Rzeszów - Wtorek, 01.07.2025
Reklama

Zespół Breakout w teatralnej wizji Tomasza Mana. W weekend prapremiera spektaklu "Kiedy byłem małym chłopcem"

Dodano: /

27 i 28 kwietnia w Podziemnej Trasy Turystycznej odbędzie się prapremiera sztuki pt. „Kiedy byłem małym chłopcem” w reżyserii Tomasza Mana. Ojciec polskiego bluesa Tadeusz Nalepa ponownie „wystąpi” w swoim rodzinnym mieście, a towarzyszyć mu będzie m.in. Mira Kubasińska. W spektaklu usłyszymy 11 utworów.

Spektakl przedstawia opartą na wątkach biograficznych historię koncertu, którego nie było… To powstały w wyobraźni reżysera przełomowy moment w karierze Breakoutów, w którym młodzi ludzie musieli zdecydować, jaką muzykę będą grali. Jak wiemy, wybrali rocka, którego buntowniczy, prozachodni charakter nie podobał się ówczesnym władzom. Sztuka jest więc opowieścią o potrzebie wolności. Przedstawia także relacje dwójki ludzi, Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy, którzy tworzyli intymny i artystyczny związek.

W spektaklu usłyszymy muzykę na żywo. Przeboje Breakoutów zagrają i zaśpiewają aktorzy:: Małgorzata Pruchnik-Chołka (w roli Miry Kubasińskiej), której znakomity głos publiczność doceniła m.in. dzięki roli francuskiej piosenkarki Edith Piaf oraz Michał Chołka (w podwójnej roli Gitarzysty i Mężczyzny) obecnie występujący na rzeszowskiej scenie m.in. w spektaklach Szalone nożyczki, Miłość i gniew czy Wenus w futrze. W roli Tadeusza Nalepy zaprezentuje się Marcin Marzec, który z rzeszowskim Teatrem współpracuje po raz pierwszy. Na perkusji zagra Paweł Leniart.

Warto również dodać, że w przypadku dwójki aktorów z rzeszowskiego Teatru, byli oni niejako zobowiązani do nauki gry na instrumencie dotąd nieujarzmionym przez nich: „Oczywiście uczyłam się z pomocą Kuby Kowalskiego, świetnego harmonijkarza. Przez te parę tygodni pilnie się uczyłam i nauczyłam się tyle ile jest mi potrzebne do spektaklu” – wyjaśnia Małgorzata Pruchnik-Chołka.

Podobne zadanie reżyser postawił przed odtwórcą roli Gitarzysty i Mężczyzny: „Miałem fajne wyzwanie, dlatego że ja gram na gitarze akustycznej i teraz przerzucić się na gitarę elektryczną, to było jakimś wyzwaniem. Mam nadzieje, że jakoś sobie z tym poradziłem” – mówił Michał Chołka.

Autorem sztuki i zarazem reżyserem spektaklu jest pochodzący z Rzeszowa Tomasz Man, dramatopisarz, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. Od lat blisko związany z Teatrem Polskiego Radia, a w latach 2003-2005 kierownik literacki w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Za scenografię odpowiada Anetta Piekarska-Man. Miejsce akcji, choć, tak jak sama sztuka, nie jest wiernym odbiciem wydarzeń sprzed lat, ma przypominać klimat rzeszowskich klubów, w których swoją przygodę z profesjonalnym graniem rozpoczynał Tadeusz Nalepa (m.in. Klub Łącznościowca, gdzie we wrześniu 1965 roku odbył się pierwszy koncert zespołu Blackout).

Czego zatem mogą spodziewać się widzowie, w jakim kierunku reżyser podąża, czy będziemy mieć do czynienia ze spektaklem o charakterze wspomnienia, czy też próba jakiejś bliżej nieokreślonej próby interpretacji twórczości: „To będzie bardziej taka próba interpretacji. Tam nie ma sytuacji 1 do 1, które naprawdę istniały. To są  takie strzępy informacji wyciągniętych z historii zespołu, z historii Nalepy, połączone w jedną całość” – stwierdził Michał Chołka – „Dla mnie to jest historia koncertu, którego nie było. Wprowadzam pewną fikcje, więc nie mamy do czynienia z biografią” – dodaje Tomasz Man.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Kolejne spotkanie z Jakubem Pawłowskim w WiMBP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Jakubem Pawłowskim – historykiem, regionalistą i przewodnikiem, które odbędzie się 22 maja 2025 r. o godz. 17.00 w budynku WiMBP w...

Aktualności

KultURalia 2025: Opał i Dwa Sławy w line-upie

Poznaliśmy kolejnych wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej wielkiej, studenckiej imprezie organizowanej przez Samorząd Studentów UR, we współpracy z Samorządem Studenckim WSIiZ. DO line-upu dołączyli: Opał i Dwa Sławy.

Aktualności

Rozpoczął się 54. Muzyczny Festiwal w Łańcucie [PROGRAM]

IX Symfonia Beethovena zwieńczona słynną „Odą do radości” zainaugurowała 54. Muzyczny Festiwal w Łańcucie - jedno z najpiękniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce.

Aktualności

Ostatni koncert w ramach cyklu Etnowiosna. Wystąpi zespół Krzikopa

Tegoroczna edycja cieszącego się sympatią publiczności cyklu Etnowiosna powoli dobiega końca. Podczas ostatniego koncertu, zaplanowanego na 24 maja zagra chorzowski zespół Krzikopa.

Aktualności

Premiera nowego spektaklu teatru Przedmieście

„Księga powrotu” to tytuł nowego spektaklu przygotowanego przez rzeszowski Teatr Przedmieście. Premiera sztuki odbędzie się w sobotę, 17 maja o godz. 19.00 w siedzibie teatru przy ul. Reformackiej 4.

Aktualności

Gwieździste niebo, poezja i muzyka na cymbałach - 4. Nocny Targ Poetycki

23 maja na placu za budynkiem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbędzie się czwarta edycja Nocnego Targu Poetyckiego.

Aktualności

Nowa lokalizacja Koncertu Głównego ESK. "Przenosimy się bliżej centrum miasta"

Estrada Rzeszowska ogłosiła lokalizację tegorocznego Koncertu Głównego w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. - W tym roku przenosimy się bliżej centrum miasta – napisano w mediach społecznościowych.

Aktualności

Noc Muzeów z PSSK w Rzeszowie. W programie m.in. wystawa taboru kolejowego i prezentacja pługa odśnieżnego 411S

W najbliższą sobotę w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja wyjątkowego wydarzenia jakim jest Noc Muzeów. 19 instytucji otworzy wieczorem swoje drzwi dla zwiedzających. Jedną z atrakcji będzie wystawa i prezentacje organizowane przez...

Reklama