Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Tradycyjne pisanki wielkanocne na wystawie WDK. Jeśli Ci się spodobają, możesz je kupić

Dodano: 23.03.2026 r. / Redakcja

Edyta Korab / Materiały prasowe
Edyta Korab / Materiały prasowe

Do 28 marca 2026 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie można podziwiać Wystawę Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej. Ekspozycja prezentuje pisanki z regionu, wykonane tradycyjnymi metodami. Ostatniego dnia wystawy, podczas finisażu ich twórcom zostaną wręczone nagrody, a publiczność będzie miała możliwość zakupu arcydzieł sztuki ludowej.

Wystawa organizowana jest corocznie od ponad czterdziestu lat przez WDK w Rzeszowie w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne. Ma ona charakter konkursu i cieszy się zainteresowaniem osób w każdym wieku. Celem wystawy jest upowszechnianie plastyki obrzędowej przez zachęcanie twórców do kontynuowania dawnych tradycji zdobienia pisanek.

Pisanka traktowana jest także jak dzieło sztuki ludowej. Kolor i wzory na pisankach miały duże znaczenie. Malowano stylizowane motywy roślinne, archaiczne symbole jak gwiazdki, krzyże, swastyki, motywy zoomorficzne i wiele motywów zapożyczonych z haftu. Dominowały kolory: czerwony, żółty, czarny – pisanki barwiono naturalnymi metodami.
Pisanka przez stulecia towarzyszy człowiekowi jako symbol odradzającego się życia, budzącej się przyrody, odgrywa istotną rolę w wierzeniach ludowych. Do niedawna zwyczaj zdobienia pisanek był domeną kobiet. Teraz to się zmienia i wśród uczestników wystawy są również mężczyźni.

W tym roku do konkursu przystąpiło 46 osób, prezentując 282 pisanki (112 wykonanych techniką batikową i 170 skrobaną). Najpiękniejsze pisanki wybrało jury w składzie: Justyna Niepokój-Gil – etnolog, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (przewodnicząca), Agnieszka Balawejder – etnolog, główny instruktor WDK w Rzeszowie, Maria Kula – etnolog, główny instruktor WDK w Rzeszowie, Łukasz Baran – artysta plastyk, główny instruktor WDK w Rzeszowie. Nagrodzeni twórcy zostaną uhonorowani 28 marca 2026 r. o godz. 11.00 podczas uroczystego finisażu wystawy.

Finisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród laureatom konkursu odbędzie się 18 marca o godz. 11:00. Podczas wydarzenia prace będzie można kupić od twórców.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

ŚWIĘTO MELOMANÓW

Kolejny weekend Muzycznego Festiwalu w Łańcucie [17 - 19.05.2024]

Wiele muzycznych emocji czeka melomanów podczas najbliższego weekendu. Przed nami kolejne, wyjątkowe koncerty w ramach 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Spotkania z muzyką odbędą się zarówno w sali zamkowej łańcuckiego Zamku jak...

Etno-Wiosna

Turbo Balkan Groove w wykonaniu orkiestry Fanfara Awantura w WDK

W sobotę, 18 maja 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się kolejny koncert z cyklu Etno-Wiosna. Tym razem na scenie orkiestra dęta Fanfara Awantura w projekcie Turbo Balkan Groove....

NOC MUZEÓW W RZESZOWIE

Noc Biblioteki „Z historią Rzeszowa w tle”. Literackie perełki za 2 zł

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wzięcia udziału w Nocy Biblioteki „Z historią Rzeszowa w tle”. Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Rzeszowie.

XII Rzeszowskie KultURalia Studenckie 2024

Kolejni wykonawcy w line-upie Kulturaliów. Ruszyła sprzedaż biletów

10 gwiazd na scenie głównej, scena klubowa, strefa foodtrucków, strefa chilloutu oraz wesołe miasteczko - tak będą wyglądały tegoroczne Rzeszowskie KultURalia Studenckie.

63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Multimedialne przedstawienie „Charlie Chaplin’s Smile” w Filharmonii Podkarpackiej

Trwa 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. W piątek, 10 maja przed publicznością wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą izraelskiego dyrygenta Naoma Zura. W programie multimedialne przedstawienie „Uśmiech Charliego Chaplina”.

NOCNE ZWIEDZANIE

18 instytucji, kilkadziesiąt wydarzeń. Noc Muzeów w Rzeszowie

Zbliża się kolejna edycja Nocy Muzeów. Już 18 maja 2024 r. rzeszowskie muzea, galerie i instytucje kultury otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. W wydarzeniu udział weźmie osiemnaście placówek, które przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń.

SCENA WĘDROWNA

„Mąż i żona” - premiera nowej sztuki Teatru im. Wandy Siemaszkowej

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zapowiada kolejną premierę, przedostatnią w tym sezonie - będzie to "Mąż i żona" Aleksandra Fredry w reżyserii Marcina Sławińskiego. Pokaz premierowy odbędzie się w Przemyskim Centrum...

WIELKIE ŚWIĘTO MELOMANÓW

Inauguracja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wystąpi Orkiestra Kameralna "Amadeus"

Koncertem inauguracyjnym w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie rozpocznie się wielkie święto melomanów – Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Orkiestrę Kameralną „Amadeus” poprowadzi Agnieszka Duczmal. W roli solisty – skrzypka wystąpi koncertmistrz...

Reklama