Rzeszów - Środa, 25.06.2025
Reklama

Skarby Biblioteki KUL na wystawie w Łańcucie

Dodano: /

W piątek 2 sierpnia o godz. 17.00 w Muzeum-Zamku w Łańcucie odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej unikalne zbiory biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

Po raz pierwszy na Podkarpaciu, w jednym miejscu i czasie na wystawie Ex thesauro. Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, zostanie zaprezentowana unikalna kolekcja najstarszych, najcenniejszych rękopisów, starych druków, zbiorów graficznych i kartograficznych ze 100-letniej historii KUL. W Jadalni Wielkiej będzie można obejrzeć ponad 50 dokumentów, zazwyczaj przechowywanych w zamkniętych magazynach.

\Wśród unikatowych starodruków o wybitnym dla kultury polskiej znaczeniu, udostępnionych w łańcuckim zamku, znajdą się np.: pochodzący z biblioteki hr. Jerzego Moszyńskiego Kodeks Gracjana (Concordia discordantium canonum) z XIII wieku, średniowieczne dyplomy (najstarszy wystawiony w 1371 przez Elżbietę Łokietkównę), pergaminowe kodeksy prawnicze, teologiczne, Archiwum Filomatów z autografami A. Mickiewicza z okresu wileńskiego archiwum gen. Ignacego Prądzyńskiego z okresu powstania listopadowego, archiwalia z okresu II wojny światowej i wiele innych bezcennych dokumentów.

Wystawa będzie czynna do niedzieli 1 września br.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Kult akustycznie w G2A Arenie

W lutym przyszłego roku, formacja Kazika Staszewskiego zagra w Rzeszowie akustyczny koncert w ramach trasy „Kult Akustik”. Wydarzenie odbędzie się w G2A Arena. Ruszyła sprzedaż biletów.

Aktualności

Ostatnie dni Świątecznego Miasteczka w Rzeszowie

Jeszcze tylko przez kilka dni można skorzystać z atrakcji, jakie oferuje Świąteczne Miasteczko na rzeszowskim Rynku. Dostępne jest od poniedziałku do soboty w godz. 13.00 - 21.00 oraz w niedziele w godz....

Aktualności

Świąteczne kolędowanie przy fortepianie na rzeszowskim Rynku

Kolędy i pastorałki wykonają uczniowie trzech szkół muzycznych.

Aktualności

Czesław Mozil wraca na szlak koncertowy. W marcu 2023 r. wystąpi w Rzeszowie

Po kilkumiesięcznej przerwie Czesław Mozil wraca do koncertowania ze swoim solowym repertuarem. Rzeszów jest jednym z przystanków na trasie.

Aktualności

Filmowy sylwester w kinach Helios. Dwa zestawy do wyboru

Jak co roku, kina Helios zapraszają swoich widzów do spędzenia sylwestrowej nocy w towarzystwie gwiazd błyszczących na… wielkim ekranie.

Aktualności

"Światło, kompozycja, postprodukcja" - warsztaty fotograficzne z Piotrem Jaxa

Fotograficzny Masterclass z Piotrem Jaxa odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 grudnia w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Aktualności

Letnie Brzmienia powrócą do Rzeszowa w nowej formule

Przyszłoroczna trasa zawita do dziewięciu największych polskich miast. W Rzeszowie festiwal odbędzie się w dniach 7-8 lipca.

Reklama