / WDK / spotkanie warsztatowe ze scenografem Mieczysławem Koncewiczem

18:00 / WDK / Dzieciństwo + Ludzie i rzeczy + Nowy horyzont (Polska 2024/2025) 58'

Spotkania:

- Dzieciństwo / spotkanie z reż. Dominiką Kicińską i aut. scenariusza Ireną Walat
- Ludzie i rzeczy / spotkanie online z reż Damianem Kosowskim
- Nowy horyzont / spotkanie z reż Tomaszem Szwanem, autorem zdjęć Mirosławem Mazurkiewiczem

18:00 / KzR Café / Animacje wykładowców oraz studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz spotkanie z twórcami.

20:00 / WDK / Wszystko w porządku (Węgry 2025) 84' – przedpremiera!


niedziela, 9 listopada

11:00 - 18:00

11:00 / KzR Café / Flow (Polska 2025 + Łotwa/Francja/Belgia 2024) 113'
16:00 / WDK / spotkanie warsztatowe z autorem zdjęć filmowych Marcinem Polarem
16:00 / Zorza / Andy Warhol. Amerykański sen (Słowacja 2023) 104'
18:00 / Zorza / Franz Kafka (Czechy/Polska/Niemcy/Turcja 2025) 127' / spotkanie z bohemistką i dyplomatką Marzeną Krajewską, bohemistką, tłumaczką dr Anną Maślanką, literaturoznawcą i tłumaczem prof. Janem Wolskim URz

Więcej informacji oraz pełen program dostępny jest na naszej stronie internetowej: https://www.ppsf.pl/ oraz oficjalnym Facebooku wydarzenia.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Agata Tuszyńska spotka się z czytelnikami w Ogrodach Bernardyńskich

Agata Tuszyńska, pisarka, poetka i reportażystka, będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Letnie Ogrody Literackie, organizowanego przez WiMBP w Rzeszowie.

Aktualności

Letnie Brzmienia w nowej lokalizacji

Pierwotnie koncerty miały odbyć się na rzeszowskich Bulwarach. Organizator zmienił jednak miejsce imprezy. Artyści wystąpią w fosie Zamku Lubomirskich.

Aktualności

Odsłonięcie muralu i koncert z okazji 80. urodzin Tomasza Stańki. Wystąpią Józef Skrzek i Erik Truffaz

Przed nami kolejne wydarzenia w Rzeszowie celebrujące przypadającą w lipcu 80. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu - Tomasza Stańki.

Aktualności

400 słuchawek i trzy rodzaje muzyki. Silent Disco w centrum Rzeszowa

W piątek, 15 lipca na Skwerze Kultury odbędzie się wyjątkowa impreza taneczna.

Aktualności

Kameralny koncert Asi Nawojskiej w parku na Słocinie. Wstęp bezpłatny!

Artystka zagra w nietypowym miejscu - na półwyspie w Parku im. Władysława Szafera.

Aktualności

Bezpłatny seans filmu "La La Land" na zakończenie Piątkowej Strefy Relaksu na osiedlu Budziwój

W najbliższy piątek, 15 lipca odbędzie się finał cyklu Piątkowa Strefa Relaksu, organizowanego przez Rzeszowski Dom Kultury w filii Country na osiedlu Budziwój przy ul. Herbowej 3.

Reklama