Rzeszów - Poniedziałek, 10.11.2025
Reklama

Wystawa Piotra Jaxy otworzy VII Rzeszowski Weekend Fotografii

Dodano: 16.09.2025 r. / Redakcja

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Tegoroczny, VII Rzeszowski Weekend Fotografii otworzy spotkanie z twórczością Piotra Jaxy – fotografa i operatora filmowego. Wystawa zatytułowana „Cinematographers” stanowi wizualną opowieść o największych postaciach światowego kina.

”Cinematographers” to projekt będący zwieńczeniem wielu lat artystycznej pracy, podróży oraz osobistych doświadczeń autora. Wystawa prezentuje niezwykłą kolekcję portretów najwybitniejszych operatorów filmowych z różnych stron świata. Uchwyceni doskonałym kadrem, tym razem stają przed obiektywem – zamiast, jak zwykle, znajdować się za kamerą.
Każda z fotografii to nie tylko obraz, lecz także historia, subtelne szczegóły oraz lata doświadczeń – zarówno Piotra Jaxy, jak i sportretowanych mistrzów kina.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 20 września 2025 r. o godz. 18:30 w siedzibie Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy ul. 3 Maja 9. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 października br.

O wystawie:

”Cinematographers” jest efektem trzydziestu już lat pracy artysty, tysięcy kilometrów podróży, godzin spotkań i rozmów, i niemożliwych do zmierzenia pokładów determinacji, fascynacji filmem i pragnienia zwrócenia uwagi na pracę operatorów filmowych. Bez operatorów żadna produkcja nie mogłaby przecież powstać, a w szybko przewijających się napisach końcowych ich nazwiska giną. ”Cinematographers” jest więc – według słów autora – hołdem dla artystów kina.

Wystawa gromadzi wizerunki operatorów filmowych – zarówno tych znanych, wielokrotnie nagradzanych, jak i tych mniej rozpoznawalnych. Portretowani włączają się w proces realizacji swoich zdjęć, chcą dać się poznać, zapamiętać, wprowadzają do fotografii osobiste elementy.

Cały projekt trwa od 1995 roku, przetrwał zmiany sprzętu i techniki fotografii, rewolucję komunikacyjną, powrót artysty do Polski, pandemię i wiele przeszkód organizacyjnych. Wzięła w nim udział ponad setka artystów z całego świata. Jak dotąd projekt doczekał się wspaniałego, dwutomowego albumu jak również wystawy wędrującej po galeriach w całym kraju.
Już niebawem najważniejsze prace z tego cyklu oraz towarzyszące im, niezwykłe historie będziemy mogli zobaczyć w Rzeszowie.

O autorze:

Piotr Jaxa – operator filmowy i fotograf, od 1982 do 2019 roku mieszkający  w Szwajcarii. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965-69), ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.

Jest stałym współpracownikiem Polskiej Agencji Fotografów - FORUM oraz członkiem ZPAFu. Jest członkiem Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS) i Polskiego (PSC), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohgn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej.

Prowadził seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey). Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. Ma na swoim koncie wiele publikacji  w różnych mediach, w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach. Jest autorem kilku albumów fotograficznych: ”L’esprit de Genève” (1988), ”Oh! Barcelone” (1992) oraz ”Poschiavo, un mondo di valle” (1998)

Pierwszy album z cyklu ”Cinematographers” ukazał się w druku w grudniu 2021 roku dzięki współpracy z polską marką Artibo, mająca swoją siedzibę w Zaczerniu k/Rzeszowa.
W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa Piotr Jaxa gościł już w 2022 roku ze swoją wieńczącą współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim wystawą pt. ”Remembering Krzysztof”.

Wystawa jest częścią projektu "Patrz!Szeroko - VII Rzeszowski Weekend Fotografii, dofinansowanego z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

RDK poszukuje wolontariuszy do organizacji "Reggae nad Wisłokiem"

Rzeszowski Dom Kultury szuka energicznych i zaangażowanych osób, które dołączą jako wolontariusze do zespołu organizatorów tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu “Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu”. Jest to doskonała okazja do współpracy...

Aktualności

Muzyczne powitanie wiosny w WDK. Koncert WADADA w ramach cyklu Etno-Wiosna

23 marca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi WADADA, czyli „zbudowany na afro-kubańskiej bębniarskiej podstawie muzyczny tygiel elektroniczno-akustyczny”. Koncert odbędzie się w ramach cyklu pn. Etno-Wiosna.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. ReTo zamyka line-up sceny hip hop

ReTo to ostatni raper, który dołączył do wykonawców sceny hip hop na tegoroczny Rzeszowskich Juwenaliach.

Aktualności

Miłośnicy komiksu i fani Star Wars spotkają się w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Rzeszowska Akademia Komiksu zapraszają na kolejne spotkanie miłośników komiksu. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 marca w Sali audiowizualnej WDK (II piętro). Wstęp wolny.

Aktualności

Sobotnie spotkania dla najmłodszych w Klubie Malucha

W najbliższą sobotę (16.03), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje trzy spotkaniach dla najmłodszych czytelników wraz z rodzicami w ramach Klubów Malucha.

Aktualności

29. Rzeszowskie Juwenalia. Kizo wystąpi na scenie hip-hop

Kizo dołączył do grona wykonawców, którzy wystąpią na scenie hip hop podczas tegorocznych RzeszowskichJuwenaliów . Gdański raper wystąpi w pierwszym dniu festiwalu. Do imprezy pozostało niespełna dwa miesiące.

Aktualności

Nabór do 8. edycji bezpłatnych warsztatów filmowych CamON!

Podkarpacka Komisja Filmowa po raz ósmy zaprasza na cykl praktycznych warsztatów, których celem jest poszerzenie umiejętności w zakresie produkcji filmowej. Uczestnicy zajęć przejdą przez wszystkie najważniejsze etapy produkcji filmowej - od pomysłu,...

Reklama