Rzeszów - Poniedziałek, 12.05.2025
Reklama

W Jarosławiu powstaje mural poświęcony bohaterom wojennym

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
PODKARPACIE. W Jarosławiu powstaje blisko 100-metrowy mural poświęcony lotnikom Ziemi Jarosławskiej walczącym w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie podczas II Wojny Światowej.

Mural poświęcony bohaterskim lotnikom z naszego regionu, jest częścią projektu „Przestrzeń Dziedzictwa” realizowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, w ramach którego w województwie podkarpackim tworzone są murale tematyczne dedykowane kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie.

Wielkoformatowe malowidło powstaje na elewacji budynku Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ulicy Świętego Ducha 1 w Jarosławiu.
Reklama
Autorem projektu i jednocześnie wykonawcą muralu jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Michał Węgrzyn.

Impulsem do powstania muralu jest przypadająca na 2020 rok 80. rocznica Bitwy o Anglię, a przede wszystkim chęć przypomnienia i utrwalenia w świadomości społecznej dokonań lotników pochodzących z Ziemi Jarosławskiej, którzy w ramach Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i różnych formacji RAF walczyli podczas II wojny światowej z Niemcami.

Oficjalne odsłonięcie malowidła nastąpi 19 października 2020 r. o godzinie 10.00 przy ul. Świętego Ducha 1. Po uroczystości organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy oraz sesję popularnonaukową, w których powstanie zaangażowani byli także członkowie grupy Historia i Zagadki Jarosławia i Okolic, a wieczorem na koncert.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW dla Podkarpacia. W czwartek burze, ulewny deszcz i wiatr

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne w tym tygodniu ostrzeżenie przed burzami, jakie spodziewane są na Podkarpaciu. Burzom będzie towarzyszył silny wiatr, deszcz oraz miesiącami grad.

DACHOWANIE FIATA

Tragiczny wypadek w Goliszowcu. Nie żyje 20-letni kierowca

PODKARPACIE. Na trasie z Goliszowca do Rzeczycy Długiej w powiecie stalowowolskim doszło do tragicznego wypadku. 20-letni kierowca fiata stracił panowanie nad autem i dachował. Niestety, zmarł w szpitalu. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego...

BURZE, WIATR i ULEWNY DESZCZ!

IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla całego woj. podkarpackiego

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z prognozowanymi burzami na terenie całego województwa podkarpackiego.

ŚMIERTELNY WYPADEK

Dachowanie samochodu na DW881 w Medyni Głogowskiej. 1 osoba nie żyje

MEDYNIA GŁOGOWSKA. Na drodze wojewódzkiej nr 881 w Medyni Głogowskiej dachował samochód, którym podróżowały trzy osoby. Wszystkie trafiły do szpitala. Niestety jedna z nich, 87-letnia pasażerka zmarła.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

Będzie bezpieczniej dla pieszych na DK9 w Głogowie Małopolskim

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponownie ogłosiła przetarg na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na DK9 w Głogowie Małopolskim. Inwestycja wykonana zostanie w systemie projektuj-buduj.

ZDERZENIE TRZECH POJAZDÓW

Śmiertelny wypadek na DK9 w Jadachach. Nie żyją dwie osoby

PODKARPACIE. Trzy samochody zderzyły się w Jadachach. W wypadku zginęły dwie osoby, kolejne dwie trafiły do szpitali w Tarnobrzegu i Nowej Dębie.

DROGIE ZDJĘCIE

Mandaty za selfie ze słupem granicznym

PODKARPACIE. 9 turystów, którzy ulegli pokusie zrobienia sobie zdjęcia ze słupem granicznym, zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy straży granicznej. Sześciu zostało ukaranych mandatem, a trójkę pouczono.

Podkarpacie

Będzie bezpieczniej na 10 przejazdach kolejowych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na dziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych w województwie podkarpackim wymienione zostaną urządzenia sterowania ruchem i telekomunikacji. Wartą blisko 10 mln zł inwestycję zrealizuje firma Jarex Sp. z o.o. na zlecenie PLK SA. Prace...

Reklama