Rzeszów - Poniedziałek, 26.01.2026
Reklama

Zielone światło dla budowy S19 Domaradz - Krosno. Jest decyzja ZRID

Dodano: 24.07.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Można rozpoczynać prace przy budowie drogi ekspresowej S19 na odcinku Domaradz – Krosno. Inwestycję o wartości blisko 1,1 mld zł zrealizuje Mostostal Warszawa.

Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że wykonawca może niezwłocznie rozpocząć roboty. Równolegle rozpoczną się procedury odszkodowawcze za nieruchomości przejęte pod drogę.

– Plac budowy przekażemy wykonawcy niezwłocznie. Najpierw przeprowadzi on inwentaryzację geodezyjną, przyrodniczą oraz ocenę stanu dróg i obiektów kubaturowych. Następnie wykonane zostaną rozpoznania saperskie i zabezpieczenie terenu zgodnie z uwarunkowaniami środowiskowymi. Kolejne etapy obejmą wycinkę drzew pod nadzorem ornitologicznym, budowę dojazdów do placu budowy oraz oczyszczenie terenu po wcześniejszej wycince Lasów Państwowych – przekazała GDDKiA.

11 estakad, 8 mostów i inne obiekty

Inwestycja realizowana jest w systemie „projektuj i buduj” w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Nowa trasa o długości 12,5 km będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach oraz pas awaryjny.

Powstanie jedenaście estakad, osiem mostów, wiadukt, siedem wiaduktów drogowych w ciągu dróg poprzecznych, przepusty oraz przejścia dla zwierząt dużych, średnich i małych. Najdłuższa estakada będzie miała ok. 700 m długości i przebiegać będzie nad doliną na filarach o wysokości do 30 m.

W ramach inwestycji powstaną również dwa Miejsca Obsługi Podróżnych w miejscowości Zagórze – jedno w kierunku Barwinka, drugie w kierunku Rzeszowa. Droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD, system zarządzania ruchem, infrastrukturę ochrony środowiska oraz dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy. Przebudowane zostaną drogi poprzeczne kolidujące z inwestycją.

Nowym odcinkiem S19 pojedziemy w 2027 roku.

Via Carpatia

Reklama

S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który na Podkarpaciu docelowo będzie miał ok. 169 km długości. Obecnie kierowcy korzystają z 82 km tej trasy na odcinku Lasy Janowskie – Rzeszów Południe. Kolejne 84 km są w realizacji:

  • w budowie: Rzeszów Południe – Babica, Babica – Jawornik, Domaradz – Krosno, Krosno – Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe – Dukla, Dukla – Barwinek oraz dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Północ – Jasionka,

  • w opracowaniu dokumentacji do wniosku o ZRID: Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Radosław Wiatr został II Wicewojewodą Podkarpackim

PODKARPACIE. Z dniem 9 marca 2022 r. Radosław Wiatr objął stanowisko II Wicewojewody Podkarpackiego.

Podkarpacie

Ponad 140 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 5 osób [10.03.2022]

​PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 144 zakażenia koronawirusem.

Podkarpacie

Śmiertelne potrącenie 50-letniej kobiety na przejściu dla pieszych

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj w miejscowości Komorów w powiecie kolbuszowskim.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 170 zakażeń, 15 zgonów [9.03.2022]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 179 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [8.03.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 167 zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Nocny wypadek na autostradzie A4. Ranny 10-latek

ŁAŃCUT. Policjanci z Łańcuta wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło na autostradzie A4 w Białobrzegach. W zdarzeniu ucierpiał 10-letni chłopiec, który trafił do szpitala.

Podkarpacie

Z Wisłoki wyłowiono ciało zaginionej 30-latki

PODKARPACIE. Wczoraj w rzece Wisłoka w Dębicy znaleziono ciało zaginionej 30-letniej mieszkanki Straszęcina. Rodzina potwierdziła jej tożsamość.

Podkarpacie

Jest umowa na koncepcję programową dla kolejnej obwodnicy na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Brzostku i Kołaczyc. Inwestycja realizowana jest w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

Reklama