Rzeszów - Poniedziałek, 11.08.2025
Reklama

Street art w kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. Karolina Kapustyńska / Materiały prasowe
fot. Karolina Kapustyńska / Materiały prasowe

To już druga wystawa w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem prezentowane są street art’owe prace Piotra Kolanko „Suma wszystkich znaczeń”. Pierwsza wystawa w budynku odbyła się w ramach tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury.

23 sierpnia br. drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostały ponownie otwarte dla zwiedzających. Prezentowana jest tam wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. Jest to wydarzenie towarzyszące projektowi Rzeszowska Mapa Murali poświęconemu dokumentacji murali i graffiti w Rzeszowie oraz edukacji na temat sztuki ulicznej.

„Spora część prac, które można zobaczyć na wystawie powstała na miejscu z materiałów przeznaczonych do wyrzucenia oraz na ścianach wewnątrz budynku. Piotr dosłownie zamieszkał na kilka dni w kamienicy, aby tworzyć w tej przestrzeni.”– mówi Joanna Jęczalik kuratorka wystawy i koordynatorka Rzeszowskiego Inkubatora Kultury.

Artysta zawłaszcza sobie środki wyrazu wyniesione z graffiti, ślad farby w spreju, linie, rozmycia gradient, warstwy, iluzje przestrzeni by poddać je dekonstrukcji, a także syntezie. Sama przestrzeń publiczna ma duże znaczenie w twórczości Piotra Kolanko, który wykorzystuje ją zarówno do komunikacji z odbiorcą, jak i do czerpania z niej inspiracji. Artysta maluje charakterystyczne dla swojego stylu abstrakcyjne figury w przestrzeni miast na całym świecie.

Na wystawie można zobaczyć prace malarskie na płótnach i ścianach, obiekty oraz video. Częścią wystawy i zarówno elementem informującym o wydarzeniu jest ręcznie malowany przez Artystę baner o wymiarach 6m x 4,5m zawieszony na jednej ze ścian zewnętrznych kamienicy.

Kamienica przy ul. Króla Kazimierza 25 w przyszłości ma zostać wyremontowana i stać się kolejną miejscówką kulturalną w Rzeszowie. Mimo tego zabytkowy budynek już teraz doskonale spełnia funkcję wystawienniczą i kulturalną.

Wystawa, która pierwotnie miała potrwać do połowy przyszłego miesiąca, będzie dostępna dla zwiedzających do 29 września br.

Terminy otwarcia wystawy

  • 29.08 -01.09 16:00-20:00
  • 5-8.09 16:00-20:00
  • 12-15.09 16:00-20:00
  • 19 – 25.09 16:00-20:00


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Koncert Portal Blues na zakończenie festiwalu „Ziemia Dzieciństwa”. Wstęp wolny

Koncert zespołu Portal Blues zakończy tegoroczny Festiwal Polskiej Twórczości „Ziemia Dzieciństwa” organizowany po raz piąty przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Występ odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 maja o godz. 22:00.

Aktualności

Nocne zwiedzanie rzeszowskich instytucji kultury. Program Nocy Muzeów 2025

Już w najbliższą sobotę, 17 maja stolica Podkarpacia po raz kolejny odkryje po zmroku swoje tajemnice. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 19 rzeszowskich instytucji otworzy swoje drzwi dla zwiedzających.

Aktualności

Rzeszowskie KultURalia Studenckie 2025. Nowi wykonawcy w line-upie

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów ogłosili kolejnych wykonawców. Do line-upu dołączyli: The Dumplings oraz Young Igi. Hasło tegorocznego święta studentów brzmi: „Rozświetlaj miasto z nami”.

Aktualności

Cyrk Safari ponownie w okolicach Rzeszowa. Zaplanowano dwa występy

Już za kilka dni, w okolice Rzeszowa ponownie przyjedzie cyrk Safari. Zaplanowano dwa widowiska – w Tyczynie i w Trzebownisku. Na cyrkowej arenie wystąpi międzynarodowy skład artystów z różnych zakątków świata -...

Aktualności

Startują zapisy na letnie półkolonie z Rzeszowskim Domem Kultury

Na małych uczestników czekają zajęcia kreatywne, gry i zabawy, wycieczki, warsztaty i dużo więcej, a wszystko to pod opieką doświadczonych instruktorów. Zapisy startują już 12 maja 2025 roku o godzinie 17:00.

Aktualności

Tegoroczne KultURalia odbędą się w nowym miejscu. Znamy pierwszych wykonawców

Dwa dni wypełnione koncertami, nowa lokalizacja oraz pierwsi wykonawcy – organizatorzy rzeszowskich KultURaliów stopniowo ujawnią szczegóły tegorocznej imprezy.

Aktualności

Ruszył nabór prac na 23. Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne

Do 31 maja 2025 r. koła, kluby i grupy fotograficzne działające na Podkarpaciu, mogą zgłosić się do udziału w 23. Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych organizowanych pod patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.

Aktualności

Piosenki to...? – koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta. Prowadzenie: A. Poniedziel-ski

Najlepsi wykonawcy piosenki aktorskiej w utworach mistrzów. Koncert „Piosenki to...? – Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta” jest niezapomnianym, muzycznym widowiskiem, które przeniesie nas do czasów, gdy w piosenkach królowała mądrość i klasa.

Reklama