Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

34 płody ludzkie w Lutoryżu. Policja zakończyła czynności, areszt dla podejrzanej

Dodano: 15.06.2026 r. / Redakcja

Szokujące odkrycie w Lutoryżu. Policyjne czynności na miejscu / fot. KMP w Rzeszowie
Szokujące odkrycie w Lutoryżu. Policyjne czynności na miejscu / fot. KMP w Rzeszowie

LUTORYŻ. Zakończyła się trwająca kilka dni operacja policji w Lutoryżu pod Rzeszowem, gdzie podczas prac ziemnych natrafiono na szczątki płodów ludzkich oraz odpady medyczne. W działania zaangażowanych było łącznie kilkuset funkcjonariuszy, a teren posesji sprawdzono m.in. z udziałem psów tropiących i georadaru. Decyzja o zakończeniu prac zapadła w sobotę wieczorem. Magdalena H., której prokuratura przedstawiła zarzuty, została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące.

Wszystko zaczęło się w środę po południu, gdy operator koparki podczas prac ziemnych na jednej z posesji w Lutoryżu wydobył z ziemi odpady medyczne oraz szczątki płodów ludzkich.

Od tego momentu na miejscu prowadzone były intensywne czynności procesowe. Każdego dnia kilkudziesięciu funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Oddziału Prewencji oraz Laboratorium Kryminalistycznego, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, prowadziło oględziny. Każdą partię gleby trzeba było dokładnie sprawdzić i przesiać, aby nie przeoczyć ani nie zniszczyć śladów. Pracujący przez całą dobę policjanci zabezpieczali również teren przed dostępem osób postronnych. Podczas działań funkcjonariuszy wspomagali właściciele działki, na której doszło do odkrycia, sąsiedzi i okoliczni mieszkańcy, m.in. udostępniając miejsca parkingowe i swoje podjazdy.

W sobotę do akcji włączyli się przewodnicy z psami z rzeszowskiego oddziału Związku Kynologicznego. Jak podkreśla policja, nie było to łatwe zadanie. Gleba była przesiąknięta zapachem tkanek i wymieszana z drobnymi odłamkami szkła laboratoryjnego. Na polecenie prokuratora do sprawdzenia podłoża użyto także georadaru. Po analizie jego odczytów zapadła decyzja o zaprzestaniu dalszych poszukiwań. 

Ostatecznie w sobotę wieczorem czynności w Lutoryżu zakończono, a posesję zwrócono do dyspozycji właścicieli.

Skala znaleziska okazała się znacznie większa, niż wskazywały pierwsze ustalenia. Na terenie posesji ujawniono łącznie 34 płody ludzkie bądź ich fragmenty.

Reklama

Trzy miesiące aresztu

57-letnią Magdalenę H. zatrzymano 12 czerwca w Zamościu. Dzień później, 13 czerwca 2026 roku, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanej tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, do 10 września 2026 roku. Tym samym sąd w całości uwzględnił wniosek Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Magdalenie H. prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstw z art. 262 § 1 k.k., czyli zbezczeszczenia zwłok, art. 183 § 1 k.k., dotyczącego nieodpowiedniego postępowania z odpadami, oraz art. 183 § 5a k.k., dotyczącego porzucenia odpadów niebezpiecznych w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania, w zw. z art. 11 § 2 k.k. i art. 12 § 1 k.k.

Kobieta nie była dotychczas karana. Za zarzucane jej czyny grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Jak wskazała prokuratura, sąd uznał, że spełnione zostały zarówno ogólne przesłanki do zastosowania aresztu, czyli konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, jak i przesłanki szczególne: realna groźba surowej kary oraz obawa matactwa.

Źródło: KMP w Rzeszowie, Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na os. Staromieście powstanie duży teren wypoczynkowo-rekreacyjny [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. „To będzie jedna z najatrakcyjniejszych stref wypoczynku i rekreacji na terenie Rzeszowa” – tak prezydent miasta Konrad Fijołek mówi o nowej, zielonej przestrzeni miejskiej, która powstanie w rejonie ulic Lubicz i...

Rzeszów

Rzeszowscy strażacy grają z WOŚP

RZESZÓW. „Gasimy ogień, rozpalamy serca” pod takim hasłem w tym roku strażacy z całej Polski grają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Do akcji włączyli się również funkcjonariusze i pracownicy Komendy Miejskiej...

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa wystawił trzy aukcje dla WOŚP

RZESZÓW. Wylicytować można m.in. żużlowy dzień z prezydentem Fijołkiem czy piłkę z autografem legendy polskiego futbolu.

Rzeszów

Bezpieczne ferie. Rzeszowscy policjanci uruchamiają stały punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Od poniedziałku, 29 stycznia do 9 lutego 2024 r. na parkingu przy hali Podpromie działał będzie stały punkt kontroli autokarów. Policjanci będą sprawdzali pojazdy przewożące dzieci i młodzież na zimowe wycieczki.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. W tym tygodniu odbędzie się pierwsze w 2024 r. spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami w ramach cyklu #RzeszówToMY.

Rzeszów

Ile zapłacimy za parking podziemny przy dworcu PKP? Jest regulamin

RZESZÓW. Rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli uchwałę dotyczącą regulaminu, jaki będzie obowiązywał w parkingu podziemnym Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Postój za pierwsze 15 minut będzie bezpłatny.

Rzeszów

Rusza kolejny etap budowy ul. Parkowej. Ma być gotowy jeszcze w tym roku

RZESZÓW. W tym roku ma zakończyć się drugi i zarazem ostatni etap budowy ul. Parkowej na os. Miłocin. Inwestycja jest realizowana w ramach „kontraktu”, który Konrad Fijołek zawarł z mieszkańcami osiedla jeszcze...

Rzeszów

Obok lotniska w Jasionce powstanie stacja benzynowa

RZESZÓW / JASIONKA. Orlen wybuduje stację benzynową w bezpośrednim sąsiedztwie terminala portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Ruszyły już pierwsze prace projektowe. Inwestycja ma być gotowa w II poł. 2025 roku.

Reklama