Rzeszów - Środa, 18.06.2025
Reklama

18-latek sprzedawał rzeczy, których nie miał. Od 35 osób wyłudził łącznie 33 tys. zł

Dodano:

fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów
RZESZÓW. Na początku października, policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie, współpracując z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach, zatrzymali 18-letniego mieszkańca Rzeszowa. Mężczyzna jest podejrzany o liczne oszustwa internetowe.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Dębicy zarzucił 18-latkowi, że w okresie od 23 maja 2018 r. do 27 sierpnia 2018 r., wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, popełnił szereg przestępstw, czyniąc sobie z procederu stałe źródło dochodu.

Młody mężczyzna oferował do sprzedaży za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX oraz forum strony www.wmasg.pl przedmioty w postaci m.in. telefonów komórkowych, konsoli PS4, czy butów, którymi nie dysponował, wprowadzając tym samym nabywców w błąd, co do zamiaru wywiązania się z dostarczenia zakupionego towaru, pomimo wpłacenia kwoty na wskazane przez niego numery kont bankowych przez co wyłudził blisko 33 tys. złotych.

W toku toczącego się postępowania ustalono, że podejrzany podczas zamieszczania ogłoszeń podawał fikcyjne dane osobowe i adresowe, przyjmując wpłaty na rachunki bankowe zarejestrowane na dane tzw. „słupów”, które użyczyły mu możliwości korzystania z ich rachunków bankowych.

Niejednokrotnie w tym celu korzystał z dostępu do internetu z bezpłatnych tzw. „Hotspot-ów”, a także z sieci internetowej znajdującej się w miejscu swojego zamieszkania oraz jego najbliższej rodziny. Sprawca korzystał także z telefonów komórkowych i numerów abonenckich zarejestrowanych na swoje dane, do popełniania przestępstw wykorzystywał również numery abonenckie osób z najbliższego otoczenia, w tym członków rodziny.
Reklama
Podczas przeszukań w jego domu oraz użytkowanego przez niego samochodu ujawniono i zabezpieczono m.in. telefony komórkowe, potwierdzenia wpłat gotówki w bankach/wpłatomatach, karty SIM, pudełka po telefonach, zestawy startowe z kartami SIM oraz laptop.

Przeprowadzone 3 października 2019 roku oględziny zabezpieczonego telefonu 18-latka potwierdziły, że podejrzany oferował na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych do sprzedaży telefony komórkowe, ekspresy do kawy, konsole do gier, obuwie trekkingowe itp., a faktycznie nimi nie dysponował, w związku z czym nie mógł wywiązywać się z przyjętych na siebie zobowiązań.

Mężczyźnie przedstawiony został zarzut popełnienia oszustw na szkodę 35 osób, mieszkańców różnych części kraju. Materiał dowodowy wskazuje, że zakres ujawnionych przestępstw może nie być ostateczny. Zatrzymany przyznał się jedynie do popełnienia kilku z zarzucanych mu czynów. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Dębicy zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnienie zarzucanego czynu mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów opanują biegacze. W niedzielę 13. PKO Półmaraton Rzeszowski [MAPA]

RZESZÓW. W niedzielę, 27 września br. w Rzeszowie wielka impreza biegowa. Na Rzeszowskich Bulwarach odbędzie się 13. PKO Półmaraton Rzeszowski organizowany przez Stowarzyszenie “Rzeszów Biega”.

Rzeszów

Rzeszowskie Miodobranie. Degustacja i kiermasz produktów pszczelarskich

RZESZÓW. Rzeszowskie Miodobranie to kolejne z działań realizowane wspólnie przez autorów programu #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów.

Rzeszów

Bezpłatnie badania mammograficzne dla mieszkanek Rzeszowa. Rusza kolejna edycja kampanii "Rak a Zdrowie"

RZESZÓW. Akcja rozpoczyna się 24.09.2020 r. i jest skierowana do mieszkanek Rzeszowa i całego powiatu rzeszowskiego w wieku 50-69 lat.

Rzeszów

Tragiczny wypadek pod Rzeszowem. Nie żyje 70-letni rowerzysta

70-rowerzysta zginął dziś rano w zderzeniu z samochodem osobowym. Na miejscu wypadku pod nadzorem prokuratora pracują policjanci.

Rzeszów

Nowy rozkład jazdy osiedlowej "pięćdziesiątki"

RZESZÓW. Od 23 września br. linia autobusowa obsługująca osiedle Zalesie będzie kursowała wg nowego rozkładu jazdy.

Rzeszów

Franciszek Kotula ma swój mural w Rzeszowie

RZESZÓW. Na jednym z rzeszowskich bloków powstał gigantyczny mural z podobizną Franciszka Kotuli, sfinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Oficjalne odsłonięcie odbędzie się 25 września br.

Rzeszów

Pijany 19-latek uderzył autem w policyjny radiowóz

RZESZÓW. 19-letni mieszkaniec Rzeszowa spędził noc w izbie wytrzeźwień. Mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu, uderzył autem w policyjny radiowóz, a następnie znieważył interweniujących funkcjonariuszy.

Rzeszów

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa w wieku od 65 do 74 roku życia, pensjonariusze DPS’ów oraz pacjenci zakładów opiekuńczo – leczniczych mogą skorzystać z darmowych sczepień przeciwko grypie.

Reklama