Rzeszów - Niedziela, 18.05.2025
Reklama

Koronawirus. 7 samochodów trafi do stacji sanitarno-epidemiologicznych na Podkarpaciu

Dodano:

fot. Sebastian Kieszkowski Biuro Prasowe UMWP
fot. Sebastian Kieszkowski Biuro Prasowe UMWP
PODKARPACIE. Siedem samochodów zaparkowało dziś na parkingu przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie. Będą wsparciem dla sanepidu w walce z koronawirusem. To kolejne zakupy z puli 50 mln zł przeznaczonych na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie dostała 7 samochodów marki Fiat Fiorino Ca, które posłużą do przewozu próbek do badań na obecność koronawirusa. Auta trafią do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w siedmiu podkarpackich miastach: Przemyślu, Jarosławiu, Łańcucie, Dębicy, Mielcu, Sanoku i Jaśle.

„Te auta są bardzo potrzebne w powiatowych stacjach sanepidu. Teraz transport odbywa się starymi samochodami, które nie zawsze są sprawne, czasami się psują. A w przypadku takiej pracy, jaką prowadzi sanepid ważny jest czas. Wozimy próbki przez całą dobę, czasami po kilka razy, potrzebujemy sprawnych aut, żeby przyspieszyć proces wykonywania testów” – tłumaczy dyrektor WSSE w Rzeszowie, Adam Sidor.
Reklama
„Kolejne zakupy są już w realizacji. Podpisane są już umowy na zakup 5 ambulansów transportowych typu „A1” wraz z noszami i fotelem kardiologicznym. Trafią one do stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Mielcu” – mówi Damian Brud, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWP.

Województwa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie podpisała już także umowę na zakup 10 karetek typu C wraz z wyposażeniem m.in. nosze, defibrylatory, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, krzesełka płozowe, respiratory, ssaki, pulsoksymetry. Po dwie takie karetki trafią do stacji pogotowia w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Mielcu.

Kwota jaka samorząd województwa przeznaczy na ochronę zdrowia w ramach walki z koronawirusem to 50 mln zł. W pierwszej kolejności zakupiono środki ochrony zdrowia dla personelu medycznego:  maseczki, gogle, jednorazowe rękawiczki, płyny do  dezynfekcji, kombinezony. Nie wykluczone, że w razie potrzeby kwota zostanie zwiększona.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

W długi weekend więcej policjantów na podkarpackich drogach

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci już dziś rozpoczęli wzmożone działania w związku z długim weekendem.

Podkarpacie

Perony na stacji Ropczyce zostaną przebudowane

PODKARPACIE. Dzięki przebudowie stacja zyska lepszą funkcjonalność. 

Podkarpacie

Rusza budowa kolejnych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

PODKARPACIE. Lada dzień rozpocznie się budowa nowych przystanków na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz z Rzeszowa w stronę Kolbuszowej.

Podkarpacie

Burze nad Podkarpaciem. Ponad 60 interwencji strażaków

PODKARPACIE. W czwartek  podkarpaccy strażacy odnotowali ponad 60 interwencji z powodu burz, które przechodziły nad województwem podkarpackim. Na szczęście nikt nie został ranny.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 60 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim w ciągu ostatniego tygodnia.

Podkarpacie

Uwaga! Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W środę, 8 czerwca 2022 r. na terenie całego województwa podkarpackiego przewiduje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Podkarpacie

Wypadek motoszybowca w Górkach. Jedna osoba nie żyje

PODKARPACIE. W Górkach rozbił się motoszybowiec z dwoma mężczyznami na pokładzie. Jeden z nich, w stanie ciężkim, został przetransportowany do szpitala w Krakowie. Drugi poniósł śmierć na miejscu.

Podkarpacie

Tragedia nad wodą. 45-latek poślizgnął się i wpadł do rzeki. Zmarł w szpitalu

PODKARPACIE. Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotę, około godz. 22:00 w Straszęcinie w powiecie dębickim.

Reklama