Rzeszów - Wtorek, 01.07.2025
Reklama

Zespół Breakout w teatralnej wizji Tomasza Mana. W weekend prapremiera spektaklu "Kiedy byłem małym chłopcem"

Dodano: /

27 i 28 kwietnia w Podziemnej Trasy Turystycznej odbędzie się prapremiera sztuki pt. „Kiedy byłem małym chłopcem” w reżyserii Tomasza Mana. Ojciec polskiego bluesa Tadeusz Nalepa ponownie „wystąpi” w swoim rodzinnym mieście, a towarzyszyć mu będzie m.in. Mira Kubasińska. W spektaklu usłyszymy 11 utworów.

Spektakl przedstawia opartą na wątkach biograficznych historię koncertu, którego nie było… To powstały w wyobraźni reżysera przełomowy moment w karierze Breakoutów, w którym młodzi ludzie musieli zdecydować, jaką muzykę będą grali. Jak wiemy, wybrali rocka, którego buntowniczy, prozachodni charakter nie podobał się ówczesnym władzom. Sztuka jest więc opowieścią o potrzebie wolności. Przedstawia także relacje dwójki ludzi, Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy, którzy tworzyli intymny i artystyczny związek.

W spektaklu usłyszymy muzykę na żywo. Przeboje Breakoutów zagrają i zaśpiewają aktorzy:: Małgorzata Pruchnik-Chołka (w roli Miry Kubasińskiej), której znakomity głos publiczność doceniła m.in. dzięki roli francuskiej piosenkarki Edith Piaf oraz Michał Chołka (w podwójnej roli Gitarzysty i Mężczyzny) obecnie występujący na rzeszowskiej scenie m.in. w spektaklach Szalone nożyczki, Miłość i gniew czy Wenus w futrze. W roli Tadeusza Nalepy zaprezentuje się Marcin Marzec, który z rzeszowskim Teatrem współpracuje po raz pierwszy. Na perkusji zagra Paweł Leniart.

Warto również dodać, że w przypadku dwójki aktorów z rzeszowskiego Teatru, byli oni niejako zobowiązani do nauki gry na instrumencie dotąd nieujarzmionym przez nich: „Oczywiście uczyłam się z pomocą Kuby Kowalskiego, świetnego harmonijkarza. Przez te parę tygodni pilnie się uczyłam i nauczyłam się tyle ile jest mi potrzebne do spektaklu” – wyjaśnia Małgorzata Pruchnik-Chołka.

Podobne zadanie reżyser postawił przed odtwórcą roli Gitarzysty i Mężczyzny: „Miałem fajne wyzwanie, dlatego że ja gram na gitarze akustycznej i teraz przerzucić się na gitarę elektryczną, to było jakimś wyzwaniem. Mam nadzieje, że jakoś sobie z tym poradziłem” – mówił Michał Chołka.

Autorem sztuki i zarazem reżyserem spektaklu jest pochodzący z Rzeszowa Tomasz Man, dramatopisarz, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. Od lat blisko związany z Teatrem Polskiego Radia, a w latach 2003-2005 kierownik literacki w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Za scenografię odpowiada Anetta Piekarska-Man. Miejsce akcji, choć, tak jak sama sztuka, nie jest wiernym odbiciem wydarzeń sprzed lat, ma przypominać klimat rzeszowskich klubów, w których swoją przygodę z profesjonalnym graniem rozpoczynał Tadeusz Nalepa (m.in. Klub Łącznościowca, gdzie we wrześniu 1965 roku odbył się pierwszy koncert zespołu Blackout).

Czego zatem mogą spodziewać się widzowie, w jakim kierunku reżyser podąża, czy będziemy mieć do czynienia ze spektaklem o charakterze wspomnienia, czy też próba jakiejś bliżej nieokreślonej próby interpretacji twórczości: „To będzie bardziej taka próba interpretacji. Tam nie ma sytuacji 1 do 1, które naprawdę istniały. To są  takie strzępy informacji wyciągniętych z historii zespołu, z historii Nalepy, połączone w jedną całość” – stwierdził Michał Chołka – „Dla mnie to jest historia koncertu, którego nie było. Wprowadzam pewną fikcje, więc nie mamy do czynienia z biografią” – dodaje Tomasz Man.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Czerwcowy DKF Klaps z „Prostą historią” Lyncha i przedpremierą „Follemente”

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza w czerwcu na kolejne projekcje filmowe połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.

Aktualności

Jubileuszowy koncert Orkiestry Księżniczek już 7 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej

Największe Przeboje Orkiestry Księżniczek, koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia najpiękniejszej orkiestry Świata już 7 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie!

Aktualności

“Tutti Devoti, Tutti Diversi” - nowa wystawa w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

29 maja 2025 r. w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Dariusza Szubińskiego zatytułowanej “Tutti Devoti, Tutti Diversi”. Ekzpicyaj będzie dostępna dla zwiedzających do 29 czerwca w godzinach otwarcia...

Aktualności

The Dumplings wypada z line-upu KultURaliów, dołączają Brathanki

Nowe wiadomości od organizatorów XIII Rzeszowskich KultURaliów Studenckich. Do line-upu imprezy dołącza zespół Brathanki. Niestety z rozpiski wypadaThe Dumplings.

Aktualności

Kino Letnie. Rusza wakacyjny cykl pokazów plenerowych w Zorzy

Projekcja filmu „Terapia dla par” hiszpańskiego reżysera Gerardo Herrero zainauguruje tegoroczne wieczory filmowe w ogródku letnim kina Zorza. W ramach cyklu „Kino Letnie”, od maja do września wyświetlonych zostanie 18 filmów.

Aktualności

10. Reggae nad Wisłokiem. Koncerty, ekoatrakcje dla dzieci i całonocne afterparty [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu „Reggae nad Wisłokiem - Gramy dla klimatu”. Na uczestników czekają koncerty artystów reggae z całego świata, ekoatrakcje dla dzieci i dorosłych oraz całonocne afterparty.

Aktualności

GovTech4Europe: Koncert zespołu Rysy i mapping na fasadzie rzeszowskiego zamku

Koncert warszawskiego duetu Rysy w pubie Fosa oraz mapping na fasadzie Zamku Lubomirskich w wykonaniu Jakuba Hadera to otwarte wydarzenia skierowane do mieszkańców Rzeszowa, które odbędą się w ramach szczytu GovTech4Europe.

Reklama