Rzeszów - Wtorek, 16.12.2025
Reklama

"Wędrujące dobranocki" - nowy projekt Muzeum Dobranocek

Dodano: 25.05.2020 r. / ViC

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie zaprasza do udziału w przedsięwzięciu „Wędrujące dobranocki - cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń, zajęć i warsztatów artystycznych” realizowanego w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”. 

Celem projektu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.

W okresie 1.06-15.12.2020 roku muzeum przeprowadzi wiele różnorodnych dostępnych wydarzeń kulturalnych, przystosowanych do potrzeb uczestników z niepełnosprawnościami, zorganizowanych w szkołach, przedszkolach, ośrodkach rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych oraz siedzibach fundacji i stowarzyszeń w całym regionie oraz poza jego granicami.

W miejscu zamieszkania beneficjentów zostaną zrealizowane serie warsztatów i zajęć edukacyjnych: 

– „Ekspedycja wehikułem czasu” – cykl 5 integracyjnych warsztatów artystycznych skierowanych do osób pełnosprawnych i z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Uczestnicy warsztatów dzięki magicznej latarni i starym projektorom oraz urządzeniom do wyświetlania ruchomych obrazów przeniosą się do świata przodków – dawnego kina, w arkana którego zostaną wprowadzeni w magicznej atmosferze. 

– „Spacer kulturalny z Misiem Uszatkiem” – cykl 10 integracyjnych zajęć, których celem jest przybliżenie świata osób
z niepełnosprawnościami i uwrażliwienie na ich potrzeby. Pomocnikiem będzie miś z oklapniętym uszkiem, znany jako dżentelmen i znawca – savoir-vivre’u. Podczas spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. zasady zachowania w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością oraz nauczyć się, jak można im pomagać.

– „Włóczęgi z postaciami z bajek” – cykl 5 warsztatów w formie zabaw i konkursów, na których uczestnicy poznają najpopularniejszych bohaterów animacji i ich przygody, wezmą udział w konkursie wiedzy oraz obejrzą projekcje dobranocek.

–  „Wędrówki z kamerą wśród gwiazd” – 3-dniowe integracyjne warsztaty animacji, na których pod opieką profesjonalisty uczestnicy pełnosprawni i z niepełnosprawnością, stworzą – od projektu po montaż i udźwiękowienie – własny film animowany, w którym wystąpią ulubione dobranockowe postaci.

– „Rajd od bajki do dobranocki” – cykl 5 integracyjnych warsztatów literacko-filmowych z wykorzystaniem wydawnictw, w których swoją karierę rozpoczęli bohaterowie dobranocek. Celem warsztatów jest wzmocnienie poczucia własnej wartości,  rozwijanie zdolności bajkopisarskich, komunikacyjnych oraz umiejętności społecznych uczestników.

Uatrakcyjnią je przystosowane do potrzeb uczestników pomoce: „Wielka księga bajek” – sensoryczny podręcznik dla małych i dużych wielbicieli dobranocek, reprodukcje tyflograficzne ilustracji bajek, kopie eksponatów do poznawania przez dotyk oraz mapa podróży bajkowych bohaterów.

Muzeum zaprasza także do udziału w Konkursie plastycznym „Śladami bohaterów wieczorynek” na najpiękniejszą pracę plastyczną przedstawiającą postaci z dobranocek i ich bajkowe podróże. Termin konkursu: 1.06-9.09.2020 r. Prace laureatów zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Dobranocek. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie www.muzeumdobranocek.pl oraz mediach społecznościowych instytucji.

Wielką atrakcją dla uczestników „Wędrujących Dobranocek”, mieszkańców Rzeszowa oraz turystów będzie wystawa czasowa „Wyprawy z Krecikiem”, której uroczysty wernisaż z niespodziankami dla uczestników odbędzie się 16 września 2020 o godzinie 11.00.

W trakcie trwania przedsięwzięcia w pięciu miejscach – w siedzibach partnerów projektu zostanie także zorganizowana objazdowa wystawa planszowa „Dobranocka w podróży” – przedstawiająca najpopularniejszych bajkowych bohaterów.

Partnerzy: Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczną „Tęczowy Domek” w Rzeszowie, Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie, Spółdzielnia Socjalna Niebieski Młyn w Kraśniku, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rymanowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Patronat honorowy: Fundacja Reksio im. Heleny i Lechosława Marszałków

Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, nowiny24.pl, Gazeta Wyborcza
w Rzeszowie, Nasz Dom Rzeszów, Nauczyciel i Szkoła, rzeszow.wyborcza.pl, resinet.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Prapremiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście wg powieści Wiesława Myśliwskiego

Teatr Przedmieście przygotował nowe widowisko zatytułowane „Ucho igielne” wg powieści Wiesława Myśliwskiego, dwukrotnego laureata Literackiej Nagrody „Nike”. Prapremierowe pokazy odbędą się 20 i 21 grudnia 2025 r.

Aktualności

Gruzińskie wokalistki zaśpiewają podczas specjalnego koncertu noworocznego

27 grudnia 2025 r. w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się koncert noworoczny podczas którego wystąpi Trio Mandili - jeden z najbardziej rozpoznawalnych kobiecych zespołów wokalnych Kaukazu. Podczas wydarzenia publiczność usłyszy tradycyjną muzyką gruzińską.

Aktualności

Premiera filmu o rzeszowskim zespole RSC. Spotkanie z bohaterami i twórcami oraz koncert

Powstał film dokumentalny o legendarnym rzeszowskim zespole RSC. Uroczysta premiera z udziałem bohaterów i twórców odbędzie się 17 grudnia (środa) o godz. 18.00 na sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Po...

Aktualności

Znamy już 8 wykonawców, którzy wystąpią na Rzeszowskich Juwenaliach 2026

Organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów przedstawili kolejnego wykonawcę, który wystąpi na przyszłorocznej imprezie. Do ogłoszonych do tej pory artystów dołączył duet hip-hopowy PRO8L3M.

Aktualności

Wyjątkowe zakończenie roku w DKF Klaps. Nieme arcydzieło Hitchcocka z muzyką na żywo

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza 15 grudnia 2025 r. (poniedziałek) na wyjątkową i niepowtarzalną projekcję filmu niemego pt. LOKATOR – z muzyką na żywo w...

Aktualności

Kaja Bajowska z Rzeszowa zilustrowała nowe wydanie Harrego Pottera

Rzeszowianka Kaja Bajowska stworzyła ilustracje do nowego wydania kultowej serii książek o Harrym Potterze J.K.Rowling. Twórczość artystki można obejrzeć w Wirtualnej Galerii Rzeszowskiego Inkubatora Kultury.

Aktualności

Premiera „Fausta” Goethego w teatrze im. Wandy Siemaszkowej

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprasza  na niezwykłą podróż przez uniwersalne pytania o życie, prawdę, wolność , które definiują nas jako ludzi. „Faust” Johanna Wolfganga von Goethego w reżyserii Jana Nowary...

Aktualności

Gar Wolanda zagra w studio koncertowym Polskiego Radia Rzeszów

Rzeszowski zespół Gar Wolanda wystąpi w ramach piątkowych koncertów organizowanych przez Polskie Radio Rzeszów. Grupa zagra 12 grudnia o godz. 20:00 w Studiu im. Tadeusza Nalepy.

Reklama