Rzeszów - Wtorek, 30.06.2026
Reklama

Kolejny krok w kierunku rozbudowy DK28, która skróci czas dojazdu w Bieszczady

Dodano: 30.06.2026 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą dokumentacji dla do rozbudowy DK28 Długie – Sanok. Planowana inwestycja skróci czas dojazdu w Bieszczady, a Sanok i cały subregion bieszczadzki zyskają bezpośrednie połączenie z drogą ekspresową S19.

Zadanie zrealizuje spółka Promost Consulting za blisko 3,7 mln zł. Na przygotowanie dokumentacji wykonawca ma łącznie 26 miesięcy: 14 miesięcy na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) i 20 miesięcy na przygotowanie materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU).

Zadaniem projektantów będzie znalezienie najlepszego wariantu połączenia dwóch obwodnic, Sanoka i Miejsca Piastowego.

- To na tym etapie będziemy ustalać przebieg drogi. Przeanalizujemy, gdzie i dlaczego będziemy budować nową drogę albo gdzie na pewno nie możemy tego zrobić, ponieważ trasa miałaby negatywny wpływ na otoczenie – informuje Joanna Rarus, rzecznik prasowy GDDKiA.

Docelowo inwestycja na DK28 będzie polegała na budowie około 6 kilometrów nowej trasy, która ominie miejscowości Długie, Pisarowce i Nowosielce. Dodatkowo przebudowane mają zostać około 2 kilometry obecnej DK28 w Czerteżu i Zabłotcach.

Reklama

Nowy odcinek będzie miał duże znaczenie dla całego regionu. Połączy obwodnicę Sanoka z planowaną obwodnicą Miejsca Piastowego oraz drogą ekspresową S19, dzięki czemu poprawi się dojazd w Bieszczady, a Sanok i okolice zyskają lepsze połączenie z główną siecią drogową.

Obecnie ten fragment DK28 biegnie przez zwartą zabudowę — z licznymi skrzyżowaniami, przejściami dla pieszych i zjazdami do posesji. Efektem są korki, spowolniony ruch i niższy poziom bezpieczeństwa. Dodatkowym utrudnieniem jest przejazd kolejowy w Pisarowcach.

Po wybudowaniu nowej drogi ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z centrów miejscowości. To oznacza mniej samochodów, mniej hałasu i większe bezpieczeństwo mieszkańców. Skorzystają również kierowcy — podróż w stronę Sanoka i Bieszczad ma być szybsza i wygodniejsza.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Spowodował kolizję i odjechał. Sprawcą zdarzenia pijany kierowca

PODKARPACIE. Badanie wykazało ponad promil alkoholu w organizmie sprawcy.

Podkarpacie

Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, bo spieszył się do znajomych. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności

PODKARPACIE. Mężczyzna stwierdził, że nie lubi się spóźniać do znajomych na umówione spotkania.

Podkarpacie

Wracają tymczasowe kontrole na granicach, w tym na granicy w Barwinku

PODKARPACIE. Czasowe przywrócenie kontroli ma związek z konferencją w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Podkarpacie

Nowe otwory eksploatacyjne w okolicach Przemyśla. O 28 proc. ma wzrosnąć wydobycie gazu

PRZEMYŚL. Otwory kierunkowe – Przemyśl-303K w Pikulicach i Przemyśl-299K w Łuczycach – sięgną głębokości około 2750 m.

Podkarpacie

Groził żonie, że obetnie jej palce sekatorem, podpali dom i zabije dziecko

PODKARPACIE. Za czyny zarzucane Piotrowi S. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

34-latek znęcał się nad rodzicami. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności

PODKARPACIE. Oskarżonemu zarzuca się m.in. znęcanie nad rodzicami oraz wymuszenie rozbójnicze wobec matki.

Podkarpacie

81 proc. osób zadowolonych z życia na Podkarpaciu. Spada wskaźnik ubóstwa

PODKARPACIE. Na Podkarpaciu 92% osób deklarowało, że czują się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na drodze z Kolbuszowej do Tarnobrzega

PODKARPACIE. W wyniku zderzenia opla i hondy civic, na miejscu zginął kierujący hondą.

Reklama