Rzeszów - Poniedziałek, 03.11.2025
Reklama

Koronawirus 2019 –nCoV. Na Podkarpaciu pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 14 osób

Dodano: 17.02.2020 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. Aktualnie na Podkarpaciu u żadnej z badanych osób nie stwierdzono wystąpienia koronawirusa. Trwają badania jednego pacjenta, zaś 14 pozostaje pod nadzorem.

Od 24 stycznia na terenie województwa podkarpackiego nadzór epidemiologiczny - w związku z koronawirusem - obejmował 20 osób, które w ostatnim czasie przebywały w Chinach lub miały do czynienia z osobami powracającymi z tego kraju.

Każda z ww. osób była poddana weryfikacji i została objęta dwutygodniowym nadzorem. Aktualnie jedynie jeden pacjent przebywa na obserwacji w szpitalu, a personel czeka na wyniki badań.

„Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 14 osób. Wszystkie są zdrowe. Zapobiegawczo jedna osoba przebywa na obserwacji w szpitalu, badania są w toku” – informuje dr Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Wiemy również, że aktualnie na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem 2019 –nCoV.
Reklama
Łącznie na całym świecie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 14 lutego 2020 r. odnotowano 64 544 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 1 383 zgony (2,1%). 17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. Z 1 383 zgonów, 1 380  pochodziło z Chin. Jeden zgon zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), jeden na Filipinach oraz jeden w Japonii.

Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020,  u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin. Wirus przenosi się drogą kropelkową.

Źródło: Państwowa Inspekcja Sanitarna
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ludzkie szczątki i amunicja wykopane na terenie budowy

Najprawdopodobniej szczątki pochodzą z czasów wojny.

Podkarpacie

Podrobił znaki towarowe ok. 200 produktów GSM. Chodziło o akcesoria firm Samsung i Sony

DĘBICA. Prokurator po zapoznaniu się z aktami sprawy i wnioskiem podejrzanego skierował do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Podkarpacie

Podczas kontroli znaleziono 80 tabletek ekstazy i amfetaminę. Kolejne 150 tabletek miał w domu

MIELEC. W czasie interwencji i podczas przeszukań, policjanci zabezpieczyli ponad 200 tabletek ekstazy i amfetaminę.

Podkarpacie

Pożar budynku w Łańcucie. Nie żyją dwie osoby

ŁAŃCUT. Do pożaru niezamieszkanego budynku doszło 19 marca wieczorem w Łańcucie. 

Podkarpacie

Nie tylko Rzeszów chce się powiększać. Znamy wyniki konsultacji społecznych w Głogowie Młp.

SĘDZISZÓW MŁP. Zakończyły się konsultacje społeczne na temat włączenia do Głogowa Małopolskiego pięciu sołectw z terenu gminy.

Podkarpacie

33-latek dźgnął ostrym narzędziem mieszkańca powiatu dębickiego. Mężczyzna zmarł

DĘBICA. Sprawca był karany za posiadanie i przechowywanie treści pornograficznych z udziałem małoletnich.

Reklama