Rzeszów - Poniedziałek, 22.12.2025
Reklama

Komunikat Wojewody Podkarpackiego w związku z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej

Dodano: 10.09.2025 r. / Redakcja

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie
Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie

PODKARPACIE. W związku z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie drony wojewoda Teresa Kubas-Hul zwołała dziś rano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli wszystkich służb, inspekcji i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie. Po spotkaniu odbył się briefing prasowy.

W nocy z wtorku na środę (9/10 września) polską przestrzeń powietrzną naruszyły rosyjskie drony. „Wszystkie obiekty zostały skutecznie zneutralizowane przez wojsko poza terenem województwa podkarpackiego. Na Podkarpaciu nie odnotowano żadnych incydentów ani zagrożeń dla mieszkańców” – poinformował Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Przez pewien czas wstrzymany był ruch na lotnisku Rzeszów–Jasionka, które od godziny 8:00 działa już bez zakłóceń.

Podczas posiedzenia zespołu kryzysowego omówiono bieżącą sytuację i wydano rekomendacje dla służb, m.in. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojska.

Reklama

Na briefingu wojewoda podkreśliła, że sytuacja w regionie jest stale monitorowana. Dodała, że pozostaje w bezpośrednim kontakcie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Marcinem Kierwińskim, a także z kierownictwem MON i MEN.

– Wszystkie służby pracują w podwyższonej gotowości. Mieszkańcy proszeni są o zachowanie spokoju i stosowanie się do komunikatów, a w razie podejrzenia zagrożenia należy niezwłocznie dzwonić pod numer 112 – powiedziała Teresa Kubas-Hul.

Rzecznik prasowy wojewody Bartosz Gubernat poinformował, że w porozumieniu z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz MEN w szkołach wdrażane są działania prewencyjne – m.in. ćwiczenia ewakuacyjne i wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

DROGIE ZDJĘCIE

Mandaty za selfie ze słupem granicznym

PODKARPACIE. 9 turystów, którzy ulegli pokusie zrobienia sobie zdjęcia ze słupem granicznym, zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy straży granicznej. Sześciu zostało ukaranych mandatem, a trójkę pouczono.

Podkarpacie

Będzie bezpieczniej na 10 przejazdach kolejowych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na dziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych w województwie podkarpackim wymienione zostaną urządzenia sterowania ruchem i telekomunikacji. Wartą blisko 10 mln zł inwestycję zrealizuje firma Jarex Sp. z o.o. na zlecenie PLK SA. Prace...

TRAGICZNY WYPADEK

Mazda uderzyła w drzewo. 18-letni mężczyzna zginął na miejscu

PODKARACIE. Do tragicznego wypadku doszło dziś rano, tuż po godz. 4:00 na drodze powiatowej w miejscowości Wara, w powiecie brzozowskim. Osobowa mazda uderzyła w drzewo. 18-letni mężczyzna zginął na miejscu, 16-letni pasażer...

Podkarpacie

Zderzenie trzech ciężarówek na DK 19 w Zboiskach. Utrudnienia w ruchu

PODKARPACIE. Krośnieńska policja informuje o utrudnieniach w ruchu na odcinku drogi krajowej nr 19 w miejscowości Zboiska. Doszło tam do zderzenia trzech pojazdów ciężarowych. Utrudnienia mogą potrwa do godz. 11:00.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW. Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia, z związku z burzami jakie prognozowane są na Podkarpaciu. Alert dotyczy 22 powiatów.

Podkarpacie

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W dniach od 18 do 26 kwietnia 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbędzie się wiosenna akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Podkarpacie

Budimex wyremontuje odcinek DW 988 Czudec - Zaborów

PODKARPACIE. 54 mln zł będzie kosztowała rozbudowa fragmentu drogi wojewódzkiej nr 988 na odcinku Czudec – Zaborów. Inwestycję zrealizuje wyłoniona w przetargu firma Budimex. Prace trwać będą 2,5 roku. 

Podkarpacie

Alert IMGW! W środę silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym, silnym wiatrem w południowej części województwa podkarpackiego.

Reklama