Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Teatr im. Wandy Siemaszkowej operatorem programu Przestrzenie Sztuki

Dodano: 31.07.2020 r. / ViC

„Przestrzeń potrzebuje sztuki, a sztuka potrzebuje przestrzeni” – tymi słowami Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca rozpoczęła konferencję prasową inaugurującą ogólnopolski pilotaż programu Przestrzenie Sztuki. Będą to interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierające się na istniejących instytucjach kultury. Wydarzenie odbyło się 29 lipca na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Udział wzięli:

- Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego,

- Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca (moderacja),

-  Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca ,

- Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pilotaż programu wystartował w lipcu i potrwa do końca tego roku. Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Planowanych jest 100 wydarzeń, w których weźmie kilkuset artystów i które obejrzy  80 tys. odbiorców.

Prof. Piotr Gliński powiedział, że: „Przestrzenie Sztuki to nowy format mecenatu Państwa – takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Opiera się na dobrych i sprawdzonych instytucjach, które już funkcjonują. Realizujemy  w ten sposób zasadę zrównoważonego rozwoju, bo nie koncentrujemy na centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych mniejszych lokalizacjach oraz zasadę subsydiarności, czyli pomocy dla tych, którzy już są dobrzy, aktywni, którzy mają talent i aspiracje, i zasługują żeby ich wspierać odgórnie, bo już nie są w stanie więcej sami zrobić.”

Operatorami pilotażu będą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

Nasze miasto podczas konferencji reprezentowali dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara oraz pełnomocnik dyrektora Teatru Jagoda Skowron.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [20 – 22.12.2024]

RZESZÓW. Przed nami kolejne trzy dni pełne atrakcji w Świątecznym Miasteczku. Co tym razem będzie się działo w centrum rzeszowskiej starówki? Koncerty, warsztaty, świąteczna impreza taneczna i wiele więcej. Jednym z głównych...

Aktualności

Słownik artystyczny - cykl spotkań z historii sztuki dla dzieci i młodzieży

Rzeszowskie Piwnice zapraszają młodzież w wieku 13-18 lat na niezwykłą podróż w świat sztuki podczas cyklu spotkań edukacyjnych „Słownik artystyczny”. To wyjątkowa okazja, aby w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o najważniejszych...

Aktualności

Muzyka trzech wybitnych kompozytorów zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” Beethovena, Wariacje na temat Haydna Brahmsa oraz V Koncert skrzypcowy A – dur Mozarta – to utwory, które złożyły się na program piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii...

Aktualności

"Dziurdziowie. Zapomniana opowieść" - prapremiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

21 grudnia swoją prapremierę będzie miał nowy spektakl Teatru Przedmieście zatytułowany „Dziurdziowie. Zapominana opowieść” na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej. Sztukę wyreżyserowała Aneta Adamska-Szukała.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Baranek Shaun, bezpłatna pizza i warsztaty w komunikacji

Przed nami kolejna, filmowa niedziela w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy, pełna atrakcji dla najmłodszych kinomanów. Głównym punktem Filmowego Poranka będzie spotkanie z panią Anią Marczak – trenerem komunikacji.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim Rynku [13 – 15.12.24]

Karaoke przy studni, Christmas Party, kino plenerowe, koncerty i występy artystyczne, motocykliści i pojazdy zabytkowe – tak zapowiada się drugi weekend w Świątecznym Miasteczku w centrum rzeszowskiej starówki. Sprawdźcie bogaty program na...

Aktualności

Kino Rzeszowskich Piwnic na dwa tygodnie zmieni się w fascynujące reptarium

Estrada Rzeszowska wspólnie Mini-ZOO WildLife z Łańcuta organizuje nietypowe wydarzenie w Rzeszowskich Piwnicach. Od 14 grudnia w sali kinowej Piwnic będzie można podziwiać polskie i egzotyczne płazy oraz gady.

Aktualności

Dwudniowa impreza dla miłośników komiksu w WDK

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników komiksu. Już w ten weekend w murach Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbędą się „XXXV Podkarpackie Spotkania z Komiksem”. W programie m.in. spotkania z twórcami, prelekcje,...

Reklama