Rzeszów - Piątek, 08.08.2025
Reklama

Zakończono śledztwo ws. wypadku w Medyni Głogowskiej. Sprawcy grozi 12 lat pozbawienia wolności

Dodano:

fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów
PODKARPACIE. Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu ze skutkiem śmiertelnym Kamilowi D. grozi 12 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Łańcucie.

Do wypadku doszło 14 lipca 2019 roku w Medyni Głogowskiej. Według ustaleń śledczych cała sprawa przedstawia się następująco: Kamil D., kierując samochodem osobowym marki peugeot, wraz z trzema pasażerami poruszał się drogą W811 w miejscowości Medynia Głogowska w kierunku Sokołowa Małopolskiego. Po wyjechaniu z łuku drogi stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie doprowadził do zderzenia czołowo – bocznego z pojazdem marki daewoo matiz.

W wyniku zderzenia się tych pojazdów kierujący pojazdem daewoo matiz, pomimo podjętych działań ratunkowych, poniósł śmierć na miejscu. Pasażerowie pojazdu marki peugeot 206 z uwagi na odniesione obrażenia ciała zostali przewiezieni do placówek medycznych na terenie Łańcuta oraz Rzeszowa, przy czym stan jednego z pokrzywdzonych był ciężki.

Po rekonstrukcji wypadku drogowego, dokonanej przez biegłego sądowego wiemy, że bezpośrednią przyczyną wypadku było prowadzenie samochodu peugeot przez Kamila D. z prędkością nadmierną i niedopuszczalną, utrata kontroli nad trajektorią ruchu samochodu, a w konsekwencji zjazd samochodu na pas ruchu samochodu marki daewoo matiz. Z obliczeń dokonanych przez biegłego wynika, że prędkość początkowa samochodu marki Peugeot 206 zawierała się w przedziale 110-120  km/h, przy czym w miejscu, gdzie doszło do zdarzenia obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.
Reklama
Według biegłego, kierujący pojazdem marki daewoo matiz poruszał się z prędkością nie przekraczającą prędkości administracyjnie dopuszczalnej i była ona dostosowana do panujących warunków ruchowo – drogowych. Co więcej, po badaniu z zakresu toksykologii, stwierdzono, że w chwili wypadku drogowego kierowcy pojazdów uczestniczących w zdarzeniu byli nietrzeźwi.

Prokuratora Okręgowa w Rzeszowie poinformowała 31 stycznia, że postępowanie przygotowawcze zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Łańcucie przeciwko Kamilowi D. o przestępstwo z art. 177 § 2kk w zw. z art. 178a § 1 kk oraz o przestępstwo z art. 178a § 1 kk w zw. z art.91 § 1 kk.

Kamil D. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Wobec podejrzanego zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Przestępstwo z art,177 § 2 kk zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, sąd może orzec karę pozbawienia wolności do lat 12. Ponadto wobec sprawcy opisanego przestępstwa zachodzą przesłanki do orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
 

Źródło: Prokuratora Okręgowa w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Zderzenie trzech pojazdów na DK9 w Majdanie Królewskim

PODKARPACIE. Kolbuszowscy policjanci pracują na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem trzech pojazdów, do którego doszło na odcinku drogi krajowej nr 9 w Majdanie Królewskim.

Podkarpacie

Nowy konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii dziecięcej

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul powołała na pięcioletnią kadencję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii dziecięcej. Po raz kolejny został nim lek. med. Jerzy Machowski, które pełnił tę funkcję w latach 2019 –...

Podkarpacie

Do łańcuckiego zamku wracają ułańskie pokazy turniejowe

ŁAŃCUT. Do Muzeum-Zamku w Łańcucie powracają pokazy turniejowe, realizowane przez Stowarzyszenie Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów. Najbliższe wydarzenie już w dniach 11 i 12 maja.

Podkarpacie

Poranny wypadek na DW877 w Biedaczowie. 1 osoba w szpitalu

PODKARPACIE. Dziś rano, na DW877 w Biedaczowie zderzyły się dwa samochody. W wypadku ucierpiał 40-letni kierowca, który został przewieziony do szpitala.

Podkarpacie

Jechał autostradą A4 pod prąd, nie miał uprawnień

PODKARPACIE. 57-letni mieszkaniec Stalowej Woli odpowie przed sądem za rażące naruszenie przepisów drogowych. Mężczyzna jechał skuterem na autostradzie A4 pod prąd. Okazało się również, że nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Podkarpacie

Utrudnienia na moście Olchowieckim w Sanoku. 88-latek wjechał w barierę energochłonną

SANOK. 88-letni kierowca opla, najprawdopodobniej zasłabł i wjechał barierę energochłonną na moście Olchowieckim w Sanoku. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DW871 w Stalach. Nie żyje 49-letni motocyklista

PODKARPACIE. W miejscowości Stale doszło do zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym. Kierujący jednośladem zginął na miejscu.

Reklama