Reklama

Aktualności

Czym się charakteryzuje praca z osobami starszymi?

Dodano: 18.01.2022 r.

Czym się charakteryzuje praca z osobami starszymi? - art. sposn.
Otwarcie rynku pracy po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że w wielu branżach pojawiły się nowe perspektywy zawodowe. Taką branżą jest praca w opiece nad osobami starszymi za granicą. Ze względu na coraz bardziej starzejące się społeczeństwo, jest to branża dynamicznie się rozwijająca – opieka nad seniorami to profesja niezwykle potrzebna, ale jednocześnie bardzo wymagająca. Na czym polega? Kto może podjąć taką pracę? Wyjaśniamy.

Opiekunka osób starszych – jakie predyspozycje powinna posiadać?

Na rynku obecnie jest mnóstwo ofert typu: opiekunka osób starszych Niemcy. Dla osób, które szukają pracy za granicą to kusząca perspektywa. Nie każdy jednak nadaje się do takiej pracy. Wymaga ona wielu predyspozycji osobistych i doświadczenia. O czym konkretnie mowa?
Opieka nad osobą starszą to przede wszystkim bardzo odpowiedzialna praca. Wymaga dobrej organizacji i sumienności w realizacji zadań. Trzeba podawać leki, jakie przyjmuje senior, posiłki w odpowiednich porach czy też systematycznie wykonywać z podopiecznym proste ćwiczenia rehabilitacyjne.
Szybciej odnajdą się w tej pracy osoby, które łatwo nawiązują kontakty i mają naturalną zdolność do podtrzymywania relacji. Są przyjazne, życzliwe, otwarte, potrafią prowadzić rozmowy i towarzyszyć drugiemu człowiekowi. Seniorzy są jednak w różnej kondycji psychicznej i fizycznej, dlatego też w tej pracy bardzo pomaga cierpliwość, determinacja, opanowanie i pewnego rodzaju stateczność. Opiekun powinien być osobą, na której można polegać, da się ją lubić, jest godna zaufania i w trudnej sytuacji potrafi zachować spokój.
Nie bez znaczenia jest także kondycja fizyczna i szeroko rozumiane zdrowie ogólne kandydatki. Bardzo często praca jest 24-godzinna i polega na byciu do dyspozycji osoby starszej, w zależności od jej potrzeb. Konieczne może okazać się podnoszenie seniora czy pomoc w przemieszczaniu i asystowanie przy codziennych czynnościach.

Język obcy to duży atut

Wiele ofert pracy dostępnych jest na stronie agencji pośredniczącej w pracy opiekuńczej za granicą: https://avoria.com.pl. Już pobieżna lektura ogłoszeń o pracę, wskazuje, że większe szanse mają osoby, które posługują się językiem obcym w stopniu komunikatywnym lub wyższym. Jest to właściwie jeden z najważniejszych warunków podjęcia takiej pracy: kandydat musi umieć sprawnie porozumieć się z osobą, której towarzyszy na co dzień. Istotne jednak jest to, że bardzo często nie jest konieczna biegłość językowa – tę można nabyć po kilku miesiącach pracy.

Pod uwagę brane jest również doświadczenie w pracy opiekuńczej, niezależnie od tego, czy osoba opiekowała się seniorami w placówkach publicznych czy domach prywatnych. Również i ten wymóg nie dziwi specjalnie – osoba obyta z potrzebami drugiego człowieka, łatwiej zaadaptuje się w nowej sytuacji, wykonywanie czynności opiekuńczych przyjdzie jej z większą łatwością, a również i sam podopieczny będzie czuł się lepiej. Nie zawsze jest to jednak warunek konieczny zatrudnienia.
Co jeszcze może się przydać na stanowisku opiekunki? Mile widziane jest prawo jazdy, które przyda się, gdy trzeba będzie seniora zawieźć do lekarza lub – jeżeli jego stan pozwala – na jakiś krótki wypad rekreacyjny do parku lub do lasu.
Płeć przeważnie nie ma znaczenia w procesie rekrutacji, ale do pracy opiekuńczej za granicą najczęściej aplikują kobiety w średnim wieku.Praca w opiece nad osobami starszymi - realia

Jak już powiedzieliśmy, praca opiekunki osób starszych najczęściej wiąże się z dyspozycyjnością przez 24 godz. na dobę. Zwykle mieszka się z seniorem i wykonuje przy nim wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne: zabiegi higieniczne, pomoc w jedzeniu, przemieszczaniu się, ubieraniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, podawanie leków, rehabilitacja, wizyty u lekarza czy towarzyszenie w czasie wolnym i organizowanie rozrywek, na które pozwala stan zdrowia.

Zarobki opiekunek w Niemczech

Praca w opiece nad seniorami za granicą wiąże się z koniecznością wyjazdu i rozstaniem z bliskimi. Aby stwierdzić, czy to się opłaca, trzeba też uwzględnić koszty życia na miejscu. Często opiekun ma zapewnione wyżywienie, nie musi też ponosić kosztów zakwaterowania, bo mieszka razem z podopiecznym. Warto sprawdzać w szczegółach zatrudnienia, czy możemy liczyć na taką oszczędność kosztów.
W 2020 r. zarobki w opiece nad seniorem mieściły się w widełkach 1200-1900 euro miesięcznie na rękę. Ostateczna suma zależy od stopnia znajomości języka i stanu podopiecznego. Opieka specjalistyczna nad osobami ciężko chorującymi jest najlepiej płatna. Biorąc jednak pod uwagę kwoty, jakie opiekunka zarabia w Polsce (najczęściej płaca minimalna, czyli w 2020 roku – 2600,00 zł brutto) jest to praca bardzo opłacalna.
 

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

"Lotniczy Piątek" na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się dziś na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej w budynku L przy al. Powstańców Warszawy 8....

Dodano: 20.05.2022 | Komentarze: 0

Podpisano umowę na projekt nowego wiaduktu w Rzeszowie

RZESZÓW. Wiadukt połączy ulicę Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej....

Dodano: 20.05.2022 | Komentarze: 0

Atrakcyjne pokazy naukowe w centrum Rzeszowa. W sobotę Piknik Nauki Eksploracje

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 21 maja w centrum Rzeszowa powstanie miasteczko nauki. Swoje pokazy zaprezentuje blisko siedemdziesiąt ekip naukowców, popularyzatorów nauki, edukato...

Dodano: 19.05.2022 | Komentarze: 0

Czołowi triathloniści przyjadą do Rzeszowa

RZESZÓW. W pierwszy weekend czerwca odbędzie się czwarta edycja „Triathlon Rzeszów”. W rywalizacji weźmie udział około 700 zawodników....

Dodano: 19.05.2022 | Komentarze: 0

W rzeszowskim ratuszu gościli przedstawiciele Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina

RZESZÓW. Rozmawiano o pomocy dla uchodźców z Ukrainy oraz obecności wojsk w Rzeszowie i okolicach....

Dodano: 19.05.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem