Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Wybrano wykonawcę obwodnicy Brzostku i Kołaczyc

Dodano: 11.08.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73. Najkorzystniejsza ofertę złożyła spółka PORR.

Do przetargu wpłynęło dziesięć ofert. Ich wartość wahała się między 406 a 555 mln zł. Spółka która zwyciężyła w przetargu zaproponowała realizację inwestycji za prawie 434 mln zł.
Przy wyborze najkorzystniejszej oferty pod uwagę brane były trzy kryteria oceny: cena (60 proc.) przedłużenie okresu gwarancji jakości: na ekrany akustyczne wraz z ich elementami (20 proc.) oraz na obiekty mostowe wraz ich z wyposażeniem (20 proc.).

Obwodnica Brzostku i Kołaczyc będzie miała długość ok. 13,4 km. Rozpoczynać się będzie na DK73 w miejscowości Zawadka Brzostecka, a kończyć w Krajowicach. Droga przebiegać będzie po zachodniej stronie drogi krajowej nr 73.

Reklama

W ramach zadania wybudowane zostaną obiekty inżynierskie oraz skrzyżowania jednopoziomowe. Konieczna będzie również przebudowa istniejących dróg w zakresie kolizji z obwodnicą. Wykonawca przebuduje także kolidującą infrastrukturę techniczną, wybuduje drogi dojazdowe oraz urządzenia ochrony środowiska. Powstanie również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo, na dwóch odcinkach obwodnicy, korpus drogi będzie pełnił funkcję wału przeciwpowodziowego o łącznej długości ok. 2,1 km.

Zgodnie z założeniem, prace projektowe i roboty budowlane zostaną ukończone w ciągu 39 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu realizacji robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca). Przy braku odwołań od wyboru i sprawnym przeprowadzeniu wszelkich formalności przed zawarciem kontraktu kierowcy skorzystają z obwodnicy w 2029 r.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, głównym celem budowy obwodnicy Brzostku i Kołaczyc jest wyprowadzenie ruchu z obu miejscowości. Dzięki tej drodze oraz przygotowywanej przebudowie istniejącego odcinka DK73 pomiędzy Pilznem a Brzostkiem oraz obwodnicami Jasła i Pilzna spowodują, kierowcy zyskają ok. 35 kilometrów wygodnej i bezpiecznej trasy, w dwóch trzecich poprowadzonej nowym śladem. Co ważne, poprawi się również przepustowość i bezpieczeństwo na całym ciągu DK73.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Pędził z prędkością 123 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

20-letni mężczyzna stracił prawo jazdy na trzy miesiące, zastał ukarany mandatem i punktami karnymi.

Podkarpacie

Koronawirus. 6 nowych przypadków na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [25.03.2020]

PODKAPRACIE. 4 kolejne zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu, potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

Podkarpacie

Ponad 434 tys. osób otrzyma "trzynastki" na Podkarpaciu. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że dotrą na czas

PODKAPRACIE. W kwietniu rusza wypłata dodatkowych świadczeń dla rencistów i emerytów, tzw. trzynastek. Jak zapewnia ZUS i Poczta Polska „wszystkie świadczenia dotrą do uprawnionych na czas”.

Podkarpacie

Rząd wprowadził nowe ograniczenia w związku z koronawirusem

Nowe obostrzenia dotyczą przede wszystkim zakazu swobodnego przemieszczania się oraz zgromadzeń publicznych...

Podkarpacie

Samorząd województwa podkarpackiego przekaże 330 mln zł na walkę z koronawirusem

Samorząd województwa zdecydował o przekazaniu środków finansowych na  przeciwdziałanie epidemii koronawirusa z RPO-WP na lata 2014-2020.

Podkarpacie

Koronawirus. 30 przypadek na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [23.03.2020]

PODKARPACIE. Zakażony to starszy mężczyzna z powiatu stalowowolskiego, który aktualnie jest hospitalizowany. 

Podkarpacie

Koronawirus. 7 nowych przypadków na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [24.03.2020]

PODKARPACIE. Już 37 osób zakażonych koronawirusem SARS-COV-2 w województwie podkarpackim. Dziś potwierdzono kolejne 7 przypadków, w tym 4 z powiatu rzeszowskiego.

Podkarpacie

Pomimo zakazu, lokal był otwarty dla klientów

Kolbuszowscy policjanci dwukrotnie interweniowali w miniony weekend w jednej z restauracji na terenie gminy Cmolas. Lokal, pomimo obowiązującego zakazu, był otwarty dla klientów. 

Reklama