Rzeszów - Piątek, 13.02.2026
Reklama

4-kilometrowy odcinek Małej Pętli Bieszczadzkiej do rozbudowy. Jest ZRID

Dodano: 11.02.2026 r. / Redakcja

fot. PZDW
fot. PZDW

PODKARPACIE. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie uzyskał decyzję ZRID dla 4-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 894 od Polańczyka do Wołkowyi. Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Modernizacja podkarpackich dróg wojewódzkich w Bieszczadach”.

Droga wojewódzka nr 864 będąca częścią Małej Pętli Bieszczadzkiej łączy drogę krajową nr 84 w Lesku z drogą wojewódzką nr 896 w miejscowości Czarna Górna. Według danych Generalnego Pomiaru Ruchu, natężenie ruchu na trasie Polańczyk - Wołkowyja wynosi około 3500 pojazdów na dobę i wskazuje stałą tendencję wzrostową.

Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji umożliwia przekazanie placu budowy wykonawcy i rozpoczęcie prac. Zadanie zrealizuje w systemie „zaprojektuj i wybuduj” firma Budimex S.A. - Roboty drogowe będą prowadzone przy utrzymaniu przejezdności trasy. Wprowadzony zostanie odcinkowy ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną – zaznacza PZDW.

- Ta decyzja potwierdza naszą determinację w inwestowanie w Bieszczady i przeznaczeniu znaczących środków na rozwój terenów górskich. W ramach perspektywy unijnej 2014-2020 przebudowaliśmy już odcinki Solina – Myczków oraz Hoczew – Polańczyk. Teraz kontynuujemy te działania. A to nie koniec, ponieważ czekamy na kolejne decyzje ZRID dla odcinka Uherce Mineralne – Orelec oraz dla obwodnicy Leska – informuje marszałek Władysław Ortyl.

Obecnie trwa przygotowanie do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID dla budowy obwodnicy Leska wraz z mostem na Sanie. Dzięki inwestycji powstanie drugi most na Sanie, a część ruchu zostanie wyprowadzona poza obszar zabudowany Leska. To zadanie jest realizowane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Szersza jezdnia, nowe ścieżki piesze i rowerowe

W związku ze specyfiką ukształtowania terenu, przez który ma przebiegać droga, zadanie nie należy do najłatwiejszych.

Reklama

- Trasa składa się z odcinków prostych i serpentyn, na których widoczna jest degradacja nawierzchni w postaci spękań podłużnych i siatkowych. Głównym celem zadania jest poprawa warunków drogowych, płynności ruchu oraz bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców w wymagającym górskim terenie – wyjaśnia dyrektor PZDW Piotr Miąso.

Wzdłuż całej długości odcinka powstaną drogi dla pieszych i rowerzystów. W zależności od warunków terenowych, trasa rowerowa zostanie poprowadzona po jednej stronie drogi – za pasem zieleni lub za rowem.

W ramach inwestycji jezdnia poszerzona zostanie z 5 do 7 metrów, wybudowane zostaną dwa mosty, zatoki autobusowe oraz system odwodnienia drogi. Konieczna będzie przebudowa sieci: elektroenergetycznej, sanitarnej, teletechnicznej, oświetlenia oraz budowa kanału technologicznego.

Zadanie obejmuje również montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (m.in. barier ochronnych) oraz nowe oznakowanie pionowe i poziome.

Inwestycje na DW894

W ostatni latach Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich zrealizował kilka innych inwestycji na drodze wojewódzkiej nr 894. Za 70 mln zł z funduszy unijnych przebudowano odcinek od Hoczwi do Polańczyka. W Wołkowyi wykonano stabilizację osuwiska a w Chrewcie modernizację skarpy oporowej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Radosław Wiatr został II Wicewojewodą Podkarpackim

PODKARPACIE. Z dniem 9 marca 2022 r. Radosław Wiatr objął stanowisko II Wicewojewody Podkarpackiego.

Podkarpacie

Ponad 140 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 5 osób [10.03.2022]

​PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 144 zakażenia koronawirusem.

Podkarpacie

Śmiertelne potrącenie 50-letniej kobiety na przejściu dla pieszych

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj w miejscowości Komorów w powiecie kolbuszowskim.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 170 zakażeń, 15 zgonów [9.03.2022]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 179 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [8.03.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 167 zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Nocny wypadek na autostradzie A4. Ranny 10-latek

ŁAŃCUT. Policjanci z Łańcuta wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło na autostradzie A4 w Białobrzegach. W zdarzeniu ucierpiał 10-letni chłopiec, który trafił do szpitala.

Podkarpacie

Z Wisłoki wyłowiono ciało zaginionej 30-latki

PODKARPACIE. Wczoraj w rzece Wisłoka w Dębicy znaleziono ciało zaginionej 30-letniej mieszkanki Straszęcina. Rodzina potwierdziła jej tożsamość.

Podkarpacie

Jest umowa na koncepcję programową dla kolejnej obwodnicy na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Brzostku i Kołaczyc. Inwestycja realizowana jest w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

Reklama