Rzeszów - Sobota, 01.08.2026
Reklama

Alert IMGW. Upalny weekend na Podkarpaciu, nawet 36 stopni

Dodano: 30.07.2026 r. / Redakcja

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

PODKARPACIE. W większości powiatów województwa podkarpackiego obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przed upałem. Termometry pokażą w piątek nawet do 36 stopni Celsjusza, a w nocy 19 stopni.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla województwa podkarpackiego. Alert obowiązuje od godziny 14:00 w czwartek 30 lipca do godziny 20:00 w piątek 31 lipca 2026 roku. Miejscami upał może utrzymać się aż do soboty lub niedzieli (1–2 sierpnia).

Zgodnie z prognozą temperatura maksymalna w czwartek wyniesie od 29 do 32 stopni Celsjusza, a w piątek wzrośnie do 33 – 36 stopni. Nocą nie będzie znaczącej ulgi — słupki rtęci spadną jedynie do 16 – 19 stopni Celsjusza.

Gdzie obowiązuje ostrzeżenie

Alert obejmuje powiaty: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, stalowowolski, strzyżowski i tarnobrzeski, a także miasta: Krosno, Przemyśl, Rzeszów i Tarnobrzeg.

Jak chronić się przed upałem. Zasady zalecane przez Ministerstwo Zdrowia

W czasie upałów warto pamiętać o kilku prostych zaleceniach, które pomagają uniknąć przegrzania i odwodnienia.

Pij więcej niż zwykle — najlepiej wodę, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia. Osoby po 65. roku życia, z chorobami serca lub nerek albo przyjmujące leki powinny skonsultować z lekarzem, ile dodatkowych płynów potrzebują.

Jedz sezonowe owoce — zawierają dużo wody, więc dodatkowo nawadniają organizm.

Utrzymuj ciało w chłodzie — noś luźną, przewiewną odzież zakrywającą jak największą część skóry, chroń głowę kapeluszem lub czapką i przebywaj w cieniu. Od czasu do czasu weź chłodny prysznic, a przy dużym upale zarzuć na szyję mokry ręcznik.

Unikaj wyjść i wysiłku w najgorętszych godzinach — między 10:00 a 17:00 najlepiej zostać w pomieszczeniu. Na przegrzanie najbardziej narażone są osoby aktywne na świeżym powietrzu, które skupione na zajęciu mogą przeoczyć pierwsze oznaki przegrzania. Wychodząc na słońce, stosuj kremy ochronne.

Zadbaj o chłód w domu — zasłaniaj okna od nasłonecznionej strony zasłonami, żaluzjami lub markizami, a gdy robi się chłodniej (np. nocą), przewietrz pomieszczenia. W klimatyzowanych pokojach zamykaj drzwi i okna i staraj się przebywać w najchłodniejszym miejscu.

Unikaj alkoholu — nasila on szkodliwy wpływ upału na organizm.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ruszył przetarg na dzierżawę MOP-ów przy A4

PODKARPACIE. Termin składania ofert mija 31 stycznia 2020 r.

Podkarpacie

Nietrzeźwość za kółkiem tłumaczył przyjętą kroplówką. Później wyjaśniał, że pił po wypadku

PODKARPACIE. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy kierowcy subaru, który w Zdziarach wjechał do rowu.

Podkarpacie

Listopadowy weekend okiem policji

PODKARPACIE. Policjanci zatrzymali 42 nietrzeźwych kierowców.

Podkarpacie

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Podkarpaciu

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Podkarpaciu odbywa się w dniach od 18 do 24 listopada 2019 r.

Podkarpacie

Malejąca liczba sklepów nie wpływa na sprzedaż towarów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na jeden sklep przypadało 135 mieszkańców (najwięcej ze wszystkich województw).

Podkarpacie

56- latek odpowie za kradzież telefonu. Ukradł go lekarzowi podczas badań

JAROSŁAW. 56-letni mężczyzna odpowie za kradzież telefonu. Ukradł go z biurka lekarza, który go badał.

Podkarpacie

Studenci coraz rzadziej wybierają uczelnie z Podkarpacia

PODKARPACIE. W województwie podkarpackim, podobnie jak w Polsce, stale zmniejsza się liczba studentów.

Podkarpacie

Samochód wjechał do rowu i uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu

PODKARPACIE. Mężczyzna zginął na miejscu, pasażerka została przewieziona do szpitala.

Reklama