Rzeszów - Wtorek, 21.07.2026
Reklama

Od 27 lipca kierowcy pojadą nowym odcinkiem rozbudowanej S19

Dodano: 18.07.2026 r. / Redakcja

Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka / fot. GDDKiA
Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka / fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Od 27 lipca br. kierowcy będa mogli już korzystać z blisko 2-kilometrowego odcinka rozbudowanej S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ i Sokołów Małopolski. Będzie to pierwszy etap udostępniania do ruchu trasy na odcinku między Sokołowem Małopolskim Północ a Jasionką.

Przygotowania do udostępnienia pierwszego fragmentu S19 w docelowym przekroju rozpoczęły się w piątek, 17 lipca. - Na odcinku pomiędzy węzłami Sokołów Małopolski Północ i Sokołów Małopolski kierowcy zostaną skierowani na zewnętrzne pasy ruchu. Umożliwi to wykonawcy likwidację przewiązek technologicznych oraz dokończenie robót w miejscach połączenia nowej infrastruktury z istniejącymi jezdniami. Natomiast 27 lipca br. (poniedziałek) ruch pojazdów poprowadzony zostanie już pełnym przekrojem czyli dwoma jezdniami, każda z dwoma pasami ruchu - informuje Joanna Rarus, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Coraz bliżej zakończenia całej inwestycji

Postępy robót widoczne są również na pozostałych dwóch pododcinkach inwestycji. Drogowcy układają nawierzchnię aslaftową, prowadzą roboty wykończeniowe oraz prace związanie z przebudową obiektów inżynierskich. Kolejne fragmety trasy będą oddawane do ruchu etapami. Końcem września kierowcom ma zostać udostępniony odcinek między Stobierną a Jasionką. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na koniec roku.

Dobudowywana druga jezdnia liczy 13,88 km. Na trasie głównej wykonano już 94 proc. prac związanych z podbudową i układaniem warstw asfaltowych. Równolegle trwają roboty na drogach dojazdowych oraz w obrębie Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) w Nienadówce i Stobiernej — zaawansowanie prac na drogach obsługujących przyległy teren sięga około 70 proc.

Prace przy obiektach inżynierskich, od 22.07 utrudnienia

W ramach inwestycji przebudowywanych jest 20 obiektów inżynierskich. Do najważniejszych należy estakada w Nienadówce, gdzie prowadzone są roboty przy ustroju nośnym oraz murze oporowym — tu zaawansowanie wynosi około 50 proc. Właśnie w tym miejscu od 22 lipca (środa) obowiązywać będzie zawężenie jezdni po lewej stronie drogi ekspresowej S19 oraz ograniczenie prędkości do 40 km/h. Utrudnienia wiążą się z budową ekranu akustycznego i bariery energochłonnej oraz rozbiórką nawierzchni w miejscu poszerzenia drogi.

Blisko zakończenia są natomiast prace na dwóch wiaduktach w Stobiernej, gdzie zaawansowanie osiągnęło już 98 proc. Jeden z tych obiektów pełnić będzie dodatkowo funkcję przejazdu gospodarczego oraz przejścia dla zwierząt średnich.

Reklama

Wykonawca rozbudowuje również przejścia dla zwierząt i płazów, przepusty hydrologiczno-ekologiczne oraz przejazdy gospodarcze. Na większości z nich zaawansowanie robót przekracza 90 proc.

Zaawansowane prace branżowe

Zakończono już większość robót przy przebudowie sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacji sanitarnej. Budowa kanalizacji deszczowej jest zaawansowana w 97 proc. Sfinalizowano także przebudowę kolizji energetycznych, a montaż oświetlenia drogowego osiągnął 95 proc. Jednocześnie prowadzone są prace wykończeniowe — m.in. montaż barier energochłonnych, ekranów akustycznych i ogrodzeń, a także zagospodarowanie terenów zielonych.

Wsparcie z Funduszy Europejskich

Budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku Sokołów Małopolski Północ – Jasionka otrzymała dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS). Wartość inwestycji przekracza 355,6 mln zł, z czego 166,9 mln zł stanowi wkład ze środków Unii Europejskiej.

Odcinek stanowi część międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia, biegnącego przez Europę Środkowo-Wschodnią. Realizacja inwestycji poprawi bezpieczeństwo ruchu, komfort podróży oraz dostępność regionu w ramach transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nowy konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii dziecięcej

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul powołała na pięcioletnią kadencję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii dziecięcej. Po raz kolejny został nim lek. med. Jerzy Machowski, które pełnił tę funkcję w latach 2019 –...

Podkarpacie

Do łańcuckiego zamku wracają ułańskie pokazy turniejowe

ŁAŃCUT. Do Muzeum-Zamku w Łańcucie powracają pokazy turniejowe, realizowane przez Stowarzyszenie Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów. Najbliższe wydarzenie już w dniach 11 i 12 maja.

Podkarpacie

Poranny wypadek na DW877 w Biedaczowie. 1 osoba w szpitalu

PODKARPACIE. Dziś rano, na DW877 w Biedaczowie zderzyły się dwa samochody. W wypadku ucierpiał 40-letni kierowca, który został przewieziony do szpitala.

Podkarpacie

Jechał autostradą A4 pod prąd, nie miał uprawnień

PODKARPACIE. 57-letni mieszkaniec Stalowej Woli odpowie przed sądem za rażące naruszenie przepisów drogowych. Mężczyzna jechał skuterem na autostradzie A4 pod prąd. Okazało się również, że nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Podkarpacie

Utrudnienia na moście Olchowieckim w Sanoku. 88-latek wjechał w barierę energochłonną

SANOK. 88-letni kierowca opla, najprawdopodobniej zasłabł i wjechał barierę energochłonną na moście Olchowieckim w Sanoku. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DW871 w Stalach. Nie żyje 49-letni motocyklista

PODKARPACIE. W miejscowości Stale doszło do zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym. Kierujący jednośladem zginął na miejscu.

Podkarpacie

Przyjechała po piwo na stację paliw. Była tak pijana, że miała problem z wyjazdem

PODKARPACIE. 3,5 promila wydmuchała 51-letnia kobieta, która przyjechała na stację benzynową po piwo, a gdy chciała odjechać, nie była w stanie wrzucić biegu. Grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Reklama