Rzeszów - Czwartek, 18.09.2025
Reklama

18-latek sprzedawał rzeczy, których nie miał. Od 35 osób wyłudził łącznie 33 tys. zł

Dodano: 10.10.2019 r.

fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów
RZESZÓW. Na początku października, policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie, współpracując z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach, zatrzymali 18-letniego mieszkańca Rzeszowa. Mężczyzna jest podejrzany o liczne oszustwa internetowe.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Dębicy zarzucił 18-latkowi, że w okresie od 23 maja 2018 r. do 27 sierpnia 2018 r., wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, popełnił szereg przestępstw, czyniąc sobie z procederu stałe źródło dochodu.

Młody mężczyzna oferował do sprzedaży za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX oraz forum strony www.wmasg.pl przedmioty w postaci m.in. telefonów komórkowych, konsoli PS4, czy butów, którymi nie dysponował, wprowadzając tym samym nabywców w błąd, co do zamiaru wywiązania się z dostarczenia zakupionego towaru, pomimo wpłacenia kwoty na wskazane przez niego numery kont bankowych przez co wyłudził blisko 33 tys. złotych.

W toku toczącego się postępowania ustalono, że podejrzany podczas zamieszczania ogłoszeń podawał fikcyjne dane osobowe i adresowe, przyjmując wpłaty na rachunki bankowe zarejestrowane na dane tzw. „słupów”, które użyczyły mu możliwości korzystania z ich rachunków bankowych.

Niejednokrotnie w tym celu korzystał z dostępu do internetu z bezpłatnych tzw. „Hotspot-ów”, a także z sieci internetowej znajdującej się w miejscu swojego zamieszkania oraz jego najbliższej rodziny. Sprawca korzystał także z telefonów komórkowych i numerów abonenckich zarejestrowanych na swoje dane, do popełniania przestępstw wykorzystywał również numery abonenckie osób z najbliższego otoczenia, w tym członków rodziny.
Reklama
Podczas przeszukań w jego domu oraz użytkowanego przez niego samochodu ujawniono i zabezpieczono m.in. telefony komórkowe, potwierdzenia wpłat gotówki w bankach/wpłatomatach, karty SIM, pudełka po telefonach, zestawy startowe z kartami SIM oraz laptop.

Przeprowadzone 3 października 2019 roku oględziny zabezpieczonego telefonu 18-latka potwierdziły, że podejrzany oferował na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych do sprzedaży telefony komórkowe, ekspresy do kawy, konsole do gier, obuwie trekkingowe itp., a faktycznie nimi nie dysponował, w związku z czym nie mógł wywiązywać się z przyjętych na siebie zobowiązań.

Mężczyźnie przedstawiony został zarzut popełnienia oszustw na szkodę 35 osób, mieszkańców różnych części kraju. Materiał dowodowy wskazuje, że zakres ujawnionych przestępstw może nie być ostateczny. Zatrzymany przyznał się jedynie do popełnienia kilku z zarzucanych mu czynów. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Dębicy zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnienie zarzucanego czynu mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na os. Pobitno trwa budowa nowoczesnego zbiornika na wodę pitną

RZESZÓW. MPWiK buduje nowoczesny zbiornik wody pitnej przy ulicy Morgowej na osiedlu Pobitno. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2022 r.

Rzeszów

Na łączniku ulic Kopisto i Wierzbowej układają już asfalt

RZESZÓW. Jeżeli pogoda dopisze, do końca przyszłego tygodnia, drogowcy powinni zakończyć układanie asfaltu na budowanym łączniku ulic Kopisto i Wierzbowej.

Rzeszów

Aquapark w Rzeszowie. Zakończyły się konsultacje rynkowe

RZESZÓW. 13 firm wzięło udział w konsultacjach rynkowych dotyczących budowy aquaparku w Rzeszowie. Decyzja o lokalizacji inwestycji ma zapaść jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Zatrzymani za kradzież "na kolec"

RZESZÓW. Dwóch obywateli Gruzji usłyszało zarzut kradzieży pieniędzy. Mężczyźni działali tzw. metodą "na kolec", przecinając oponę w samochodzie pokrzywdzonego.

Rzeszów

Rzeszów ma Architekta Miasta. To pierwsze takie stanowisko w stolicy Podkarpacia

RZESZÓW. Janusz Sepioł, architekt, urbanista i historyk sztuki będzie pierwszym rzeszowskim Architektem Miasta. Prezydent Fijołek właśnie przedstawił go mieszkańcom. 

Rzeszów

Policyjny pościg ulicami Rzeszowa. 20-latek pędził 142 km/h

RZESZÓW. O 92 km/h dozwoloną prędkość przekroczył kierowca bmw wczoraj na ul. Sikorskiego. 20-latek zignorował sygnały drogówki i próbował uciec. W wyniku pościgu ulicami miasta mężczyzna został zatrzymany.

Rzeszów

W Rzeszowie dyskutowano o szczepieniach przeciw COVID-19

RZESZÓW. W Rzeszowie odbyła się wczoraj pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona szczepieniom przeciw COVID-19. 

Rzeszów

18-latek zatrzymany za rozboje

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 18-latka podejrzanego o dwa rozboje. W ciągu ostatniego miesiąca mężczyzna zaatakował i okradł dwie osoby. Prokurator przedstawił mu zarzuty rozboju i zastosował dozór policji.

Reklama