Rzeszów - Czwartek, 22.01.2026
Reklama

Podkarpacki Lekarz Weterynarii apeluje do właścicieli zwierząt: Dbajmy o nie - one same nie poproszą o pomoc

Dodano: 21.01.2026 r. / Redakcja

fot. Pixabay
fot. Pixabay

PODKARPACIE. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystosował apel o zapewnienie humanitarnych warunków bytowych zwierząt w  okresie zimowym. „Dbajmy o nie — one same nie poproszą o pomoc” – czytamy w dokumencie.

Podkarpacki Lekarz Weterynarii zaznacza, że okres zimowy to szczególnie trudny czas dla zwierząt, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz. Niskie temperatury, wilgoć, śnieg i wiatr mogą stanowić realne zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.

Reklama

„Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel ma prawny obowiązek zapewnienia zwierzęciu ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, odpowiedniego pożywienia oraz stałego dostępu do wody” – czytamy w apelu Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotyczącym zapewnieniu humanitarnych warunków bytowych zwierząt w czasie zimy.

W apelu wyszczególniono najważniejsze zasady opieki nad zwierzętami zimą:

  • zapewnienie stałego dostępu do świeżej, niezamarzniętej wody;
  • podawanie wysokokalorycznego pożywienia, dostosowanego do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego;
  • zagwarantowanie ciepłego, suchego i szczelnego schronienia, chroniącego przed wiatrem i wilgocią;
  • niedopuszczanie do kontaktu metalowych elementów obroży lub łańcucha z ciałem zwierzęcia;
  • umożliwienie swobodnego ruchu oraz – w miarę możliwości – udostępnianie zwierzętom ciepłych pomieszczeń nocą;
  • pamiętanie o wolno żyjących kotach, ptakach oraz zwierzętach bezdomnych, m.in. poprzez zapewnienie im schronienia i wody;
  • w przypadku silnych mrozów – niepozostawianie zwierząt na zewnątrz, szczególnie starszych i chorych.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Najpierw wszedł przez balkon. Kiedy wtargnął do sypialni zadał kilka ciosów nożem

PODKARPACIE. Napastnik może odpowiadać za popełnione czyny jak dorosły.

Podkarpacie

163 mln zł na budowę, przebudowę i remonty dróg. 26 lipca ruszył nabór wniosków

PODKARPACIE. Termin składania wniosków mija po 26 sierpnia 2019 r.

Podkarpacie

Pijany kierowca quada potrącił matkę z 14-miesięcznym synem

TARNOBRZEG. Pokrzywdzona oraz jej 14-miesięczny synek trafili do szpitala.

Podkarpacie

Granty dla organizacji zachęcających seniorów do aktywności

RZESZÓW. 20000 zł – tyle wynosi pula nagród w tegorocznej edycji konkursu.

Podkarpacie

Budżety Podkarpackich miast. Rzeszów w czołówce wydatków na inwestycje

PODKARPACIE. Najwięcej procentowo z wydatków ogółem na inwestycje przeznaczył Rzeszów, a najmniej Tarnobrzeg.

Podkarpacie

Pijana matka wiozła autem trójkę dzieci. Kobieta miała ponad 1,5 promila alkoholu

RZESZÓW. W aucie z kobietą podróżował również pijany mąż.

Reklama