Rzeszów - Piątek, 21.11.2025
Reklama

Nowe parkingi przy podkarpackich stacjach kolejowych

Dodano: 20.11.2025 r. / Redakcja

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

PODKARPACIE. W dwóch miejscowościach na Podkarpaciu można już zaparkować auto lub rower na parkingach wybudowanych w rejonie peronów i przesiąść się do pociągu.

Nowe parkingi „Park and Ride” powstały w sąsiedztwie peronów w Będziemyślu w powiecie ropczycko-sędziszowskim i w Rogóżnie w powiecie łańcuckim. Przez te miejscowości przebiega trasa kolejowa nr 91 Kraków – Medyka. Parkingi usytuowane blisko kolei ułatwią łączenie podróży samochodem lub rowerem i pociągiem.

W Będziemyślu dla podróżnych dostępnych jest 50 miejsc dla samochodów, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami. Z kolei rowerzyści mają do dyspozycji15 zadaszonych stojaków rowerowych. Na parkingu w Rogóżnie może zaparkować 25 samochodów, dwa miejsca przeznaczone są dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Użytkownicy jednośladów mogą korzystać tutaj też z 15 stojaków rowerowych.

Parkingi wyposażone są w oświetlenie ułatwiające podróżnym przesiadkę także o zmroku, a bezpieczeństwo gwarantuje również zainstalowany monitoring.

Koszt budowy nowych miejsc postojowych wynosi 2 mln zł. Powstały one w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Reklama

Celem Programu jest ograniczenie wykluczenia komunikacyjnego, promocja ekologicznych form transportu oraz wsparcie rozwoju polskiej gospodarki.

Na Podkarpaciu Program objął realizację dziesięciu inwestycji peronowych w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica (przejście pod torami), Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa przystanki), Chorzelów oraz Zaklików. Umowy dotyczące zaprojektowania i wykonania prac dla tych zadań zostały już zakończone.

W ramach Programu przewidziano również budowę ponad 100 parkingów przy istniejących i nowych punktach zatrzymywania się pociągów pasażerskich w całym kraju, w tym czterech zlokalizowanych na Podkarpaciu.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Zderzenie ciężarówki z seatem na DK9 w Chmielowie. 3 osoby trafiły do szpitala

PODKARPACIE. Droga w miejscu wypadku jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 12:00.

Podkarpacie

Jest umowa na realizację odcinka S19 Dukla - Barwinek

PODKARPACIE. Inwestycję zrealizuje firma Polaqua za kwotę ponad 1,5 mld zł. Będzie to jeden z trudniejszych odcinków S19 pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych.

Podkarpacie

Remont na DK 19 w Babicy. Utrudnienia w ruchu

PODKARPACIE. Do 15 listopada 2022 r. potrwa naprawa nawierzchni drogi krajowej nr 19 w Babicy. 

Podkarpacie

Ciało mężczyzny w Wisłoce. Policja ustala jego tożsamość

PODKARPACIE. Ciało zauważył w niedzielę rano pracownik Wód Polskich.

Podkarpacie

Podsumowanie "Trzeźwego weekendu" na Podkarpaciu. Skontrolowano ponad 15 tys. kierowców

PODKARPACIE. 21 kierowców odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Podkarpacie

22-latek uszkodził fontannę multimedialną. Odpowie przed sądem

PODKARPACIE. 22-letni mieszkaniec Jarosławia odpowie przed sądem za uszkodzenie fontanny multimedialnej znajdującej się na jarosławskim rynku.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w pow. strzyżowskim. Nie żyje 29-letni kierowca bmw

PODKARPACIE. 29-letni kierowca bmw zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń, jego życia nie udało się uratować.

Podkarpacie

Rusza zintegrowany bilet "Pociąg + autobus"

RZESZÓW / PODKARPACIE. Jest to bilet miesięczny imienny, uprawniający do przejazdów pociągami POLREGIO oraz autobusami komunikacji miejskiej ZTM w Rzeszowie.

Reklama