Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Tradycyjne pisanki wielkanocne na wystawie WDK. Jeśli Ci się spodobają, możesz je kupić

Dodano: 23.03.2026 r. / Redakcja

Edyta Korab / Materiały prasowe
Edyta Korab / Materiały prasowe

Do 28 marca 2026 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie można podziwiać Wystawę Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej. Ekspozycja prezentuje pisanki z regionu, wykonane tradycyjnymi metodami. Ostatniego dnia wystawy, podczas finisażu ich twórcom zostaną wręczone nagrody, a publiczność będzie miała możliwość zakupu arcydzieł sztuki ludowej.

Wystawa organizowana jest corocznie od ponad czterdziestu lat przez WDK w Rzeszowie w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne. Ma ona charakter konkursu i cieszy się zainteresowaniem osób w każdym wieku. Celem wystawy jest upowszechnianie plastyki obrzędowej przez zachęcanie twórców do kontynuowania dawnych tradycji zdobienia pisanek.

Pisanka traktowana jest także jak dzieło sztuki ludowej. Kolor i wzory na pisankach miały duże znaczenie. Malowano stylizowane motywy roślinne, archaiczne symbole jak gwiazdki, krzyże, swastyki, motywy zoomorficzne i wiele motywów zapożyczonych z haftu. Dominowały kolory: czerwony, żółty, czarny – pisanki barwiono naturalnymi metodami.
Pisanka przez stulecia towarzyszy człowiekowi jako symbol odradzającego się życia, budzącej się przyrody, odgrywa istotną rolę w wierzeniach ludowych. Do niedawna zwyczaj zdobienia pisanek był domeną kobiet. Teraz to się zmienia i wśród uczestników wystawy są również mężczyźni.

W tym roku do konkursu przystąpiło 46 osób, prezentując 282 pisanki (112 wykonanych techniką batikową i 170 skrobaną). Najpiękniejsze pisanki wybrało jury w składzie: Justyna Niepokój-Gil – etnolog, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (przewodnicząca), Agnieszka Balawejder – etnolog, główny instruktor WDK w Rzeszowie, Maria Kula – etnolog, główny instruktor WDK w Rzeszowie, Łukasz Baran – artysta plastyk, główny instruktor WDK w Rzeszowie. Nagrodzeni twórcy zostaną uhonorowani 28 marca 2026 r. o godz. 11.00 podczas uroczystego finisażu wystawy.

Finisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród laureatom konkursu odbędzie się 18 marca o godz. 11:00. Podczas wydarzenia prace będzie można kupić od twórców.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Sylwester w rzeszowskich kinach. Premierowe i przedpremierowe seanse

Jeśli nie macie jeszcze sprezycowanych planów jak i gdzie spędzicie tegoroczną noc sylwestrową, kinowa sala wydaje się być doskonałym pomysłem na przywitanie Nowego Roku. Rzeszowskie kina kuszą premierowymi i przedpremierowymi seansami. Sporawdźcie...

Aktualności

Sylwester w rytmie latino na rzeszowskim Rynku

To będzie skromny Sylwester, bez koncertów, fajerwerków i pokazów laserowych, ale z pewnością gorący, bo z głośników popłyną dźwięki latino.

Aktualności

Kosmopark - wyjątkowa, interaktywna wystawa kosmosu w Millenium Hall

W centrum handlowo-rozrywkowym Millenium Hall możecie odkryć tajemnice kosmosu, dzięki unikalnej, interaktywnej wystawie Kosmopark.

Aktualności

Finał projektu Zgrajmy się!. Widowisko "W Wojtusiowej Izbie" i występ bębniarzy

Zbliża się wielki finał warsztatów muzycznych pod hasłem „Zgrajmy się”. W przestrzeni Rzeszowskich Piwnic odbędzie się występ grupy Studio Bębnów Afrykańskich oraz widowisko "W Wojtusiowej Izbie" z gościnnym udziałem uczestników warsztatów.

Aktualności

"Eroica" Andrzeja Munka na dużym ekranie

Z okazji 66. rocznicy premiery, rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe organizuje pokaz najwybitniejszego filmu Andrzeja Munka, uznawanego za arcydzieło polskiej szkoły filmowej - "Eroica. Symfonia bohaterska w dwóch częściach" z 1957 roku.

Aktualności

Noc sylwestrowa w Filharmonii. Mariusz Smolij i Karolina Leszko zapraszają do tańca

Mariusz Smolij, jeden z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia, poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej podczas koncertu sylwestrowego. Towarzyszyć mu będzie Karolina Leszko, absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Aktualności

Wigilia miejska i weekend w Świątecznym Miasteczku [PROGRAM]

W czwartek, 21 grudnia na rzeszowskim rynku odbędzie się wigilia miejska. W bogatym programie, m.in. koncerty i występy, orszak kolędników oraz fireshow. Wigilijne potrawy przygotuje Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy...

Reklama