Rzeszów - Wtorek, 15.07.2025
Reklama

Szymon Hołownia i ks. abp. Grzegorz Ryś będą dyskutować w Rzeszowie o problemach współczesnego chrześcijaństwa

Dodano: /

WSIiZ rusza z nowym cyklem paneli dyskusyjnych pn. „W labiryncie świata”. Gośćmi pierwszej edycji cyklu będą: dziennikarz Szymon Hołownia i metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Poprowadzi je Wojciech Bonowicz, finalista Nagrody Literackiej Nike 2018. 

Czy chrześcijaństwo przeżywa kryzys? Czy religia, która istnieje od dwóch tysięcy lat i która ukształtowała Europę, obecnie znajduje się w odwrocie? A może tytułowe „problemy współczesnego chrześcijaństwa” to jedynie naturalne dla każdej epoki ścieranie się dwóch zawsze odmiennych porządków – doczesnego i wiecznego? Na te pytania spróbują odpowiedzieć goście I edycji nowego cyklu „W labiryncie świata”.

„W labiryncie świata” to kolejny cykl paneli dyskusyjnych, który realizowany jest przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Współorganizatorem spotkania otwierającego pierwszą edycję cyklu będzie Fundacja „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się 21 stycznia br., o godz. 17.00, w Filharmonii Podkarpackiej.

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY pod warunkiem REJESTRACJI na stronie wlabiryncieswiata.wsiz.pl i okazania na miejscu biletu wstępu. 

PRELEGENCI

Szymon Hołownia

Polski dziennikarz, publicysta, pisarz, dwukrotny laureat nagrody Grand Press, którą po raz pierwszy otrzymał w 2006 roku w kategorii „Wywiad” za rozmowę z teologiem ks. prof. Jerzym Szymikiem pt. Niebo dla gołębi i w 2007 roku w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne" za wywiad z etykiem i filozofem dr. Kazimierzem Szałatą pt. Pamięta Pan Hioba?.

ks. abp Grzegorz Ryś

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, został zatrudniony.

PROWADZĄCY

Wojciech Bonowicz

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z „Tygodnikiem Powszechnym” związany jest od 1994 roku – publikował w nim utwory poetyckie, prozę i felietony. Obecnie jest stałym felietonistą tygodnika. Od wielu lat współpracuje również z miesięcznikiem „Znak”.
Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in. „Wybór większości” (1995), „Pełne morze” (2006), „Polskie znaki” (2010), „Echa” (2013) oraz „Druga ręka" (2017). Autor biografii „Tischner” (2001), tomu gawęd „Kapelusz na wodzie” (2010), licznych książek-wywiadów (m.in. z Janiną Ochojską, ks. Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim), a także książek dla dzieci: „Bajki Misia Fisia” (2012) i „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień” (2015).

Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach projektu Fundacji „Tygodnika Powszechnego” pod tytułem „Wielkie Pytania dla Polski - na nowo” dofinansowanego ze środków Templeton Religion Trust. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Willa Januszów przy ul. Jagiellońskiej 24 otwarta dla zwiedzających

W lipcu i w sierpniu będzie możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień wnętrz zabytkowej willi przy ul. Jagiellońskiej 24. Oprowadzać po obiekcie będzie Karolina Chomiczewska, absolwentka historii sztuki i filologii włoskiej Uniwersytecie...

Aktualności

„Bandoska” świętuje 75 lat i zaprasza na koncert w Noc Świętojańską

Działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, jeden z najstarszych w Polsce zespołów pieśni i tańca „Bandoska” świętuje jubileusz 75-lecia. Z tej okazji 21 czerwca odbędzie się widowisko z motywem Nocy Świętojańskiej,...

Aktualności

Nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej. Piękne Morawy na zdjęciach Witolda Koleszko

Już wkrótce w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego będzie można podziwiać piękne i kolorowe pejzaże pofalowanych Moraw. Autorem nowej wystawy jest Witold Koleszko.

Aktualności

Urban break… Zwiedzanie rzeszowskich zabytków w nowej formule

Ratusz, Hala Targowa, Stara Synagoga, kamienica przy Piłsudskiego 5, hala ROSiR czy Wojewódzki Dom Kultury – to tylko część zabytkowych obiektów, które będzie można zobaczyć „od środka” w ramach cyklu „Urban break....

Aktualności

Jubileuszowa edycja Festiwalu KINOLUB – święto kina dla młodych widzów

W dniach 13–18 czerwca 2025 r. odbędzie się 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB. To jedno z nielicznych wydarzeń filmowych w Polsce dedykowanych młodej widowni. Tegoroczna odsłona festiwalu...

Aktualności

W wakacje jeszcze więcej możliwości zwiedzania rzeszowskiego Zamku

RZESZÓW. W związku z dużym zainteresowaniem możliwością zwiedzania Zamku Lubomirskich, w sezonie wakacyjnym największy zabytek Rzeszowa będzie dostępny jeszcze częściej.

Aktualności

Cyrk Arena z nowym widowiskiem w Rzeszowie. Będzie bajeczne show!

Cyrk Arena zaprasza na baśniowe widowisko sezonu 2025, które zachwyci widzów w każdym wieku, zarówno dzieci jak i dorosłych. Tego roku dyrekcja renomowanego polskiego cyrku przygotowała potężną dawkę akrobatycznych emocji, ekwilibrystycznych zaskoczeń...

Aktualności

Spotkanie w WiMBP. Maciej Makselon opowie o „Upadku polszczyzny”

4 czerwca 2025 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie na spotkanie z Maciejem Makselonem – redaktorem literackim, trzykrotnym mówcą TEDx. Spotkanie nosi tytuł „Upadek polszczyzny. Czyli kilka słów o wypaczaniu...

Reklama