Rzeszów - Środa, 24.06.2026
Reklama

Teatr im. Wandy Siemaszkowej operatorem programu Przestrzenie Sztuki

Dodano: 31.07.2020 r. / ViC

„Przestrzeń potrzebuje sztuki, a sztuka potrzebuje przestrzeni” – tymi słowami Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca rozpoczęła konferencję prasową inaugurującą ogólnopolski pilotaż programu Przestrzenie Sztuki. Będą to interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierające się na istniejących instytucjach kultury. Wydarzenie odbyło się 29 lipca na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Udział wzięli:

- Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego,

- Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca (moderacja),

-  Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca ,

- Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pilotaż programu wystartował w lipcu i potrwa do końca tego roku. Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Planowanych jest 100 wydarzeń, w których weźmie kilkuset artystów i które obejrzy  80 tys. odbiorców.

Prof. Piotr Gliński powiedział, że: „Przestrzenie Sztuki to nowy format mecenatu Państwa – takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Opiera się na dobrych i sprawdzonych instytucjach, które już funkcjonują. Realizujemy  w ten sposób zasadę zrównoważonego rozwoju, bo nie koncentrujemy na centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych mniejszych lokalizacjach oraz zasadę subsydiarności, czyli pomocy dla tych, którzy już są dobrzy, aktywni, którzy mają talent i aspiracje, i zasługują żeby ich wspierać odgórnie, bo już nie są w stanie więcej sami zrobić.”

Operatorami pilotażu będą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

Nasze miasto podczas konferencji reprezentowali dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara oraz pełnomocnik dyrektora Teatru Jagoda Skowron.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Finał Senioraliów Rzeszowskich. Koncert Małgorzaty Ostrowskiej na Bulwarach

W najbliższą sobotę, 16 września na Bulwarach odbędzie się wielki finał tegorocznej edycji Senioraliów Rzeszowskich. W bogatym programie wydarzenia znajdą się m.in. plenerowe targi dla Seniora, występy artystyczne, pokaz mody „Stylowy Senior”....

Aktualności

Rzeszów Breakout Days 2023 [PROGRAM]

W dniach 14 - 16 września w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja festiwalu Rzeszów Breakout Days poświęconego twórczości Tadeusza Nalepy, lidera i założyciela legendarnego zespołu Breakout.

Aktualności

Koncert Wiedeński 3 - premiera nowego programu Orkiestry Księżniczek w Rzeszowie

Znakomici soliści, wspaniałe kreacje wokalne, międzynarodowy balet, projekcje multimedialne, a przede wszystkim pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek. Ten wyjątkowy projekt już w październiku przyjedzie do Rzeszowa z nowym programem zatytułowanym „Koncert Wiedeński...

Aktualności

"Północ-Południe - Spotkania Filmowe". Rusza nowa inicjatywa filmowa w Rzeszowie

Już w najbliższy czwartek (14.09) w stolicy Podkarpacia startuje nowy projekt filmowy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie pod nazwą „Północ-Południe - Spotkania Filmowe”. Do niedzieli (17.09) miłośnicy dobrego kina będą mieli okazję...

Aktualności

Dwa koncerty w Filharmonii Podkarpackiej przed rozpoczęciem sezonu

22 września 2023 r. Filharmonia Podkarpacka zainauguruje 69. sezon artystyczny. Zanim jednak to nastąpi, na melomanów czekają jeszcze dwa koncerty, które odbędą się w niedzielę, 17 września.

Aktualności

Wybitny polski fotograf spotka się z rzeszowską publicznością

Już w najbliższą niedzielę (10.09) wybitny polski fotografii i wykładowca Tomasz Tomaszewski spotka się z rzeszowską publicznością. Spotkanie odbędzie się w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy ul. 3 Maja 9. Wydarzenie jest...

Aktualności

XII Narodowe Czytanie i piknik czytelniczy w Ogrodach Bernardyńskich

Podczas 12. odsłony akcji będziemy czytać wspólnie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Reklama