Rzeszów - Środa, 17.12.2025
Reklama

16. PKO Półmaraton Rzeszowski już w tą niedzielę. Pobiegną również osoby z niepełnosprawnościami [TRASA]

Dodano: 29.03.2023 r.

fot. Materiały prasowe PKO Banku Polskiego
fot. Materiały prasowe PKO Banku Polskiego
RZESZÓW. Ponad 1700 zawodników weźmie udział w szesnastej edycji PKO Półmaratonu Rzeszowskiego. Po raz pierwszy w sportowych zmaganiach wezmą również udział zawodnicy z niepełnosprawnościami - zmierzą się we frame runningu, czyli biegu z ramą. Po raz kolejny sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKO Bank Polski.

- W tym roku na starcie będzie ponad 1700 osób, wystartujemy spod Millenium Hall i co ważne, na trasie, która będzie miała ponad 21 km, będzie również Rynek rzeszowski. A na Rynku będzie się odbywał wtedy Polsko-Ukraiński Jarmark Wielkanocny. Cieszę się również, że w tym maratonie, po raz pierwszy, we frame runningu wystartują osoby z niepełnosprawnościami - zapowiada Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Trasa biegu

16. PKO Półmaraton Rzeszowski odbędzie się w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia. Zawodnicy wystartują z al. Kopisto o godz. 9, a już od godz. 7 będą mogli skorzystać z biura zawodów przy al. Rejtana, w galerii MH (obok Pizza Hut). Biuro będzie czynne również dzień wcześniej, od godz. 15 do 18.

- Po starcie pobiegniemy przez most Zamkowy, skręcimy w ul. Kilara, później biegniemy Szopena, Targową, Piłsudskiego, Grunwaldzką, Jana III Sobieskiego, Mickiewicza. Przebiegając przez Rynek, skręcimy w Słowackiego, później znów wbiegamy na Szopena, żeby wbiec na Hetmańską. Skierujemy się na ścieżkę przy Wisłoku i pobiegniemy nią aż do mostu Lwowskiego. Tam zmienimy stronę rzeki i dobiegniemy już z powrotem na al. Kopisto, do Millenium Hall - opisuje Mirosław Wierzbicki ze stowarzyszenia Rzeszów Biega, które organizuje półmaraton.


Półmaraton Rzeszowski również dla osób z niepełnosprawnościami

W tegorocznej edycji Półmaratonu Rzeszowskiego po raz pierwszy pobiegną również osoby z niepełnosprawnościami. Zmierza się one w tzw. frame runningu.
Reklama
- To efekt pracy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Szóstka” i szczególnej uwagi i pomocy władz miasta zawodnikom z niepełnosprawnością. Frame running to konkurencja paraatletyczna polegająca na bieganiu z ramą. To urządzenie osadzone na kołach ze specjalną podpórką, dzięki któremu osoby, które na co dzień mają problemy z poruszaniem się, mogą biegać - wyjaśnia Elżbieta Chmiel, prezes UKS „Szóstka”. Jak dodaje, będzie to pierwszy bieg rzeszowskich frame runnerów na tak dużym dystansie.

Akcja „Biegnę dla Gabrysia”

Paraatletyczny aspekt półmaratonu świetnie wpisuje się w trwającą od lat akcję PKO „Biegnę dla...”, w której fundacja banku pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami. W tym roku wspiera Gabrysia, 10-latka z zespołem Downa oraz rozległymi schorzeniami narządowymi.

- Wystarczy, że uczestnicy wybiorą specjalną przywieszkę i będą ją mieli w trakcie biegu. Nasza fundacja w zamian za zaangażowanie, przekaże pieniądze na wsparcie leczenia chłopca - tłumaczy Sławomir Kozioł, dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Rzeszowie.

Przywieszkę „Biegnę dla Gabrysia” można odebrać w biurze zawodów.

16. PKO Półmaraton Rzeszowski jest połączony z 8. PKO Sztafetą Półmaratońską. Jej dystans zostanie podzielony na 4 odcinki: 5 km, 5 km, 5 km, 6 km. Drużynę sztafetową tworzyć będą 4 kobiety lub 4 mężczyzn. Sztafety mieszane będą klasyfikowane w kategorii mężczyzn.

Zapisy internetowe na oba te wydarzenia już się zakończyły. Są jeszcze jednak wolne pakiety, które można odebrać w biurze zawodów. Więcej informacji o rzeszowskim święcie biegaczy: https://runrzeszow.pl/.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa zbiorka archiwalnych zdjęć Rzeszowa. Powstanie z nich wystawa

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury rozpoczął zbiórkę starych fotografii przedstawiających Rzeszów i okolice oraz jego mieszkańców. Zwieńczeniem akcji będzie interaktywna wystawa zebranych zdjęć oraz wydanie zbiorowej publikacji pn. „Historie życiem pisane”.

Rzeszów

Studentka architektury na Politechnice Rzeszowskiej zaprojektowała sanatorium w Birczy [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Studentka studiów pierwszego stopnia kierunku architektura Edyta Wysocka w ramach pracy dyplomowej inżynierskiej wykonanej pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły stworzyła projekt architektoniczny sanatorium w Birczy.

Rzeszów

Z Rzeszowa do Turcji i Bułgarii. Nowe połączenia lotnicze od czerwca

RZESZÓW/JASIONKA. 2 czerwca 2021 roku ruszają bezpośrednie loty z Rzeszowa do Antalyi w Turcji, a 29 czerwca do Warny w Bułgarii. Loty będą realizowane raz w tygodniu – we wtorki do Bułgarii...

Rzeszów

Wrocławscy policjanci z psami pomagają w poszukiwaniu Mariusza Michalika

RZESZÓW. Już blisko 2,5 miesiąca trwają poszukiwania 25-letniego Mariusza Michalika, który zaginął 5 stycznia br. W tym tygodniu akcję poszukiwawczą wsparli funkcjonariusze z Wrocławia wraz ze specjalnie wyszkolonymi psami.

Rzeszów

Powstanie II linia ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. PGE Energia Ciepła z Grupy PGE przygotowuje się do budowy II linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie. Projekt zostanie zakończony w 2023 roku.

Rzeszów

Znamy wyniki konsultacji ws. poszerzenia Rzeszowa

RZESZÓW. Ogłoszono wyniki konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa. W konsultacjach udział wzięło 4087 mieszkańców (70 głosów było nieważnych).

Rzeszów

Trwa budowa kładek rowerowych w Rzeszowie. Utrudnienia dla pieszych przy moście Lwowskim

RZESZÓW. W związku z budową kładki rowerowej, przy moście Lwowskim zamknięto schody dla pieszych.

Rzeszów

Będą budować roboty i startować w międzynarodowych zawodach. Wkrótce w Rzeszowie otwarcie RoboLAB

PODKARPACIE. Wczoraj na Politechnice Rzeszowskiej podpisano porozumienie dotyczące utworzenia w Rzeszowie RoboLABu.

Reklama