Rzeszów - Niedziela, 27.07.2025
Reklama

FILM. Tak było, tak jest. Zobacz postępy prac przy budowie estakady ES-19 na S19 Babica - Jawornik

Dodano: /

Na zdjęcie po lewej fragment estakady ES-19 z lipca 2024 roku, na zdjęciu po prawej ten sam obiekt rok później / fot. GDDKiA
Na zdjęcie po lewej fragment estakady ES-19 z lipca 2024 roku, na zdjęciu po prawej ten sam obiekt rok później / fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła w sieci filmik przedstawiający postęp prac na budowie estakady ES19 na odcinku drogi ekspresowej S19 od Babicy do Jawornika.

Estakada ES-19 jest jednym z ciekawszych obiektów inżynierskich budowanych na odcinku drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik. Wiadukt powstaje w miejscowości Połomia. Wykonywany jest w technologii nasuwania podłużnego.

Estakada ES-19 będzie miała 242 m długości i 15 m szerokości. Samochody pojadą nią na wysokości 23 m nad ziemią.

Stan zaawansowania prac przy budowie tej konstrukcji wynosi ok. 69%.

Rok na budowie estakady ES19

GDDKiA udostępniła na swoim kanale YouTube video przedstawiające stopień zaawansowania inwestycji. Na nagraniu można zobaczyć porównanie prac sprzed roku z ich obecnym stanem.

Reklama

Droga ekspresowa S19 Babica – Jarownik

W ramach inwestycji powstanie 11,6 km drogi ekspresowej, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Wybudowany zostanie również węzeł Żarnowa – Strzyżów, zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz wybudowane zostaną obiekty inżynierskie: osiem estakad, pięć wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich, po jednym dla zwierząt dużych i małych). Droga zostanie też wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.

Powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica – Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik – Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Wykonawcą prac jest Intercor, wartość umowy to 1,2 mld zł.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. Nowy rekord zakażeń i zgonów na Podkarpaciu. Ponad 1000 przypadków [28.10.2020]

PODKARPACIE. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono dziś 1039 nowych przypadków. Zmarło 22 mieszkańców województwa.

Podkarpacie

Punkty dive-thru na Podkarpaciu wydłużają godziny pracy

PODKARPACIE. W ostatnim tygodniu wszystkie punkty pobrań w województwie podkarpackim zwiększyły łączną tygodniową liczbę godzin pracy o 174 godziny.

Podkarpacie

Koronawirus. 742 nowe przypadki zakażenia na Podkarpaciu [27.10.2020]

PODKARPACIE. Na Podkarpaciu potwierdzono 742 przypadki, 283 osoby wyzdrowiały. Zmarło 5 mieszkańców województwa.

Podkarpacie

Tragiczne wypadki na Podkarpaciu. Zginęły dwie młode osoby

PODKARPACIE. Do dwóch tragicznych wypadków doszło w niedzielę na drogach Podkarpacia. W Mielcu zginął 22-latek, natomiast w Makowisku w powiecie jarosławskim śmierć poniosła 16-letnia pasażerka mercedesa.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. 729 zakażeń, 491 wyzdrowień, 7 zgonów [26.10.2020]

PODKARPACIE. Województwo podkarpackie zajęło 5. miejsce pod względem liczby nowych przypadków koronawirusa potwierdzonych w ciągu ostatniej doby – zachorowało 729 osób. Jednocześnie odnotowano rekordową liczbę wyzdrowień – 491 osób. Zmarło 7 mieszkańców...

Podkarpacie

59-latek targnął się na swoje życie. Uratowali go policjanci

PODKARPACIE. Blisko 50 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu poszukiwało 59-letniego mężczyzny, który wg ustaleń policjantów mógł znajdować się w sytuacji zagrażającej życiu.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowy rekord zakażeń na Podkarpaciu [24.10.2020]

PODKARPACIE. 891 zakażeń, 269 wyzdrowień, 13 zgonów - oto najnowsze dane z województwa podkarackiego. 

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. 852 zakażonych, 272 ozdrowieńców. Zmarło 14 osób [23.10.2020]

PODKARPACIE. Minionej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 852 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Kolejne 272 osoby wyzdrowiały. Zmarło 14 mieszkańców województwa.

Reklama