Rzeszów - Wtorek, 02.09.2025
Reklama

21-krotny uczestnik imprezy zwycięża 28. Rajd Rzeszowski

Dodano:

fot. z oficjalnej strony 28. Rajdu Rzeszowskiego
fot. z oficjalnej strony 28. Rajdu Rzeszowskiego
RZESZÓW. Zwycięzcą 28. Rajdu Rzeszowskiego został Grzegorz Grzyb pilotowany przez Roberta Hundlę. Drugi na mecie był Mikołaj Marczyka, a trzeci Bryan Bouffier.

Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) triumfowali w 28. Rajdzie Rzeszowskim, piątej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Pochodzący z Rzeszowa mistrz Polski (2016, 2018) i czterokrotny mistrz Słowacji (2006, 2012, 2013, 2014) zwyciężył w stolicy Podkarpacia po raz czwarty (w klasyfikacji RSMP). Na drugim miejscu uplasowali się Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5), którzy stracili do zwycięzców 20,6 sek. Najniższy stopień podium przypadł Bryanowi Bouffier i Xavierowi Panseri (Hyundai i20 R5), a ich strata do zwycięzcy wyniosła 58,5 sek.

Losy walki o zwycięstwo w rajdzie rozstrzygnęły się w sobotnie przedpołudnie, podczas pierwszego przejazdu odcinka Zagorzyce. Bouffier wygrał co prawda poranny oes Pstrągowa i objął prowadzenie, ale już na drugiej próbie popełnił błąd i dachował. Kibice pomogli szybko postawić rajdówkę Francuza na koła, ale strata ponad jednej minuty okazała się już nie do odrobienia. Pięciokrotny triumfator Rajdu Rzeszowskiego wygrał co prawda dwa ostatnie oesy, lecz wystarczyło to „tylko” do zajęcia trzeciego miejsca w klasyfikacji końcowej.

Grzegorz Grzyb nie popełnił żadnego większego błędu i w swoim jedynym w tym roku starcie w Polsce odniósł zwycięstwo w rajdzie, w którym startował 21 razy. Miko Marczyk, dla którego był to z kolei zaledwie drugi start w tej rundzie RSMP stanął na drugim stopniu podium i znacznie powiększył swoją przewagę nad rywalami w klasyfikacji sezonu. Bardzo skutecznie pojechali Łukasz i Tomasz Kotarbowie (Citroen C3 R5) zajmując czwarte miejsce w swoim czwartym starcie w samochodzie klasy R5.

Pierwszą piątkę dopełnili Kacper Wróblewski i Jacek Spętany (Hyundai i20 R5), mistrzowie Polski wśród samochodów napędzanych na jedną oś. Reprezentanci Orlen Team jechali szybciej z oesu na oes demonstrując coraz lepsze wyczucie nowej dla nich „er piątki”. Rajd Rzeszowski nie był nigdy szczęśliwy dla Tomasz Kasperczyka i tym razem też nie zapisze się z najlepszej strony w pamięci mieszkańca Myślenic. Już podczas trzeciego odcinka specjalnego doszło do awarii w samochodzie wicelidera RSMP i dużych strat nie udało się już odrobić.
Reklama
Rajdu nie ukończyli z kolei Marcin Słobodzian (Skoda Fabia R5), a także Jarosław Kołtun (Ford Fiesta R5). Pierwszy z nich jeszcze na dwa odcinki przed metą zajmował trzecie miejsce za Grzybem i Marczykiem.

Po pięciu rundach RSMP na pozycji lidera umocnił się Miko Marczyk (148 pkt), który o 34 punkty wyprzedza Tomasza Kasperczyka. 55 „oczek” ma na swoim koncie Łukasz Habaj, a o jeden punkt mniej Łukasz Kotarba i Grzegorz Grzyb. Kolejny pojedynek najlepszych polskich kierowców rajdowych już w dniach 5 – 7 września podczas Rajdu Śląska, szóstej rundy RSMP.

Wyniki 28. Rajdu Rzeszowskiego:

1. Grzegorz Grzyb / Robert Hundla, Skoda Fabia R5 01:39:18,3
2. Miko Marczyk / Szymon Gospodarczyk, Skoda Fabia R5 +20,6
3. Bryan Bouffier / Xavier Panseri, Hyundai i20 R5 +58,5
4. Łukasz Kotarba / Tomasz Kotarba, Citroen C3 R5 +2:13,9
5. Kacper Wróblewski / Jacek Spętany, Hyundai i20 R5 +2:32,8
6. Sylwester Płachytka / Jacek Nowaczewski, Ford Fiesta R5 +2:49,3
7.Tomasz Kasperczyk / Damian Syty, Ford Fiesta R5 +3:57,5
8. Jakub Brzeziński / Dariusz Burkat, Ford Fiesta Proto +5:05,2
9. Szymon Cieślak / Bartosz Sajdak, Peugeot 208 +12:28,0
10.Michał Pryczek / Jacek Pryczek, Subaru Impreza GC8 +12:54,3
 
Klasyfikacja RSMP 2019 (po pięciu rundach):
 
1. Mikołaj Marczyk 148 pkt
2. Tomasz Kasperczyk 114 pkt
3. Łukasz Habaj 55 pkt
4. Łukasz Kotarba 54 pkt
Grzegorz Grzyb 54 pkt
6. Kacper Wróblewski 44 pkt
7. Marcin Słobodzian 41 pkt
8. Łukasz Byśkiniewicz 40 pkt
9. Aron Domżała 39 pkt
10.Jarosław Kołtun 36 pkt

Źródło: Oficjalna strona 28. Rajdu Rzeszowskiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ciągnik przygniótł 50-letniego kierowcę. W akcji śmigłowiec LPR

RZESZÓW. 50-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego został przygnieciony przez ciągnik. Ranny mężczyzna śmigłowcem został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Ruszył remont drogi przy rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Rozpoczął się długo wyczekiwany remont ul. Geodetów przy CH Plaza Rzeszów. Roboty potrwają do piątku 20 sierpnia 2021 r. W tym czasie ul. Geodetów wzdłuż budynku centrum handlowego, aż do ul....

Rzeszów

W niedzielę piknik z okazji Święta Wojska Polskiego

RZESZÓW. Na parkingu PUW staną m.in.: Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak”, Ciężki Kołowy Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego, nie zabraknie także pokazu broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej.

Rzeszów

W Rzeszowie pojawią się pojemniki na elektrośmieci. Gdzie będą zlokalizowane?

RZESZÓW. Już wkrótce w mieście pojawi się ponad 30 charakterystycznych, czerwonych pojemników na elektrośmieci. 

Rzeszów

Teatr im. Wandy Siemaszkowej wyda banknot z podobizną swojej patronki

RZESZÓW. Od 21 sierpnia będzie można nabyć banknot 0 Euro z podobizną Wandy Siemaszkowej, patronki rzeszowskiego teatru przy ul. Sokoła. Nakład jest ograniczony. 

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w Rzeszowie jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział utworzenie kolejnego ogrodu kieszonkowego w Rzeszowie. Powstanie w rejonie ulic Reymonta i Króla Augusta.

Rzeszów

Fernando Gaviria wygrał trzeci etap Tour de Pologne

RZESZÓW. Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) wygrał trzeci etap 78. Tour de Pologne, prowadzący z Sanoka do Rzeszowa. L

Rzeszów

W sobotę na Podpromiu zlot samochodowy w szczytnym celu

RZESZÓW. Podczas imprezy zbierane będą datki na pomoc dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Organizatorem akcji jest Rada Młodzieży Rzeszowa.

Reklama