Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Teatr im. Wandy Siemaszkowej operatorem programu Przestrzenie Sztuki

Dodano: 31.07.2020 r. / ViC

„Przestrzeń potrzebuje sztuki, a sztuka potrzebuje przestrzeni” – tymi słowami Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca rozpoczęła konferencję prasową inaugurującą ogólnopolski pilotaż programu Przestrzenie Sztuki. Będą to interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierające się na istniejących instytucjach kultury. Wydarzenie odbyło się 29 lipca na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Udział wzięli:

- Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego,

- Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca (moderacja),

-  Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca ,

- Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pilotaż programu wystartował w lipcu i potrwa do końca tego roku. Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Planowanych jest 100 wydarzeń, w których weźmie kilkuset artystów i które obejrzy  80 tys. odbiorców.

Prof. Piotr Gliński powiedział, że: „Przestrzenie Sztuki to nowy format mecenatu Państwa – takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Opiera się na dobrych i sprawdzonych instytucjach, które już funkcjonują. Realizujemy  w ten sposób zasadę zrównoważonego rozwoju, bo nie koncentrujemy na centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych mniejszych lokalizacjach oraz zasadę subsydiarności, czyli pomocy dla tych, którzy już są dobrzy, aktywni, którzy mają talent i aspiracje, i zasługują żeby ich wspierać odgórnie, bo już nie są w stanie więcej sami zrobić.”

Operatorami pilotażu będą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

Nasze miasto podczas konferencji reprezentowali dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara oraz pełnomocnik dyrektora Teatru Jagoda Skowron.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Teatralny Speed Dating. Pokaz projektów Sceny Nowej Dramaturgii w Siemaszce

W najbliższą niedzielę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się prezentacja projektów spektakli, powstałych w wyniku spotkania twórczych duetów podczas Teatralnego Speed Datingu.

Aktualności

Rockowa Noc 2023. Znamy kolejnych artystów

Nocny Kochanek i Dziwna Wiosna dołączają do line-upu tegorocznej edycji Rockowej Nocy. Festiwal odbędzie się w ostatni weekend wakacji w Miasteczku Akademickim Politechniki Rzeszowskiej.

Aktualności

"Dziurawe historie" Marty Ożóg w Rzeszowskich Piwnicach

Od 16 marca w Rzeszowskich Piwnicach będzie można podziwiać nowe prace Marty Ozóg. Wystawa zatytułowana „Dziurawe historie” będzie dostępna dla zwiedzających do 10 kwietnia r.

Aktualności

Tomek Kołecki z programem "Sztuka Marginesu" w Rzeszowie

Przygodę ze stand-upem rozpoczął w 2013 roku w wieku 16 lat, zostając najmłodszym komikiem w Polsce. Od tamtej pory nieprzerwanie jeździ po kraju, aby bawić publiczność swoimi żartami. Tomek Kołecki – bo...

Aktualności

Najlepsze krótkie metraże nominowane do Oscara tylko w WDK'u

14 marca o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury, w ramach programu „Oscar Nominated Shorts: Fabuły 2023”, odbędzie się projekcja filmów krótkometrażowych, które w tym roku powalczą o Oskara. Bilety w cenie...

Aktualności

Jakub Dziewit w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Wernisaż wystawy i spotkanie autorskie

“Fotografia sama w sobie jest jedynie możliwością sensu” to tytuł wystawy Jakuba Dziewita, której wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek, 10 marca o godz. 18:00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Wystawie...

Aktualności

Oscarowy tydzień w Kinie za Rogiem Cafe

W związku ze zbliżającą się ceremonią rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, Kino za Rogiem Cafe przypomina ciekawe, nagrodzone i nominowane produkcje ostatnich lat, które warto znać, obejrzeć na dużym ekranie lub po...

Reklama