Rzeszów - Wtorek, 15.07.2025
Reklama

Szymon Hołownia i ks. abp. Grzegorz Ryś będą dyskutować w Rzeszowie o problemach współczesnego chrześcijaństwa

Dodano: /

WSIiZ rusza z nowym cyklem paneli dyskusyjnych pn. „W labiryncie świata”. Gośćmi pierwszej edycji cyklu będą: dziennikarz Szymon Hołownia i metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Poprowadzi je Wojciech Bonowicz, finalista Nagrody Literackiej Nike 2018. 

Czy chrześcijaństwo przeżywa kryzys? Czy religia, która istnieje od dwóch tysięcy lat i która ukształtowała Europę, obecnie znajduje się w odwrocie? A może tytułowe „problemy współczesnego chrześcijaństwa” to jedynie naturalne dla każdej epoki ścieranie się dwóch zawsze odmiennych porządków – doczesnego i wiecznego? Na te pytania spróbują odpowiedzieć goście I edycji nowego cyklu „W labiryncie świata”.

„W labiryncie świata” to kolejny cykl paneli dyskusyjnych, który realizowany jest przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Współorganizatorem spotkania otwierającego pierwszą edycję cyklu będzie Fundacja „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się 21 stycznia br., o godz. 17.00, w Filharmonii Podkarpackiej.

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY pod warunkiem REJESTRACJI na stronie wlabiryncieswiata.wsiz.pl i okazania na miejscu biletu wstępu. 

PRELEGENCI

Szymon Hołownia

Polski dziennikarz, publicysta, pisarz, dwukrotny laureat nagrody Grand Press, którą po raz pierwszy otrzymał w 2006 roku w kategorii „Wywiad” za rozmowę z teologiem ks. prof. Jerzym Szymikiem pt. Niebo dla gołębi i w 2007 roku w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne" za wywiad z etykiem i filozofem dr. Kazimierzem Szałatą pt. Pamięta Pan Hioba?.

ks. abp Grzegorz Ryś

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, został zatrudniony.

PROWADZĄCY

Wojciech Bonowicz

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z „Tygodnikiem Powszechnym” związany jest od 1994 roku – publikował w nim utwory poetyckie, prozę i felietony. Obecnie jest stałym felietonistą tygodnika. Od wielu lat współpracuje również z miesięcznikiem „Znak”.
Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in. „Wybór większości” (1995), „Pełne morze” (2006), „Polskie znaki” (2010), „Echa” (2013) oraz „Druga ręka" (2017). Autor biografii „Tischner” (2001), tomu gawęd „Kapelusz na wodzie” (2010), licznych książek-wywiadów (m.in. z Janiną Ochojską, ks. Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim), a także książek dla dzieci: „Bajki Misia Fisia” (2012) i „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień” (2015).

Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach projektu Fundacji „Tygodnika Powszechnego” pod tytułem „Wielkie Pytania dla Polski - na nowo” dofinansowanego ze środków Templeton Religion Trust. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Jazzowy weekend w Rzeszowie. Wyjątkowa wystawa i 4 koncerty w centrum miasta

Już w ten weekend w Rzeszowie gratka dla fanów jazzu. Cztery koncerty oraz wystawa plakatów będących hołdem dla wybitnego polskiego muzyka jazzowego Tomasza Stańko. Tomasz Stańko na wyjątkowych plakatach.

Aktualności

Rusza wyjątkowy, letni cykl filmowy „Niezauważone Perły” w kinie Zorza

Rusza kolejna edycja wakacyjnego cyklu filmowego w kinie Zorza. „Niezauważone Perły” to wydarzenie, które co roku przyciąga miłośników ambitnego i niedocenionego kina. W tegorocznym repertuarze znalazło się 9 seansów. Jako pierwszy wyświetlony...

Aktualności

Festiwal „Reggae nad Wisłokiem” ma swój hymn. Zobacz premierowy teledysk do utworu

Coroczne, rzeszowskie wydarzenie muzyczne pn. „Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu” dołącza do grona liczących się festiwali, które mają swój oficjalny hymn. Rzeszowski Dom Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Reggae opublikował...

Atrakcje na wakacje 2025

Muzyka, kino, teatr i sport – wakacje w Rzeszowie pełne atrakcji! [PROGRAM]

RZESZÓW. Koncerty, wystawy, spektakle, pokazy, kino plenerowe to tylko część wydarzeń, jakie przygotowało miasto i jego jednostki na okres wakacyjny w Rzeszowie. Łącznie będzie ich 300.

Aktualności

Będzie się działo na rzeszowskich osiedlach w wakacje: kino plenerowe i pikniki rodzinne

Rzeszowski Dom Kultury wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej przygotowały cykl wakacyjnych wydarzeń na rzeszowskich osiedlach. W ramach projektu socjalnego „Z uśmiechem w przyszłość” odbędą się filmowe projekcje pod gołym niebem oraz...

Aktualności

Wschód Kultury / Europejski Stadion Kultury po raz 15. w Rzeszowie [PROGRAM]

Na trzy dni Rzeszów stanie się miejscem wielu wyjątkowych spotkań muzycznych, teatralnych i wizualnych. Rusza kolejna edycja Europejskiego Stadionu Kultury. W programie kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych w różnych przestrzeniach miasta.

Aktualności

„Calineczka” nad Wisłokiem. Plenerowe spektakle dla dzieci w wykonaniu teatru Maska

Najmłodsi mieszkańcy Rzeszowa będą mieli okazję zobaczyć piękne, teatralne widowisko plenerowe w wykonaniu aktorów i lalek Teatru Maska w ramach cyklu „Kultura nad Wisłokiem” dofinansowanego z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Reklama