Rzeszów - Wtorek, 19.05.2026
Reklama

Ruszył przetarg na rozbudowę DK73 między Pilznem a Brzostkiem

Dodano: 18.05.2026 r. / Redakcja

DK73, fot. GDDKiA
DK73, fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała do publikacji ogłoszenie o przetargu na modernizację ponad 9-kilometrowego fragmentu DK73 Pilzno – Brzostek.

Inwestycja będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj. Wykonawca będzie miał 39 miesięcy na jej zakończenie.

- W pierwszej kolejności opracuje dokumentację projektową oraz uzyska wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, w tym pozwolenie na budowę (tj. decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji - ZRID). Następnie wykona prace budowlane – przekazała Joanna Rarus, rzecznik prasowy GDDKiA.

Inwestycja będzie realizowana w istniejącym śladzie drogi krajowej nr 73, która przebiega przez gminy Pilzno (Strzegocice, Bielowy i Jaworze Górne) oraz Brzostek (Krzemienica Dolna i Zawadka Brzostecka). Przebudowywany 9-kilometrowy odcinek zostanie dostosowany do parametrów drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego).
Nawierzchnia drogi zostanie wzmocniona w taki sposób, aby mogły po niej bezpiecznie poruszać się pojazdy, których nacisk na jedną oś wynosi do 11,5 tony.

W ramach zadanie przebudowanych zostanie10 skrzyżowań, 3 mosty i 21 przepustów. Powstanie ponad 13 km ciągów pieszo-rowerowych i 17 zatok autobusowych.

Most w Bielowach nad rzeką Słotówką zostanie rozebrany. W jego miejsce powstanie nowa przeprawa o odpowiedniej na obecne przepisy nośności i parametrach użytkowych.
Stan techniczny mostu w Jaworzu Górnym oceniany jest jako dobry. Powstanie przy nim kładka pieszo-rowerowa, która ma zapewnić ciągłość ruchu dla niezmotoryzowanych. Takie same prace wykonane zostaną na moście na Kamienicy.

Reklama

- Plan rozbudowy dostosowaliśmy do lokalnych uwarunkowań. Na odcinkach o zwartej zabudowie, gdzie nie dało się zaprojektować dodatkowych jezdni bez kosztownych i uciążliwych wyburzeń, zaplanowaliśmy pas wielofunkcyjny o szerokości 3,5 m. Umożliwi on bezkolizyjne skręcanie w lewo oraz poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu. Tam, gdzie było na to miejsce, wybudujemy dodatkowe drogi do obsługi ruchu lokalnego, a trasa główna powstanie w układzie 1+1, czyli po jednym pasie w obu kierunkach – wyjaśnia Joanna Rarus.

Odcinkiem DK73 między Pilznem a Brzostkiem codziennie przejeżdża blisko 11 tys. pojazdów. Planowana rozbudowa poprawi przepustowość trasy, skróci czas przejazdu oraz dostosuje nawierzchnię do ruchu ciężkiego. Inwestycja zwiększy także bezpieczeństwo i komfort mieszkańców oraz uporządkuje ruch pieszy i rowerowy.

Przebudowa tego fragmentu DK 73 jest częścią większego projektu modernizacji tej drogi krajowej od Pilzna do Jasła, obejmującego również budowę obwodnic Pilzna, Brzostku, Kołaczyc i Jasła.

- Obwodnice Jasła i Pilzna są już w realizacji. Wykonawcy prowadzą prace projektowe i przygotowują dokumenty niezbędne do złożenia do Wojewody Podkarpackiego wniosku o wydanie decyzji ZRID. Obwodnica Brzostku i Kołaczyc jest na etapie przetargu (trwa analiza i ocena ofert) – informuje rzecznika GDDKiA.

Dzięki tym inwestycjom kierowcy zyskają ok. 35 km nowoczesnej i bezpiecznej trasy.

DK73 to jedna z kluczowych dróg w regionie, łącząca autostradę A4 z Pilznem, Jasłem, a następnie – poprzez drogi krajowe nr 28 i 84 – z Krosnem, Sanokiem, Ustrzykami Dolnymi oraz przejściem granicznym z Ukrainą w Krościenku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Akt oskarżenia dla byłego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie

PODKARPACIE. Podejrzany tłumaczy się, że pieszej nie widział i został oślepiony przez nadjeżdżający z naprzeciwka samochód.

Podkarpacie

CBŚP zapobiegła porwaniu dla okupu. Jednego z podejrzanych zatrzymano na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Podkarpacie

Zmiana organizacji ruchu przy obwodnicy Sanoka

SANOK. Zmiany w organizacji ruchu potrwają ok. 1 miesiąca.

Podkarpacie

75 rocznica utworzenia Muzeum–Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W trakcie uroczystości dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Glori Artis".

Podkarpacie

Jarosławska grupa „Speed” nie próżnuje. W samym październiku przyznali 228 mandatów

JAROSŁAW. Jarosławscy policjanci wchodzący w skład grupy „Speed” pełnią służbę na terenie całego powiatu.

Podkarpacie

Już 201 przypadków zatrucia pokarmowego w Sanoku

SANOK. W sanockim szpitalu notuje się coraz więcej przypadków zarażeń pałeczkami salmonelli. 

Podkarpacie

Pobił i podpalił kobietę. Powód: 35-latka miała mu ukraść pieniądze

MIELEC. Dzień wcześniej kobieta spożywając alkohol z 29-latkiem, miała mu ukraść pieniądze.

Reklama