Rzeszów - Sobota, 07.02.2026
Reklama

Próbne obciążenie pali pod wiadukt na S19 Dukla - Barwinek

Dodano: 05.02.2026 r. / Redakcja

PODKARPACIE. Na jednym z czterech wiaduktów powstających na budowanym odcinku drogi ekspresowej S19 Dukla – Barwinek, przeprowadzono próbne obciążenia pali wielkośrednicowych. Każdy z pali został obciążony siłą oko 520 ton. Całą operacja zajęła około 20 godzin.

Testy były wykonywane na wiadukcie w miejscowości Cergowa. Obiekt ten jest jednym z czterech powstających na budowanym odcinku S19 Dukla – Barwinek.

- Pod obiektem WS 2/3 w Cergowej wykonaliśmy 40 pali wielkośrednicowych o średnicy 1 metra, a 4 z nich przeszły właśnie statyczne próby obciążeniowe na wciskanie. Badanie pojedynczego pala trwa około 4–5 godzin, dlatego komplet prób dla całego obiektu zajął około 20 godzin. Każdy z pali został obciążony siłą 5177 kN, czyli ok. 520 ton - przekazała Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskie oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Celem badań jest weryfikacja rzeczywistej nośności fundamentów palowych. - Próba polega na stopniowym obciążaniu głowicy pala oraz jednoczesnym pomiarze jego osiadania, co pozwala ocenić zachowanie fundamentu pod obciążeniem – wyjaśnia Joanna Rarus.

Ponad 18 kilometrów, ponad 20 obiektów inżynierskich

Jest to jeden z trudniejszych fragmentów drogi ekspresowej S19 pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych.

Odcinek ten będzie miał ponad 18 kilometrów. Powstanie na nim ponad 20 obiektów inżynierskich. W ciągu trasy głównej będzie to 15 estakad, z których najdłuższa będzie miała aż 1100 m długości i a wysokość filarów sięgnie ok. 27 m od poziomu terenu. Powstanie również siedem mostów, cztery wiadukty drogowe, pięć przejść dla zwierząt (trzy dla zwierząt małych, jedno dla zwierząt średnich, jedno dla zwierząt dużych), a także szereg obiektów w ciągu poprzecznych oraz dodatkowych jezdni.

Reklama

Na odcinku powstanie węzeł Barwinek zlokalizowany w miejscu połączenia drogi ekspresowej S19 z istniejącą DK19.

Ponadto droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne. Powstaną również cztery miejsca do kontroli i ważenia pojazdów.

Wykonawcą inwestycji o wartości ponad 1,5 mld zł jest firma Polaqua. Zakończenie prac planowane jest w II kwartale 2027 r.

Poniżej możecie zobaczyć wizualizację budowanego odcinka:

Dofinansowanie projektu

Budowa odcinka S19 Dukla – Barwinek współfinansowana jest w ramach instrumentu Łącząc Europę (CEF 2) w ramach umowy GDDKiA z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Dofinansowanie wynosi 85 proc., czyli 326,161 490 mln euro.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragedia nad zalewem Podwolina w Nisku. Utonął 22-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności utonięcia.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Rudzie. Nie żyje 21-letni kierowca

PODKARPACIE. Młody kierowca zjechał z drogi, kilkukrotnie dachował i uderzył w betonowy przepust. Pomimo reanimacji, zmarł.

Podkarpacie

W ciągu DK9, DK19 i DK94 powstaną chodniki

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę chodników w Lutczy (DK19), w Ropczycach (DK94) oraz na odcinku Zarębki – Kolbuszowa (DK9). 

Podkarpacie

W długi weekend więcej policjantów na podkarpackich drogach

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci już dziś rozpoczęli wzmożone działania w związku z długim weekendem.

Podkarpacie

Perony na stacji Ropczyce zostaną przebudowane

PODKARPACIE. Dzięki przebudowie stacja zyska lepszą funkcjonalność. 

Podkarpacie

Rusza budowa kolejnych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

PODKARPACIE. Lada dzień rozpocznie się budowa nowych przystanków na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz z Rzeszowa w stronę Kolbuszowej.

Podkarpacie

Burze nad Podkarpaciem. Ponad 60 interwencji strażaków

PODKARPACIE. W czwartek  podkarpaccy strażacy odnotowali ponad 60 interwencji z powodu burz, które przechodziły nad województwem podkarpackim. Na szczęście nikt nie został ranny.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 60 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim w ciągu ostatniego tygodnia.

Reklama