Rzeszów - Wtorek, 28.04.2026
Reklama

Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka S19 na Podkarpaciu

Dodano: 30.08.2023 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
PODKARPACIE. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart wydała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do Jawornika. Decyzja zezwala na rozpoczęcie robót budowlanych. 

– Ten odcinek będzie liczył prawie 12 km, natomiast wartość przedsięwzięcia przewyższa 1 mld 200 mln zł. Z punktu widzenia województwa, ale też całego kraju jest to projekt niezwykle istotny – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.


Zdjęcie z konferencji prasowej, fot. PUW w Rzeszowie

Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor z Zawiercia. Roboty budowlane mają się rozpocząć już w najbliższych dniach, a zakończenie inwestycji zaplanowano na wrzesień 2026 roku.

Zadanie obejmuje budowę 11,6 km drogi ekspresowej, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Powstanie węzeł drogowy w rejonie Strzyżowa i Czudca oraz Miejsca Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa).

Wybudowane zostaną również obiekty inżynierskie, w tym m.in. osiem estakad na bardzo wysokich podporach (największa o długości ponad 1-kilometra stanie na filarach o wysokości ok. 80 m). Powstanie także pięć wiaduktów oraz cztery przejścia dla zwierząt. Droga będzie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Wykonawca przebuduje i rozbuduje kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastrukturę techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.
Reklama
W Jaworniku powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica - Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik - Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

 Do tej pory do użytku oddano 81,8 km drogi, 72,9 km jest w trakcie realizacji, natomiast w przygotowaniu pozostaje 11,6 km.
Źródło: GDDKiA Oddział w Rzeszowie, PUW w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

4-kilometrowy odcinek Małej Pętli Bieszczadzkiej do rozbudowy. Jest ZRID

PODKARPACIE. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie uzyskał decyzję ZRID dla 4-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 894 od Polańczyka do Wołkowyi. Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Modernizacja podkarpackich dróg wojewódzkich w...

Podkarpacie

Nocny wypadek w powiecie przeworskim. 6 osób rannych

PODKARPACIE. W Kisielowie w powiecie przeworskim doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów – Skody i Volkswagena. W wypadku rannych zostało 6 osób. Policjanci pracują nad wyjaśnieniem szczegółowych okoliczności zdarzenia.

Podkarpacie

Próbne obciążenie pali pod wiadukt na S19 Dukla - Barwinek

PODKARPACIE. Na jednym z czterech wiaduktów powstających na budowanym odcinku drogi ekspresowej S19 Dukla – Barwinek, przeprowadzono próbne obciążenia pali wielkośrednicowych. Każdy z pali został obciążony siłą oko 520 ton. Całą operacja...

Podkarpacie

Tragiczny pożar w Markowej. Nie żyje około 70-letnia kobieta, ranni strażacy

MARKOWA. Około 70-letnia kobieta poniosła śmierć w pożarze drewnianego domu w Markowej niedaleko Łańcuta. Dwóch strażaków OSP trafiło do szpitala z obrażeniami odniesionymi podczas akcji.

Podkarpacie

Można już składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy

Rodzice i opiekunowie mogą już składać wnioski o świadczenie 800 plus na okres od 1 czerwca 2026 r. do 31 maja 2027 r. Formularze przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną.

Podkarpacie

Alert IMGW dla Podkarpacia. Opady marznące i gołoledź

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami. Alarm dotyczy całego Podkarpacia.

Podkarpacie

Ponad 600 przejść dla pieszych na Podkarpaciu zostało doświetlonych

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła inwestycję polegającą na doświetleniu 608 przejść dla pieszych w ciągu dróg krajowych województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Oleszycach. Nie żyje 65-letni mężczyzna

PODKARPACIE. 65-letni mężczyzna, z nieustalonych do tej pory przyczyn, stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. Mężczyzna trafił do szpitala, gdzie zmarł.

Reklama