Rzeszów - Piątek, 13.02.2026
Reklama

Na Podkarpaciu powstaje największa na świecie słowiańska osada

Dodano: 10.11.2025 r. / Redakcja

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

PODKARPACIE. W miejscowości Chyrowa w gminie Dukla powstaje największa na świecie rekonstrukcja osady słowiańskiej. Zakończył się już pierwszy etap budowy – otwarcie na początku grudnia.

W sercu Beskidu Niskiego powstaje miejsce, w którym historia ożywa. Jest to eksperyment archeologiczny i edukacyjny, mający na celu odtworzenie dawnych technik budownictwa, rzemiosła i życia codziennego wczesnośredniowiecznych Słowian. Całość budowana jest tradycyjnymi metodami – z drewna, gliny i kamienia, bez użycia współczesnych narzędzi.
Osada w Chyrowej ma w przyszłości pełnić funkcję żywego skansenu i ośrodka edukacyjnego, w którym odbywać się będą warsztaty, festyny i spotkania z rekonstruktorami. Projekt wpisuje się w rosnące zainteresowanie kulturą dawnych Słowian i turystyką historyczną.

„Chcemy, by każdy, kto odwiedzi Chyrową, mógł nie tylko zobaczyć historię, ale jej dotknąć – spróbować ulepić naczynie, rozpalić ogień czy uformować grot narzędzia” – podkreślają organizatorzy.

Uroczyste otwarcie z atrakcjami dla całych rodzin

Zakończono już pierwszy etap budowy osady. Uroczyste otwarcie osady odbędzie się 7 grudnia 2025 roku. Właściciele przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w warsztatach rzemiosła dawnych epok – m.in. w wypalaniu w glinie, wykonywaniu narzędzi, ozdób i prostych przedmiotów codziennego użytku. Będzie to wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak żyli i pracowali nasi przodkowie.

Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach terenowych i zabawach edukacyjnych, a na zakończenie wydarzenia każda rodzina otrzyma symboliczne prezenty – nawiązujące do tradycji darów i gościnności dawnych Słowian.

Reklama

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a całość ma charakter rodzinny i edukacyjny.

Wsparcie wyjątkowego projektu

„Planujemy odtworzyć model życia słowiańskiej społeczności żyjącej we wczesnym średniowieczu. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli stać się prawdziwymi rolnikami sprzed 1000 lat.” – mówią twórcy osady.

Aby projekt mógł się rozwijać i tętnić życiem przez cały rok, potrzebne jest wsparcie osób, którym bliska jest historia i kultura dawnych Słowian.

Jeśli chcesz pomóc w ukończeniu budowy i rozwoju tego miejsca – możesz to zrobić wpłacając dowolną kwotę na zrzutkę dostępną pod tym adresem: https://zrzutka.pl/j229aa

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

33-latek pierwszą ofiarą wody w tym sezonie na Podkarpaciu

PODKARPACIE. 33-letni mężczyzna utonął w zalewie w Wojkowie. Obowiązuje tam zakaz kąpieli. To pierwsza ofiara wody na Podkarpaciu w tym sezonie letnim.

Podkarpacie

Dachowanie w Dzierdziówce. Nie żyje 48-latek

PODKARPACIE. Trwa ustalanie okoliczności wypadku, do którego doszło w sobotę, w Dzierdziówce. W zdarzeniu śmierć poniósł 48-letni kierowca peugeota.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [17.06.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim. Wyzdrowiało kolejne 11 osób.

Podkarpacie

7 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zero zgonów [16.06.2021]

PODKARPACIE.  Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Nie odnotowano żadnych zgonów.

Podkarpacie

Tragedia w Brzeźnicy. 23-latka wjechała pod pociąg. Zginęła na miejscu

PODKARPACIE. Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Brzeźnicy. 23-letnia kobieta wjechała autem przed nadjeżdżający pociąg. Zginęła na miejscu.

Podkarpacie

Koronawirus. Raport zakażeń na Podkarpaciu [15.06.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Podkarpacie

Tragiczny pożar domu w Brzyskach. Nie żyje 53-letni właściciel

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają przyczyny pożaru domu w miejscowości Brzyska w powiecie jasielskim. W pożarze zginął 53-letni właściciel.

Podkarpacie

17 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zero zgonów [11.06.2021]

PODKARPACIE.  Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Nie odnotowano żadnych zgonów.

Reklama