Rzeszów - Poniedziałek, 26.01.2026
Reklama

Zielone światło dla budowy S19 Domaradz - Krosno. Jest decyzja ZRID

Dodano: 24.07.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Można rozpoczynać prace przy budowie drogi ekspresowej S19 na odcinku Domaradz – Krosno. Inwestycję o wartości blisko 1,1 mld zł zrealizuje Mostostal Warszawa.

Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że wykonawca może niezwłocznie rozpocząć roboty. Równolegle rozpoczną się procedury odszkodowawcze za nieruchomości przejęte pod drogę.

– Plac budowy przekażemy wykonawcy niezwłocznie. Najpierw przeprowadzi on inwentaryzację geodezyjną, przyrodniczą oraz ocenę stanu dróg i obiektów kubaturowych. Następnie wykonane zostaną rozpoznania saperskie i zabezpieczenie terenu zgodnie z uwarunkowaniami środowiskowymi. Kolejne etapy obejmą wycinkę drzew pod nadzorem ornitologicznym, budowę dojazdów do placu budowy oraz oczyszczenie terenu po wcześniejszej wycince Lasów Państwowych – przekazała GDDKiA.

11 estakad, 8 mostów i inne obiekty

Inwestycja realizowana jest w systemie „projektuj i buduj” w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Nowa trasa o długości 12,5 km będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach oraz pas awaryjny.

Powstanie jedenaście estakad, osiem mostów, wiadukt, siedem wiaduktów drogowych w ciągu dróg poprzecznych, przepusty oraz przejścia dla zwierząt dużych, średnich i małych. Najdłuższa estakada będzie miała ok. 700 m długości i przebiegać będzie nad doliną na filarach o wysokości do 30 m.

W ramach inwestycji powstaną również dwa Miejsca Obsługi Podróżnych w miejscowości Zagórze – jedno w kierunku Barwinka, drugie w kierunku Rzeszowa. Droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD, system zarządzania ruchem, infrastrukturę ochrony środowiska oraz dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy. Przebudowane zostaną drogi poprzeczne kolidujące z inwestycją.

Nowym odcinkiem S19 pojedziemy w 2027 roku.

Via Carpatia

Reklama

S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który na Podkarpaciu docelowo będzie miał ok. 169 km długości. Obecnie kierowcy korzystają z 82 km tej trasy na odcinku Lasy Janowskie – Rzeszów Południe. Kolejne 84 km są w realizacji:

  • w budowie: Rzeszów Południe – Babica, Babica – Jawornik, Domaradz – Krosno, Krosno – Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe – Dukla, Dukla – Barwinek oraz dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Północ – Jasionka,

  • w opracowaniu dokumentacji do wniosku o ZRID: Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia [7.03.2022]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło  48 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim, w tym 1 ponowne zakażenie. Wyzdrowiało 181 osób. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

Podkarpacie

Policjant z Mielca przyjął uchodźców do swojego domu

MIELEC. Policjant z wydziału prewencji mieleckiej komendy, przyjął pod swój dach dwie ukraińskie rodziny.

Podkarpacie

Ponad 140 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 13 osób [4.03.2022]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 143 zakażenia koronawirusem, w tym 16 ponownych zakażeń. Zmarło 13 osób (12 z nich miało choroby współistniejące). Przybyło 194 ozdrowieńców.

Podkarpacie

Wykoleił się pociąg z uchodźcami z Ukrainy

PODKARPACIE. Jadący z Krościenka do Tarnowa pierwszy pociąg ewakuacyjny z uchodźcami z Ukrainy wykoleił się. Pociąg przewoził około 250 osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [3.03.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 168 zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu, w tym 22 ponowne zakażenia.

Podkarpacie

Podkarpacie uruchamia dodatkowe pociągi dla uchodźców z Ukrainy

PODKARPACIE. Specjalnie dla osób uciekających z Ukrainy, uruchomiona zostanie nieużywana linia kolejowa 108 z Krościenka przesz Uherce do Zagórza.

Podkarpacie

W Przemyślu ruszyło Radio RMF Ukraina

PODKARPACIE. Grupa RMF uruchomiła radio RMF Ukraina z informacjami i poradami dla uchodźców. Stacja nadaje na częstotliwościach 98,6 FM przez całą dobę i nie emituje reklam.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 200 zakażeń, 12 zgonów [2.03.2022]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 207 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim, w tym 22 ponowne zakażenia.

Reklama