Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

104 osoby ze stypendium od marszałka województwa podkarpackiego

Dodano: 11.12.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZÓW. Największą grupę stypendystów, stanowią studenci Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tym roku spośród 104 wyróżnionych studentów było 66 kobiet, które skorzystały z programu „Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego”.

Ponad 200 tys. zł trafi do najzdolniejszych studentów pierwszego roku, którzy podjęli naukę na podkarpackich uczelniach. Wsparcie zostanie wypłacone w ramach programu „Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego”.

To już VI edycja programu, z którego środki trafią w tym roku do 104 osób. Stypendia mają wspierać podnoszenie poziomu wykształcenia mieszkańców Podkarpacia oraz stymulować rozwój szkolnictwa wyższego w regionie. Program jest realizowany ze środków własnych Województwa Podkarpackiego.

„Te stypendia świadczą o waszej aktywności, waszej pracy i nauce. Cieszymy się bardzo, że wybraliście studia w województwie podkarpackim. Witamy tych, którzy przyjechali do nas z różnych stron Polski” – powiedział marszałek Władysław Ortyl, gratulując obecnym w urzędzie studentom.
Reklama
Wsparcie przysługuje studentom pierwszego roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych podejmującym po raz pierwszy studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie. Kandydaci do stypendium muszą rozpocząć studia w publicznej lub niepublicznej szkole wyższej znajdującej się na terenie województwa podkarpackiego i uzyskać co najmniej 75% punktów z egzaminu maturalnego z jednego z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, matematyka – zdanego na poziomie rozszerzonym.

Największą grupę stypendystów, stanowią studenci Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wysokość stypendium (wypłacone jednorazowo na start) w roku akademickim 2019/2020 wynosi 2000 zł. Większość z grupy 104 stypendystów, stanowiły kobiety (66 pań). Najpopularniejszym kierunkiem studiów był kierunek lekarski (37 os.) oraz lotnictwo i kosmonautyka (23 os.)
 

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski otwiera Laboratorium Sztucznej Inteligencji

RZESZÓW. 15 kwietnia 2026 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się uroczyste otwarcie Laboratorium Sztucznej Inteligencji AILAB@UR. Będzie to nowoczesny ośrodek badawczo-wdrożeniowy, który ma znacząco przyczynić się do rozwoju technologii AI w regionie...

Rzeszów

Wiosenna odsłona Podkarpackiego Bazarku już w tę sobotę

RZESZÓW. W sobotę 11 kwietnia 2026 roku, parking przy Parku Papieskim w Rzeszowie znów zamieni się w tętniące życiem targowisko pełne regionalnych smaków i lokalnych produktów. Organizatorami wydarzenia są Podkarpacki Ośrodek Doradztwa...

Rzeszów

W niedzielę utrudnienia w ruchu w Rzeszowie. Zamknięte ulice, objazdy autobusów

RZESZÓW. W niedzielę, 12 kwietnia, Rzeszów stanie się areną 19. PKO Półmaratonu Rzeszowskiego. Bieg, który ruszy spod centrum kulturalno-handlowego Millenium Hall o godz. 10:30, spowoduje czasowe utrudnienia w ruchu drogowym — część...

Rzeszów

Na os. Staroniwa powstanie Zielona Promenada

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która stworzy Zieloną Promenadę na Staroniwie, czyli przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców osiedla. Zadanie będzie realizowane w ramach ubiegłorocznego Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Skrzyżowanie ulic Ciepłowniczej i Rzecha oraz rondo Kuronia do rozbudowy

RZESZÓW. Miasto zamierza rozbudować skrzyżowanie ulic Ciepłowniczej i Rzecha oraz przekształcić rondo Kuronia w turbinowe. Przetarg na wybór firmy, która zaprojektuje obydwie inwestycje już trwa. Inwestycja ma na celu poprawę płynności ruchu...

Rzeszów

W niedzielę Półmaraton Rzeszowski. Będą utrudnienia w ruchu [TRASA]

RZESZÓW. Aż 2,5 tysiąca osób pobiegnie w 19. PKO Półmaratonie Rzeszowskim. Będą to zawodnicy zarówno z Rzeszowa, jak również z innych polskich miast oraz z zagranicy.

Rzeszów

Poranny wypadek na ul. Dąbrowskiego. 33-letnia kobieta trafiła do szpitala

RZESZÓW. 33-letnia mieszkanka Rzeszowa została potrącona na oznakowanym przejściu dla pieszych przez samochód osobowy, którym kierował 62-latek. Piesza trafiła do szpitala.

Rzeszów

Rzeszowska Straż Miejska rozpoczyna znakowanie rowerów

RZESZÓW. Straż Miejska w Rzeszowie jak co roku zachęca mieszkańców do udziału w akcji znakowania rowerów, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa jednośladów i ograniczenie ryzyka ich kradzieży.

Reklama