Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Wybrano wykonawcę obwodnicy Brzostku i Kołaczyc

Dodano: 11.08.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73. Najkorzystniejsza ofertę złożyła spółka PORR.

Do przetargu wpłynęło dziesięć ofert. Ich wartość wahała się między 406 a 555 mln zł. Spółka która zwyciężyła w przetargu zaproponowała realizację inwestycji za prawie 434 mln zł.
Przy wyborze najkorzystniejszej oferty pod uwagę brane były trzy kryteria oceny: cena (60 proc.) przedłużenie okresu gwarancji jakości: na ekrany akustyczne wraz z ich elementami (20 proc.) oraz na obiekty mostowe wraz ich z wyposażeniem (20 proc.).

Obwodnica Brzostku i Kołaczyc będzie miała długość ok. 13,4 km. Rozpoczynać się będzie na DK73 w miejscowości Zawadka Brzostecka, a kończyć w Krajowicach. Droga przebiegać będzie po zachodniej stronie drogi krajowej nr 73.

Reklama

W ramach zadania wybudowane zostaną obiekty inżynierskie oraz skrzyżowania jednopoziomowe. Konieczna będzie również przebudowa istniejących dróg w zakresie kolizji z obwodnicą. Wykonawca przebuduje także kolidującą infrastrukturę techniczną, wybuduje drogi dojazdowe oraz urządzenia ochrony środowiska. Powstanie również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo, na dwóch odcinkach obwodnicy, korpus drogi będzie pełnił funkcję wału przeciwpowodziowego o łącznej długości ok. 2,1 km.

Zgodnie z założeniem, prace projektowe i roboty budowlane zostaną ukończone w ciągu 39 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu realizacji robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca). Przy braku odwołań od wyboru i sprawnym przeprowadzeniu wszelkich formalności przed zawarciem kontraktu kierowcy skorzystają z obwodnicy w 2029 r.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, głównym celem budowy obwodnicy Brzostku i Kołaczyc jest wyprowadzenie ruchu z obu miejscowości. Dzięki tej drodze oraz przygotowywanej przebudowie istniejącego odcinka DK73 pomiędzy Pilznem a Brzostkiem oraz obwodnicami Jasła i Pilzna spowodują, kierowcy zyskają ok. 35 kilometrów wygodnej i bezpiecznej trasy, w dwóch trzecich poprowadzonej nowym śladem. Co ważne, poprawi się również przepustowość i bezpieczeństwo na całym ciągu DK73.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Urządzili sobie rajd na boisku szkolnym. Straty oszacowano na 7 tys. zł

PODKARPACIE. Sprawcy odpowiedzą za zniszczenie mienia.

Podkarpacie

Tragedia na torach w centrum Mielca. Nie żyje 70-letni mężczyzna

MIELEC. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj przy ul. Głowackiego. Szynobus śmiertelnie potrącił 70-letniego mężczyznę.

Podkarpacie

"Koduj z Gigantami" - ponad 25 tysięcy dzieci i młodzieży już programuje w stylu retro

Dzieci i młodzież z całej Polski już wyruszyły w przeszłość śladami najpopularniejszych gier razem z Gigantami Programowania!

Podkarpacie

181 mln zł dla Podkarpacia z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, 30 mln zł na Wisłokostradę

PODKARPACIE. W naszym regionie dofinansowanych zostanie 106 zadań, będzie to łącznie 185 km nowych i wyremontowanych dróg. 30 mln zł przeznaczone zostanie na budowę tzw. „Wisłokostrady” w Rzeszowie.

Podkarpacie

Pędził przez Tarnobrzeg 138 km/h. Interweniowała grupa SPEED

TARNOBRZEG. Mandat z wysokości 2500 zł, punkty karne i utrata prawa jazdy na 3 miesiące – to kara jaką poniósł 23-letni kierowca jaguara za brawurową jazdę ulicami Tarnobrzega.

Podkarpacie

IMGW Ostrzega! Silny mróz na Podkarpaciu, nawet do minus 20 stopni

​PODKARPACIE. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące silnego mrozu na Podkarpaciu. Dziś w nocy, w niektórych rejonach naszego województwa termometry wskażą nawet -20 stopni Celsjusza.

Podkarpacie

Nielegalne leki na potencję o wartości 5 mln zł przechwycone przez Straż Graniczną i KAS

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Sanoku oraz podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili nielegalny transport leków. 

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Mielcu. Zginęły dwie osoby

MIELEC. Wczoraj w Mielcu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Dwie osoby zginęły na miejscu, jedna została ranna i trafiła do szpitala.

Reklama