Rzeszów - Piątek, 01.08.2025
Reklama

Premier Mateusz Morawicki odwiedził Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Dodano:

fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
PODKARPACIE. 9 lutego, premier Mateusz Morawiecki oraz szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński spotkali się w Huwnikach (k. Przemyśla) z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Straży Granicznej.

Placówka SG w Huwnikach położona ok. 22 kilometry na południe od Przemyśla odpowiada za 13-kilometrowy odcinek polsko-ukraińskiej granicy. Przy placówce znajduje się lotnisko dla śmigłowców, na którym stacjonują dwa helikoptery Kania. Śmigłowce wspierają działania związane w zapobieganiem nielegalnej migracji oraz z walką z przemytem.

Wizyta delegacji w Huwnikach rozpoczęła się od odprawy z kardą kierowniczą Bieszczadzkiego Oddziału SG. Komendant oddziału płk SG Robert Rogoz, który przedstawił zakres zadań realizowanych przez oddział, jego specyfikę, obszar działania oraz zidentyfikowane zagrożenia. Kolejnym punktem było spotkanie Premiera oraz Ministrów z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału SG, podczas którego rozmawiano m.in. o realiach służby w bezpośredniej ochronie granicy państwowej.

"Polska jest dzisiaj przedmurzem dla wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw, a Straż Graniczna jest obrońcą naszych granic. Wasza praca jest pracą dla wszystkich obywateli, pracą dla Polski. Bardzo serdecznie chcę za to podziękować. Jesteśmy z was dumni” – mówił premier Mateusz Morawiecki. Szef MSWiA podkreślił, że "tak spektakularne osiągnięcia jeżeli chodzi o walkę z przestępczością i przemytem, to przede wszystkim zasługa tego, że ta formacja staje się jedną z najnowocześniejszych w Europie."
Reklama
Zwrócono uwagę na stale modernizowane i rozbudowywane specjalistyczne zaplecze logistyczne oraz sprzętowe, wykorzystywane przez Straż Graniczą. Do Bieszczadzkiego Oddziału SG w ramach Program Modernizacji Służb Mundurowych oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ostatnich miesiącach trafiło m.in. kilkadziesiąt nowych pojazdów patrolowych, terenowych i obserwacyjnych, kamery termowizyjne oraz gogle noktowizyjne, na terenie komendy oddziału w Przemyślu budowana jest nowoczesna strzelnica szkoleniowa. Również dzięki tym inwestycjom od października tego roku w Placówce SG w Huwnikach stacjonować będzie nowy śmigłowiec Airbus Helicopters H-135.

W ostatniej części wizyty delegacja udała się na odcinek  tzw. zielonej granicy. Premier oraz Ministrowie spotkali się m.in. z funkcjonariuszami pełniącymi służbę w formie patrolu z psem służbowym. Odwiedzono także punkt obserwacyjny w Kalwarii Pacławskiej, gdzie zaprezentowano pojazd obserwacyjny wyposażony w kamerę termowizyjną, wykorzystywany do zabezpieczenia granicy w porze dziennej oraz nocnej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Wiemy, kto wybuduje rampy do odśnieżania tirów przy S19 oraz A4 na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała firmę, która zajmie się zaprojektowaniem, a później budową ramp do odśnieżania samochodów ciężarowych na terenie Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) zlokalizowanych przy drodze ekspresowej S19...

Podkarpacie

Poranny wypadek na A4 w kierunku Rzeszowa. Zderzenie osobówki w lawetą

PODKARPACIE. Dziś rano, na 606 km autostrady A4 w kierunku Rzeszowa, doszło do zderzenia dwóch pojazdów. W zdarzeniu poszkodowana została jedna osoba.

Podkarpacie

Od 1 lipca wspólny bilet na autobusy ZG PKS i pociągi Polregio

PODKARPACIE. Związek Gmin „PKS” i Polregio podpisały porozumienie o współpracy, którego efektem jest wprowadzenie wspólnego biletu. Jest to inicjatywa Województwa Podkarpackie, które w znacznym stopniu finansuje tę usługę.

Podkarpacie

Nocny wypadek na autostradzie A4. Pojazdy zapaliły się, jedna osoba ranna

PODKARPACIE. Do groźnego wypadku doszło dziś w nocy na autostradzie A4 w województwie podkarpackim. Samochód dostawczy zderzył się z motorowerem. Obydwa pojazdy stanęły w płomieniach. Poważnie ranny został kierujący jednośladem.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW! W poniedziałek upały i burze na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II dotyczące upału oraz burz, jakie prognozowane są na terenie Podkarpacia.

Podkarpacie

Dodatkowa akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o dodatkowej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Podkarpacie

Postęp prac na S19 Babica – Jawornik. Powstaje tu najwyższa estakada w Polsce

PODKARPACIE. Od zakończenia przerwy zimowej, tempo prac na budowie drogi ekspresowej S19 między Babicą a Jawornikiem znacznie przyspieszyło. Roboty prowadzone są w każdej branży. Zaawansowanie prac wynosi blisko 50 proc.

Podkarpacie

Podkarpackie Święto Miodu już po raz dwudziesty

PODKARPACIE. "Wczoraj, dziś i jutro pszczelarstwa na Podkarpaciu" - pod takim hasłem odbędzie się jubileuszowa XX. edycja Podkarpackiego Święta Miodu.

Reklama