Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Tradycyjne pisanki wielkanocne na wystawie WDK. Jeśli Ci się spodobają, możesz je kupić

Dodano: 23.03.2026 r. / Redakcja

Edyta Korab / Materiały prasowe
Edyta Korab / Materiały prasowe

Do 28 marca 2026 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie można podziwiać Wystawę Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej. Ekspozycja prezentuje pisanki z regionu, wykonane tradycyjnymi metodami. Ostatniego dnia wystawy, podczas finisażu ich twórcom zostaną wręczone nagrody, a publiczność będzie miała możliwość zakupu arcydzieł sztuki ludowej.

Wystawa organizowana jest corocznie od ponad czterdziestu lat przez WDK w Rzeszowie w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne. Ma ona charakter konkursu i cieszy się zainteresowaniem osób w każdym wieku. Celem wystawy jest upowszechnianie plastyki obrzędowej przez zachęcanie twórców do kontynuowania dawnych tradycji zdobienia pisanek.

Pisanka traktowana jest także jak dzieło sztuki ludowej. Kolor i wzory na pisankach miały duże znaczenie. Malowano stylizowane motywy roślinne, archaiczne symbole jak gwiazdki, krzyże, swastyki, motywy zoomorficzne i wiele motywów zapożyczonych z haftu. Dominowały kolory: czerwony, żółty, czarny – pisanki barwiono naturalnymi metodami.
Pisanka przez stulecia towarzyszy człowiekowi jako symbol odradzającego się życia, budzącej się przyrody, odgrywa istotną rolę w wierzeniach ludowych. Do niedawna zwyczaj zdobienia pisanek był domeną kobiet. Teraz to się zmienia i wśród uczestników wystawy są również mężczyźni.

W tym roku do konkursu przystąpiło 46 osób, prezentując 282 pisanki (112 wykonanych techniką batikową i 170 skrobaną). Najpiękniejsze pisanki wybrało jury w składzie: Justyna Niepokój-Gil – etnolog, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (przewodnicząca), Agnieszka Balawejder – etnolog, główny instruktor WDK w Rzeszowie, Maria Kula – etnolog, główny instruktor WDK w Rzeszowie, Łukasz Baran – artysta plastyk, główny instruktor WDK w Rzeszowie. Nagrodzeni twórcy zostaną uhonorowani 28 marca 2026 r. o godz. 11.00 podczas uroczystego finisażu wystawy.

Finisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród laureatom konkursu odbędzie się 18 marca o godz. 11:00. Podczas wydarzenia prace będzie można kupić od twórców.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wielki powrót "Domówek u Janusza"! W piątek potańcówka w stylu retro

Konkurs na najlepszą stylizację, karaoke, strefa „wolnych nagrywek” – to tylko część atrakcji jakie przygotowali organizatorzy pierwszej w tym roku „Domówki u Janusza”.

Aktualności

"Powrót do raju. Spotkanie". Wystawa prac 4 artystów w Muzeum Etnograficznym

14 kwietnia br. w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie odbędzie się wernisaz nowej wystawy czasowej zatytłowanej w . „Powrót do raju. Spotkanie”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 20 czerwca...

Aktualności

Frontside i Dopelord dołączają do line-upu Rockowej Nocy. Ruszyły kwalifikacje do przeglądu młodych kapel

Organizatorzy Rockowej Nocy ogłosili dwa kolejne zespoły oraz start kwalifikacji do przeglądu konkursowego dla młodych kapel.

Aktualności

Dwóch stand-uperów na jednej scenie. Jakub Poczęty i Damian Viking Usewicz w kwietniu w Rzeszowie

Agencja Konkretnie zaprasza na wieczór komediowy stand-Up! Już 27 kwietnia w Rzeszowie wystąpią Damian Viking Usewicz oraz Jakub Poczęty. Wydarzenie odbędzie się w Warsztat Pizza. Początek o godz. 20:30. Ilość miejsc ograniczona.

Aktualności

Rocznik 2022. Zbiorowa wystawa członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego

14 kwietnia o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej odbędzie się wernisaż corocznej zbiorowej wystawy Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego pt. Rocznik. Wydarzenie będzie również okazją do świętowania 10-tej rocznicy Galerii oraz 18-lecia działalności RSF.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, warsztaty kryminalistyki oraz zabawy i animacje

Główną atrakcją Poranka będą warsztaty z kryminalistyki dla dzieci, które przygotuje firma PASSIO POLAND.

Aktualności

Balonowe Show - bajeczne widowisko dla całej rodziny w kwietniu w Rzeszowie

W bajecznym świecie czekają na Was przygody króla Balonona, księżniczki Balotty, latającego smoka i jego niezwykłych przyjaciół.

Reklama