Rzeszów - Wtorek, 16.09.2025
Reklama

Nowe pociągi dotarły na Podkarpacie

Dodano: 13.09.2023 r.

fot. Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP
fot. Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP
PODKARPACIE. Na Podkarpacie dotarło pięć z dwunastu nowych pociągów wyprodukowanych przez firmę Newag. Wczoraj na stacji Rzeszów Główny odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów.

W lipcu ubiegłego roku Zarząd Województwa Podkarpackiego podpisał z firmą Newag z Nowego Sącza dwie umowy na dostawę dwunastu pojazdów kolejowych dla Podkarpacia. Pociągi – zarówno elektryczne, jak i hybrydowe - będą obsługiwały m.in. połączenia w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Obie umowy opiewały na kwotę ponad 415 mln złotych. Będą refundowane w 85 procentach ze środków unijnych.

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy wyprodukowania i dostarczenia na Podkarpacie osiem pojazdów szynowych IMPULS 2 typu 31WE w wersji czteroczłonowej, wraz z symulatorem jazdy do prowadzenia szkoleń maszynistów, z niezbędną dokumentacją techniczną i usługą serwisową. Każdy z nowych pociągów pomieści na pokładzie po 400 pasażerów, w tym 192 na miejscach siedzących. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację oraz systemy dynamicznej informacji. Dostosowano je dla osób z niepełnosprawnościami. Pociągi objęte są 6-letnią gwarancją.

W ramach tej umowy dostarczony zostanie także stacjonarny symulator jazdy, który trafi do zaplecza technicznego PKA przy stacji Rzeszów Staroniwa. Będzie służył do szkolenia maszynistów.

W ramach drugiej umowy firma Newag dostarczy 4 trójczłonowe dwunapędowe zespoły trakcyjne tzw. hybrydy, które mogą pracować w ramach zasilania z sieci trakcyjnej lub ekologicznych silników spalinowych. Pociągi te mogą zabrać na pokład 300 pasażerów, w tym 140 na miejscach siedzących. Hybrydy będą wykorzystywane na trasie Rzeszów –Dębica- Mielec w obu kierunkach . Na odcinku Rzeszów - Dębica jazda będzie odbywać się pod trakcją elektryczną a na pozostałym odcinku Dębica – Mielec przy wspomaganiu silnika spalinowego. Pozwoli to na przewożenie pasażerów bez przesiadki.

Pierwsze pięć pociągów w ramach podpisanych umów dotarło już na Podkarpacie. Ich oficjalne przekazanie odbyło się we wtorek, 12 września br. na trzecim peronie stacji Rzeszów Główny.  Kolejne trzy takie same pojazdy dotrą w październiku. Z kolei w listopadzie zostaną dostarczone cztery hybrydy.
Reklama
Nowością we wszystkich 12 pociągach, które dostarcza firma Newag, jest wyposażenie ich w tzw. pętlę indukcyjną dla osób niepełnosprawnych, który poprawia skuteczność aparatów słuchowych.
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem jest wyposażenie pociągów w tzw. zintegrowany system do biletu elektronicznego, który wdrożyło Polregio S.A. wraz z Województwem Podkarpackim. System ten równolegle będzie uruchomiony w pojazdach PKA. Elementem spajającym system jest portal pkaebilet.podkrapackie.pl. Kasowniki w pociągach umożliwiają zakup biletów elektronicznych poprzez wykonywanie płatności za przejazd za pomocą zbliżenia karty płatniczej (Visa i MasterCard) oraz za pomocą technologii NFC/HCE (smartfon). Zabudowany w urządzeniu czytnik obsługuje płatności: Apple PAY, Google PAY oraz BLIK. Zakupiony bilet przechowywany jest w pamięci systemu, w razie potrzeby pasażer może pobrać zakupiony bilet z portalu. Zastosowane rozwiązanie pozwoli w przyszłości integrować się z transportem innych operatorów np. autobusowym .

- Nowe pociągi to odpowiedź na wzrost zapotrzebowania na transport kolejowy, który z zadowoleniem obserwujemy w związku z powstaniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.   Widzimy znacząco zwiększone zainteresowanie tą formą podróży ze strony pasażerów. Jednocześnie jest to świetny przykład racjonalnego wykorzystania środków unijnych, gdyż 85 procent kwot za zakup tych 12 pociągów pokrytych zostaje ze środków kończącej się już perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreślał podczas przekazania nowych pociągów marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia [21.03.2022]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 66 zakażeń koronawirusem, w tym 9 ponownych zakażeń. Nie odnotowany przypadków śmiertelnych. Przybyło 184 ozdrowieńców.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 200 zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 11 osób [16.03.2022]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 223 zakażenia koronawirusem, w tym 20 ponownych zakażeń.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowe zakażenia i zgony [17.03.2022]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 180 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowe zakażenia i zgony [16.03.2022]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 166 zakażeń koronawirusem.

Podkarpacie

44-latek ranił partnerkę nożem. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

MIELEC. Sprawcy grozi kara 25 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 170 zakażeń, 19 zgonów [15.03.2022]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 172 zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim, w tym 17 ponownych zakażeń.

Podkarpacie

Ponad 80 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Brak zgonów [14.03.2022]

​PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 82 zakażenia koronawirusem, w tym 7 ponownych zakażeń.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [11.03.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 142 zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim.

Reklama