Rzeszów - Piątek, 04.09.2026
Reklama

GDDKiA ogłosiła przetarg na dokończenie S19 Domaradz – Krosno. Oferty do 12 października

Dodano: 04.09.2026 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Cztery miesiące po zerwaniu umowy z Mostostalem Warszawa GDDKiA szuka nowego wykonawcy 12,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 między węzłami Domaradz i Krosno. Firmy mają czas na złożenie ofert do 12 października. Zwycięzca dostanie 29 miesięcy na dokończenie zadania.

Projektuj i buduj, ale bez projektowania od zera


Zamówienie realizowane będzie w formule „Projektuj i buduj", jednak zakres prac projektowych jest mocno ograniczony. Inwestycja ma już decyzję ZRID, czyli pozwolenie na budowę, wydaną przez Wojewodę Podkarpackiego 22 lipca 2025 roku.

Nowy wykonawca opracuje projekty wykonawcze i będzie mógł wprowadzić optymalizacje w dokumentacji — pod warunkiem zgodności z obowiązującymi decyzjami, w szczególności z decyzją środowiskową.

Zakres robót


Powstanie 12,5 km drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Do wykonania są obiekty inżynierskie, dodatkowe jezdnie obsługujące tereny przyległe oraz para Miejsc Obsługi Podróżnych Zagórze po obu stronach trasy.

W zakresie znalazły się także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, urządzenia bezpieczeństwa ruchu, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe, system zarządzania ruchem, przebudowa kolidujących dróg i sieci, odwodnienie oraz nasadzenia zieleni. Wykonawca usunie też inwazyjne gatunki roślin, w tym rdestowca japońskiego.

Osobnym zadaniem będzie rozbiórka i ocena stanu nieodebranych robót poprzedniego wykonawcy. Część z nich, po badaniach, może zostać wykorzystana ponownie.

Do 29-miesięcznego terminu nie wlicza się okresów zimowych od 1 grudnia do 31 marca.

Dlaczego zerwano poprzednią umowę

GDDKiA odstąpiła od umowy z Mostostalem Warszawa 14 maja tego roku, z winy wykonawcy. Jak podaje Dyrekcja, firma wprowadziła zmiany projektowe niezgodne z decyzją środowiskową, co opóźniło projektowanie i uzyskiwanie decyzji administracyjnych. Spółka nie zastosowała się też do wezwania do podjęcia i kontynuowania prac, a publicznie deklarowała brak zamiaru dalszej realizacji kontraktu.

Inwentaryzacja placu budowy została zakończona, teren przejęto od Mostostalu w lipcu. Ostateczne rozliczenie kontraktu z poprzednim wykonawcą trwa równolegle do postępowania przetargowego i — jak zapewnia GDDKiA — nie wpłynie na dalszą realizację inwestycji.

Zabezpieczanie terenu

Po zerwaniu umowy GDDKiA przejęła roboty zabezpieczające, których nie wykonał poprzedni wykonawca. 13 sierpnia podpisano umowę na nawierzchnię asfaltową bajpasu drogi gminnej — ul. Morawskiej w Iskrzyni; prace już trwają. 17 sierpnia zawarto umowę na kontynuację monitoringu geotechnicznego osuwisk w obrębie budowy.

Trwa też przetarg na zabezpieczenie samego placu budowy. Oferty otwarto 20 sierpnia, umowa ma zostać podpisana jeszcze w sierpniu.

Podwykonawcy czekają na 16,9 mln zł


Po odstąpieniu od umowy do GDDKiA wpłynęło 15 wniosków podwykonawców o bezpośrednią zapłatę, na łączną kwotę około 16,9 mln zł. Cztery rozpatrzono pozytywnie — na około 4 mln zł. Cztery odrzucono, jeden wycofano, jeden wstrzymano, w dwóch przypadkach GDDKiA poprosiła o uzupełnienie dokumentacji, trzy są w trakcie weryfikacji.

Reklama


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na DW897 w Woli Niżnej. Motocyklista zginął na miejscu

PODKARPACIE. 32-letni motocyklista zderzył się z samochodem dostawczym. Kierujący jednośladem zginął na miejscu. Policja wyjaśnia szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

Podkarpacie

Uwaga kierowcy. Od 28 maja utrudnienia w ruchu na DW877 w Dąbrówkach k. Łańcuta

DĄBRÓWKI. W związku z budową nowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877 w miejscowości Dąbrówki koło Łańcuta, od najbliższego czwartku (28 maja) wystąpią utrudnienia w ruchu.

Podkarpacie

Czołowe zderzenie osobówki z busem w Widełce. Utrudnienia trwały kilka godzin

WIDEŁKA. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej wyjaśniają okoliczności wczorajszego wypadku, do którego doszło w Widełce na drodze krajowej nr 9. W czołowym zderzeniu jeepa z busem ranny został kierowca osobówki,...

Podkarpacie

W niedzielę wielkie święto smaków w Górnie. Wystąpią Arka Noego i Brathanki

GÓRNO. W najbliższą niedzielę, 24 maja odbędzie się XVIII edycja Festiwalu Podkarpackich Smaków w Górnie. Organizatorzy przygotowali m.in. degustacje lokalnych produktów oraz warsztaty i atrakcje dla całych rodzin. Muzycznymi gwiazdami wydarzenia będą:...

Podkarpacie

Remont DK77 na odcinku Turbia – Agatówka. Od piątku utrudnienia w ruchu

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o rozpoczęciu remontu drogi krajowej nr 77. Prace ruszają w piątek, 22 maja, i obejmą odcinek o długości 1,9 km – od skrzyżowania z...

Podkarpacie

Ruszył przetarg na rozbudowę DK73 między Pilznem a Brzostkiem

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała do publikacji ogłoszenie o przetargu na modernizację ponad 9-kilometrowego fragmentu DK73 Pilzno – Brzostek.

Podkarpacie

Pożar dwóch budynków w Rudce na Podkarpaciu. Spłonęły również dwa samochody [ZDJĘCIA]

PODKARPACIE. Policja będzie wyjaśniać przyczyny dzisiejszego pożaru budynku mieszkalnego oraz budynku gospodarczego w miejscowości Rudka w powiecie przeworskim. Spłonęły także dwa auta osobowe. Na szczęście nie ma żadnych ofiar.

Podkarpacie

Alert IMGW! We wtorek silny wiatr na Podkarpaciu, w porywach do 75 km/h

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całego województwa podkarpackiego.

Reklama