Rzeszów - Czwartek, 31.07.2025
Reklama

Podkarpacie gotowe na zimę

Dodano:

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
PODKARPACIE. O przygotowaniach do okresu zimowego w naszym województwie rozmawiali wczoraj członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Podczas corocznego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart zapewniła, że służby i jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są dobrze przygotowane do nadchodzącego sezonu zimowego. 

Na posiedzeniu zostały omówione działania organizacyjno-logistyczne i prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. – Sezon zimowy wymaga od nas szerokiej współpracy w zakresie przygotowania i reagowania na zagrożenia, również ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną – powiedziała wojewoda.

Członkowie WZZK odnieśli się m.in. do kwestii związanych z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, do prowadzonych przez policję działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, stanu infrastruktury przeciwpowodziowej, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg i kolei, a także działalności inspekcyjno-kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych.

Podczas spotkania poruszony został także temat pomocy osobom zagrożonym w wyniku warunków zimowych. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje obecnie 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, w tym pięć schronisk dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi, cztery noclegownie oraz trzy ogrzewalnie. Placówki dysponują łącznie 874 miejscami stałymi, natomiast w przypadku szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo w sumie 87 osób.
Reklama
Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna całodobowa infolinia. Pod numerem 987 będzie można uzyskać informacje o placówkach gotowych do przyjęcia osób potrzebujących, a także zgłosić potrzebę udzielenia im pomocy.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec przekazał natomiast dane dotyczące działania jednostek PSP na terenie Podkarpacia. – Zadania, które będą realizować strażacy to m. in. usuwanie nawisów śnieżnych i lodowych z dachów budynków, udrażnianie ciągów komunikacyjnych, dostarczanie żywności do osób, które zostaną odcięte w wyniku obfitych opadów śniegu czy usuwanie zatorów lodowych. Komendant podkreślił, że sezon grzewczy to także okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach –  najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Poranny wypadek na A4 w kierunku Rzeszowa. Zderzenie osobówki w lawetą

PODKARPACIE. Dziś rano, na 606 km autostrady A4 w kierunku Rzeszowa, doszło do zderzenia dwóch pojazdów. W zdarzeniu poszkodowana została jedna osoba.

Podkarpacie

Od 1 lipca wspólny bilet na autobusy ZG PKS i pociągi Polregio

PODKARPACIE. Związek Gmin „PKS” i Polregio podpisały porozumienie o współpracy, którego efektem jest wprowadzenie wspólnego biletu. Jest to inicjatywa Województwa Podkarpackie, które w znacznym stopniu finansuje tę usługę.

Podkarpacie

Nocny wypadek na autostradzie A4. Pojazdy zapaliły się, jedna osoba ranna

PODKARPACIE. Do groźnego wypadku doszło dziś w nocy na autostradzie A4 w województwie podkarpackim. Samochód dostawczy zderzył się z motorowerem. Obydwa pojazdy stanęły w płomieniach. Poważnie ranny został kierujący jednośladem.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW! W poniedziałek upały i burze na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II dotyczące upału oraz burz, jakie prognozowane są na terenie Podkarpacia.

Podkarpacie

Dodatkowa akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o dodatkowej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Podkarpacie

Postęp prac na S19 Babica – Jawornik. Powstaje tu najwyższa estakada w Polsce

PODKARPACIE. Od zakończenia przerwy zimowej, tempo prac na budowie drogi ekspresowej S19 między Babicą a Jawornikiem znacznie przyspieszyło. Roboty prowadzone są w każdej branży. Zaawansowanie prac wynosi blisko 50 proc.

Podkarpacie

Podkarpackie Święto Miodu już po raz dwudziesty

PODKARPACIE. "Wczoraj, dziś i jutro pszczelarstwa na Podkarpaciu" - pod takim hasłem odbędzie się jubileuszowa XX. edycja Podkarpackiego Święta Miodu.

Podkarpacie

Nad Jeziorem Solińskim będzie bezpieczniej. Bieszczadzkie Pogotowie ma własną motorówkę

PODKARPACIE. 4 czerwca 2025 r. odbyło się wodowanie nowego ambulansu wodnego, który w sezonie letnim będzie wykorzystywany na Jeziorze Solińskim przez Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe.

Reklama