Rzeszów - Sobota, 24.05.2025
Reklama

18-latek sprzedawał rzeczy, których nie miał. Od 35 osób wyłudził łącznie 33 tys. zł

Dodano:

fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów
RZESZÓW. Na początku października, policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie, współpracując z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach, zatrzymali 18-letniego mieszkańca Rzeszowa. Mężczyzna jest podejrzany o liczne oszustwa internetowe.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Dębicy zarzucił 18-latkowi, że w okresie od 23 maja 2018 r. do 27 sierpnia 2018 r., wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, popełnił szereg przestępstw, czyniąc sobie z procederu stałe źródło dochodu.

Młody mężczyzna oferował do sprzedaży za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX oraz forum strony www.wmasg.pl przedmioty w postaci m.in. telefonów komórkowych, konsoli PS4, czy butów, którymi nie dysponował, wprowadzając tym samym nabywców w błąd, co do zamiaru wywiązania się z dostarczenia zakupionego towaru, pomimo wpłacenia kwoty na wskazane przez niego numery kont bankowych przez co wyłudził blisko 33 tys. złotych.

W toku toczącego się postępowania ustalono, że podejrzany podczas zamieszczania ogłoszeń podawał fikcyjne dane osobowe i adresowe, przyjmując wpłaty na rachunki bankowe zarejestrowane na dane tzw. „słupów”, które użyczyły mu możliwości korzystania z ich rachunków bankowych.

Niejednokrotnie w tym celu korzystał z dostępu do internetu z bezpłatnych tzw. „Hotspot-ów”, a także z sieci internetowej znajdującej się w miejscu swojego zamieszkania oraz jego najbliższej rodziny. Sprawca korzystał także z telefonów komórkowych i numerów abonenckich zarejestrowanych na swoje dane, do popełniania przestępstw wykorzystywał również numery abonenckie osób z najbliższego otoczenia, w tym członków rodziny.
Reklama
Podczas przeszukań w jego domu oraz użytkowanego przez niego samochodu ujawniono i zabezpieczono m.in. telefony komórkowe, potwierdzenia wpłat gotówki w bankach/wpłatomatach, karty SIM, pudełka po telefonach, zestawy startowe z kartami SIM oraz laptop.

Przeprowadzone 3 października 2019 roku oględziny zabezpieczonego telefonu 18-latka potwierdziły, że podejrzany oferował na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych do sprzedaży telefony komórkowe, ekspresy do kawy, konsole do gier, obuwie trekkingowe itp., a faktycznie nimi nie dysponował, w związku z czym nie mógł wywiązywać się z przyjętych na siebie zobowiązań.

Mężczyźnie przedstawiony został zarzut popełnienia oszustw na szkodę 35 osób, mieszkańców różnych części kraju. Materiał dowodowy wskazuje, że zakres ujawnionych przestępstw może nie być ostateczny. Zatrzymany przyznał się jedynie do popełnienia kilku z zarzucanych mu czynów. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Dębicy zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnienie zarzucanego czynu mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZTM w Rzeszowie przeprasza za długie kolejki w Punktach Obsługi Podróżnego

RZESZÓW. Dyrekcja Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie opublikowała oficjalne przeprosiny dla wszystkich mieszkańców zmuszonych do czekania w długich kolejkach na wydanie Rzeszowskiej Karty Miejskiej oraz zapisanie uprawnień.

Rzeszów

Targi Ślubne Wedding Day już 23 października w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 8 października bilety można kupić w promocyjnej cenie.

Rzeszów

Zakończyła się przebudowa skrzyżowania al. Wyzwolenia z al. Okulickiego

RZESZÓW. Jedna z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w 2022 roku dobiegła końca. Na przebudowanym skrzyżowaniu al. Wyzwolenia i al. Okulickiego trwają już ostatnie prace porządkowe. Koszt inwestycji to ponad 8,2 mln...

Rzeszów

Uroczyste otwarcie TUTU w Plazie. W sobotę bezpłatne atrakcje dla dzieci

RZESZÓW. W programie, m.in. koncert mobilnej filharmonii, animacje, konkursy z nagrodami, słodkie upominki i arteterapia.

Rzeszów

Pola Nadziei. Zasadzą żonkile w Parku Papieskim w szczytnym celu

RZESZÓW. To już 3. edycja akcji "Pola Nadziei" organizowana przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Rzeszów

Jazda profilaktyczna. Sprawdź, gdzie zaparkuje autobus "Medyka" w październiku

RZESZOW. W autobusie mieszkańcy mogą bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne 40+.

Rzeszów

Ul. Potockiego w Rzeszowie została przebudowana

RZESZÓW.  Jezdnia została poszerzona do 6 metrów, wybudowany został szeroki na 2 m chodnik oraz kanalizacja deszczowa.

Rzeszów

Kolejne udogodnienia dla pieszych i osób z niepełnosprawnościami na ul. Słowackiego

RZESZÓW. Zmieniono sposób parkowania samochodów, dzięki czemu na chodniku jest szerzej. Powstało również nowe miejsce parkingowe z oznaczeniem dla osób z niepełnoprawnościami.  

Reklama